loader
Buhara Pilavı Tarifi

Buhara Pilavı Tarifi

Buhara Pilavı Tarifi (Mığrıbı Veya Pırçıklı Pilav) ; Et kuşbaşı doğranır, bir tencereye konulur. 2 saat...

 
Buhara Pilavı Tarifi (Mığrıbı Veya Pırçıklı Pilav) 
 
Buhara Pilavı Tarifi (Mığrıbı Veya Pırçıklı Pilav) Malzemeleri
 
*   1/2 kg parça et (kuzu veya koyun), 
*   1 su bardağı nohut, 
*   1 çorba kaşığı tuz, 
*   1 kg yerli ve sarı havuç 150 gr (1,5 cay bardağı), 
*   sadeyağ, 750 gr pirinç(önceden 15-20 dakika ıslatılmış). 
 
Buhara Pilavı Tarifi (Mığrıbı Veya Pırçıklı Pilav) Yapılış Tarifi
Et kuşbaşı doğranır, bir tencereye konulur. 2 saat önceden ıslatılıp süzülmüş nohut, tuzun yarısı ve 2 bardak su ilave edilerek yumuşayıncaya kadar pişirilir. 
 
Sarı havuç önce yuvarlak doğranır, yuvarlaklar ikinci kez doğranarak ince şerit haline getirilir. Ayrı bir tencereye yağın yarısı konur ve doğranmış havuçlar eklenerek solana kadar kavrulup et ve nohudun üzerine ilave edilir. Havuçlar pişinceye kadar et ve nohutla beraber biraz daha kaynatılır.
 
Süzülüp iyice yıkanmış pirinç ayrı bir tencerede kalan yağda kavrulur, sonra et, nohut ve havucun bulunduğu tencereye konulur. Tencerede var olan suya ilaveten pirince yetecek kadar su konularak pilav pişirilir. Biraz dinlendirildikten sonra uygun bir kaba ters çevrilerek servis yapılır.
 
Bu yemeğe buhara pilavı dendiği gibi mığrıbı pilavı, “pırçıklı pilavı” veya “havuç pilavı” da denir. Kullanılan havuç, mutlaka sarı renkli olmalıdır. Siyah havuçtan yapılacak olursa yemek siyah olur, hiç de hoş olmayan bir görüntü çıkar.
 
Ayrıca havuçlar Urfa havucu olmalıdır. Yerli olmayan havuçtan buhara pilavı lezzetli olmamaktadır.
 
Buhara pilavı başka bir şekilde de pişirilebilir: Pirincin konulmasına kadar olan işlemler yukarıdaki gibi yapılır. Tenceredeki karışımın suyu alınır.
 
Bu su ile, bu su yetmeyecekse su da ilave edilerek ayrı bir tencerede pirinç pişirilir, dinlendirilir. Servis yaparken tabaklara önce pilav, üzerine karışım konulur.
 
Nohut koymayanlar da vardır. Kuru soğanı saçak doğrayarak koyanlar vardır. Tane karanfil koyan da vardır.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler