Türk Mutfağının Tarihi | Tarihin Arka Odası

“Fatih Sultan Mehmed hayatında bir kez olsun domates yedi mi?”, “Yavuz Sultan Selim "Osmanlı saray mutfağı"

Tarihin Arka Odası

Murat Bardakçı’nın hazırlayıp Erhan Afyoncu ve Selin Barlas'la birlikte sunduğu “Tarihin Arka Odası”nda bu hafta, Türk mutfağının tarihi ve Fatih Sultan Mehmed’den itibaren Osmanlı yemekleri konuları ele alındı. "Osmanlı saray mutfağı"

Sakarya Üniversitesi öğretim üyelerinden, yemek tarihi uzmanı Prof. Dr. Arif Bilgin'in konuk olacağı, Osmanlı sarayından yemek ve meşrubat tariflerinin verildiği programda; 

“Fatih Sultan Mehmed hayatında bir kez olsun domates yedi mi?”, “Yavuz Sultan Selim biber dolmasının ne olduğunu bilir miydi?”, “Kanunî hiç patates gördü mü?”, “Kuru fasulye millî yemeğimiz, rakı millî içkimiz mi?”, 

“Türkiye çayla ne zaman tanıştı?”, “Eski asırların şeyhülislâmlarıyla papaları kahve hakkında ne düşünüyorlardı?”, “Bol bol havyar ve karides yediği için gut olan padişah kimdi?” soruları yanıt buldu. "Osmanlı saray mutfağı"

Özellikle Meslekteki Yeni Kardeşlerimiz Sözüme Kulak Verin!!!

***** Unutmayınızki; ilgili Dernek ve Federasyonlardan katkı bedeli olarak Ödeme yapmanız karşılığında Herhangi bir başarıya dayalı olmaksızın aldığınız yada sizlere verilen madalyalar ve başarı belgeleri sizi bilgili ve başarılı yapmaz."Önemli olan Popüler olmak değil bilgili olmaktır."

***** Tarihinizi öğrenin… “Sizi siz yapan kültürünüzden asla vazgeçmeyin ve her zaman tüm yaşamınızda onları öncelikte tutun. Siz olmayı becerebildiğiniz takdirde her şeyi becerebileceğinize inanin. özenmeyin insanları hal ve hareketiniz ile, calışmanız ile, bilgi ve tecrübeniz ile, yardımseverliğiniz ve hoşgörünüz ile, kendinize özendirin.

***** “sende bir yumurta var, bende bir yumurta var. Ben yumurtamı sana vereyim, sen yumurtanı bana ver. Şimdi sendede bir yumurta var bende de bir yumurta var… Ama bende bir bilgi var sende bir bilgi var. Ben bilgimi sana vereyim sen bilgini bana ver… Şimdi Ne oldu? ikimizde kazandık_? SENDE İKİ BİLGİ VAR BEN DE İKİ BİLGİ VAR! Bu bir hizmet yarışıdır ve mutfağımıza hizmet eden ve katkıda bulunan, önem veren, öncelikte tutan her meslektaşımdan Allah razı olsun. "Osmanlı saray mutfağı"

***** Bilgiyi, tecrübe ve mesleki ahlakınız ile birleştirebildiğiniz zaman kariyerinizde mükemmeliyeti yakalamışsınız demektir. eriştiğiniz noktayı siz görmeye çalışmayın çünkü göremezsiniz. Bunu başkaları görür yada duyar ve size bir şekilde ulaşır.

***** Unutmayın dürüstüm demekle dürüst olunmaz. Bilgiliyim demekle bilgili olunmaz. Pozitif açıdan sizi siz degil başkaları konuşmaya başladığı zaman populerite kendiliğinden gelecektir.

***** Biz bizi bilmezsek kim bizi bilir_? Biz bizi yaşatmazsak kim bizi yaşatır_?

***** Biz bizim tarihimize, kültürümüze, ecdadımıza sahip çıkmazsak kim sahip çıkar_? Türk Milletimizin tarihi geçmişi sadece 94 sene değildir. 

***** İnsanlık tarihinde ne kadar geriye giderseniz gidin Türke ve devletlerine ve obalarına rastlarsınız.

***** Tarihten Türk çıkarsa geriye hiç bir şey bulamazsınız !

***** Amerika ve avrupanın Türk devletleri üzerindeki uyguladıkları toplum mühendisliğinin farkına varınız artık. 

***** Bırakın bu yabancı özentilerini. Sen seni bil önce başkasını değil !!! 

***** Yok edilmeye çalışılan tarihine sahip çık !!! 

***** Kahvehanelerde öğretilen tarih bilgisi ile konuşur ve o bilgiler ile dünyaya bakarsanız ezilmeye mahkumsunuz !!!

Geçmişini Bilmeyenin Geleceği Olmaz !

Eskisi Olmayanın Yenisi De Olmaz ! 

Mesleki Tarihini Ve Zenginliğini Öğren Gelecegine Sahip Çık ! 

Osmanlı ve Türk mutfağını şimdi Keşfet !

Karşılıksız Hizmetinize Sunulan Tarihi Kaynak Kitaplarımızdan Faydalanınız

Yazının Kaynağı ; Koord. Has Aşçıbaşı | Ahmet Özdemir | Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi

 

2020 yılında gündemde olan konulardan Yeni Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyim? Mutfak Yönetimi Nedir? Restoran Yönetimi Nedir? konulu yazıları 'da ineleyebilirsiniz...Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler