loader
Sarımsaklı Et Tarifi

Sarımsaklı Et Tarifi "Çankırı"

Çankırı ve çevresi, birbirinden ilginç ve nefis yemek çeşitleriyle köklü Türk damak zevkinin dikkate değer bir yönünü temsil etmekte..

Sarımsaklı Et Tarifi - Çankırı
Sarımsaklı Et Tarifi' nin Malzemeleri :
 
*   1 Kilo Yağsız Et,
*   1 Kilo Küçük Soğan,
*   100 Gr. Sarımsak,
*   Sıvı Yağ,
*   Salça,
*   Karabiber,
*   Pul Biber
 
Sarımsaklı Et Tarifi' nin Hazırlanışı :
Kuşbası doğranmış et, suyla 15 dakika haşlanır. Haşlanan et alınarak yağ ve sıcak su ile yarım saat kadar pişirilir. Pişen et doğranmış soğan, salça, tuz ve kabukları soyulmamış sarımsak dişleri konarak tekrar pişirilir ve servis yapılır.
 
Not;
Türk Aşçı Haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu tarifi denediğinizde yorumlar bölümünde düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak İnternet üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırmada sizlere layık bulduğumuz “Yaren Güveci” ile ilgili alternatif bir videonun sunumundan da faydalanabilirsiniz. 
 
 
Çankırı Yemek Kültürü 
Bir toplumun estetik zevkinin ve gelişmişliğinin en somut göstergelerinden birisi damak zevkidir. Çankırı ve çevresi, birbirinden ilginç ve nefis yemek çeşitleriyle köklü Türk damak zevkinin dikkate değer bir yönünü temsil etmekte. 
 
Yemek kültürü yörenin toplumsal değerlerini ortaya çıkarması açısından önemli bir faktördür. Çankırı ve yöresinde yemek sadece beslenme ihtiyacını giderme aracı değil aynı zamanda toplumdaki sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı, birlik ve beraberlik ile kaynaşmayı sağlayan bir araç. Bazı yemekler özel günler için, bazıları bir mesajı iletmek bazıları da yardımlaşma amacıyla yapılır.
 
OSMANLI SARAY MUTFAĞIDüğün evi için yapılan yemekler sevinç ve mutluluğu artırırken, cenaze evine götürülmek için yapılan yemekler acıları azaltır, acıyı yaşayan aile dostlarının getirdikleri yemeklerle sadece karınlarını doyurmazlar, aynı zamanda yalnız olmadıklarını zor günlerinde sevenlerinin onları yalnız bırakmadıklarını tüm benliklerinde hisseder. Cenaze evi için yemek yapanlar gözyaşları içinde yas’a büründürdükleri o yemeklerin, acı içindeki dostlarına mutluluk ve huzur verdiğini görünce o muhitteki kasvetli hava yerini umuda bırakır.
 
Bazen aileler hayırlı işler için fazla tanımadıkları kişi veya ailelerle irtibat kurmak için özel buldukları bir yiyeceklerini o eve ikram olarak gönderir. Bu yiyecek mesaj yüklüdür. Mesaja cevap olumlu olursa bu alışveriş hoş bir muhabbete kadar devam eder.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap