Londra'da Türk Zeytinyağı İçin Bir Araya Geldiler

Londra'da Türk Zeytinyağı İçin Bir Araya Geldiler

‘Zeytin Elçisi’ olarak da tanınan, Pelin Omuroğlu, zeytinyağının antik çağlardan bu yana bilinen en şifalı sağlığa uygun besleyici gıda olduğunu hatırlatarak, “Aynı zamanda birçok..

 
Londra'da Türk Zeytinyağı İçin Bir Araya Geldiler...
 
Dünyada zeytinyağı üreticisi birkaç ülke arasında yer alan Türkiye, kaliteli ürünleriyle sektörün üst sıralarında yerini alırken, ‘Zeytinyağlılar’ kategorisi ile mutfaklarda bu ürünün ayrı bir yeri olan tek ülke olarak öne çıkıyor. Dünyaca ünlü Oleolog olarak tanınan Pelin Omuroğlu, zeytinyağı üzerine konferanslar vermek, iş görüşmelerinde bulunmak üzere geldiği Londra’da, Sofra Restaurant’ta zeytinyağını anlattı.
 
OLİVURLA Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Omuroğlu, organik olarak ürettiği Olivurla ve farklı zeytinyağı örnekleriyle gerçekleştirdiği ‘tadım’ etkinliğinde, bu şifalı ürünün birçok özelliğini paylaştı. Sofra Restaurant’ın kurucusu ünlü gurme Hüseyin Özer’in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, Londra’da yerleşik gazeteciler, ve toplumun farklı kesimlerinde seçkin bir davetli grubu hazır bulundu. 
 
türk aşçı haberleri ve güncel mutfak haberler olarak kaynnağından edinmiş olduğumuz bilgilere göre ‘Zeytin Elçisi’ olarak da tanınan, Pelin Omuroğlu, zeytinyağının antik çağlardan bu yana bilinen en şifalı sağlığa uygun besleyici gıda olduğunu hatırlatarak, “Aynı zamanda birçok din kitabında kutsal bir meyve olarak adı geçiyor. Doktorlar tarafından ilaç niyetine tavsiye ediliyor. 
 
Anavatanı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni içine alan yukarı Mezopotamya ve Güney On Asya olan zeytinin dünyaya yayılışı üç yoldan oldu. Birincisi, Mısır üzerinden Tunus ve Fas. İkincisi Anadolu boyunca Ege adaları, Yunanistan, İtalya ve İspanya. Üçüncüsü ise İran üzerinden Pakistan ve Çin. İlk kültüre alınışı ve ıslahı Samiler tarafından olmuştur. Arkeolojik çalışmalar, zeytin yetiştiriciliğinin M.Ö. 5000’li yıllara kadar dayandığını gösteriyor” diye konuştu. 
 
Omuroğlu, zeytinyağının ilk çıktığı ve üretildiği Anadolu toprakları ve Türk Ege Bölgesi dünyada zeytinyağı haritasında çok öneminin altını çizerek, 12 İON kentinden biri olan şimdiki adı ile Urla, MÖ 5. ve 6. yy’a ait, endüstriyel olarak üretilen dünyanın en eski zeytinyağı işliğine sahip olduğunu vurguladı.
 
Uluslararası Ödül Kazandıran Ürün
 
Konuşmasında, “Türk Ege Bölgesi ve Yarımada’nın; Urla, Karaburun, Çeşme ve Ayvalık, Muğla, Akhisar, Gemlik Zeytin ve Zeytinyağı, zeytin ağacının olumsuzluğu ve tarihteki yeri ile zeytin ve mutfak kültürü ve yöresel değerleri bizlerin en kıymetli ürünlerinden biridir” diyen Pelin Omuroğlu şunları söyledi: “Dünyada giderek daha çok beğenilmeye ve tanınmaya başlayan Türk şarapları, Urla Bağyolu projesinin de önemli bir ayağı olarak yer almaktadır. İspanya, İtalya, Yunanistan markalaşma ve dünyaya zeytinyağı pazarlama konusunda ilk sıralarda yer almış ve bu konjonktürde Türkiye diğer ülkelerin tedarikçisi konumunda geri planda kalmıştır. 
 
Urla’lı bir Zeytin ve Zeytinyağı üreticisi ve profesyonel zeytinyağı tadımcı (oleolog) kimliğimle dünyaya zeytin rotasını, üretimde markalaşma ve coğrafi özellikleri ile uluslararası yarışmalarda altın madalya kazanan yüksek kaliteli Türk zeytinyağlarımızı, dünyanın en iyi gastronomi merkezlerinden biri olan Londra merkezli dünyaya tanıtmak istiyoruz.”
Londra’da Türk zeytinyağı tanıtıldı
 
Tereyağsız Yemek Olur Ama Zeytinyağsız Olmaz
 
Etkinliğe ev sahipliği yapan ünlü gurme Hüseyin Özer de etkinliğe katkıda bulunarak, asit oranı düşük, kaliteli zeytinyağını yemeklerde cömertçe kullandığını ifade etti. Özer, “İngiltere’de zeytinyağı ile yemek yapan tek lokantayız. Tereyağsız yemek olur ancak zeytinyağsız yemek olmaz. Maliyeti ne kadar yüksek olursa olsun bütün yemeklerimi, özellikle de ‘anne yemeklerini’, atta etli kuru fasulyeyi bile zeytinyağ ile yapıyorum” diye konuştu. 
 
Gazeteci Aynur Tattersall’ın organize ettiği etkinliğe, seyahat yazarı Shrikant Shelar, CNN Türk’ten Metin Güneş, NTV’den Gökhan Bozkurt, Hürriyet’ten Halil Yetkinlioğlu, Eurovizyon’dan Mustafa Köker, İHA’dan Yunus Dalgıç, London Energy Club CEO’su Mehmet Öğütçü, mali müşavir Münir Tatar, avukat Ali Güden ve iş insanı Jerome Okola katıldı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler