Dr. Lütfü Savaş; Gastronomi Eğitim Kurumunu Açacağız

Dr. Lütfü Savaş; Gastronomi Eğitim Kurumunu Açacağız

49 ülkeden yaklaşık 2000 şef aşçı ve aşçı adayının katıldığı Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonunun İstanbul’da düzenlediği festivalde Aşçılık Bölümü öğrencileri, deprem..

 
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 20. Uluslararası Gastronomi Festivali’nde büyük bir başarı elde eden Defne ilçesindeki Nimet Fahri Öksüz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Nur, Müdür Yardımcısı Bahar Doğru ve beraberindeki öğrenci heyetini ağırladı.
 
49 ülkeden yaklaşık 2000 şef aşçı ve aşçı adayının katıldığı Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonunun İstanbul’da düzenlediği festivalde Aşçılık Bölümü öğrencileri, deprem sonrası umutlarını yeşertmek adına tüm zorluklara rağmen yeteneklerini sergiledi.
 
Türkiye gastronomi haberlerinde de yer alan bilgilere göre Savaş: Gastronomi Eğitim Kurumunu Açacağız
 
Hatay’ı güçlü kılan en önemli faktörlerden birinin de gastronomi olduğunu vurgulayan Başkan Savaş, depremde kullanılmaz hale gelen “Unesco Gastronomievi”nin yeniden açıldığını, ilerleyen zamanlarda eğitim kurumunun da açılacağını dile getirdi.
 
Şehri, gastronomi ile ayakta tutacaklarını ileten Savaş, “600’ün üzerinde yemek, meze ve tatlı çeşidi ile şehrimizi tanıtmaya ve geleceğe taşımaya devam edeceğiz. Hataylılar kesinlikle üzülmesin ve gelecek adına karamsar olmasın. Gastronomi de olsun diğer birçok alanda olsun enlerin ve ilklerin arasına girmeye devam edecek olan Hatay, küllerinden tekrar doğacak. Başarılarından dolayı öğrenci ve yöneticileri tebrik ediyorum.” açıklamalarında bulundu.
 
Aşçılık öğrencilerini büyük emeklerle yarışmaya hazırlayan Yiyecek İçecek Öğretmeni Bahar Doğru, “Yıkılmış bir kentin yılmamış gençleri olarak şehrimizin tarihi dokusunu ve üretken ruhunu yaşatmak, zengin mutfağımızın unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini ise dünyaya tanıtmak için yola çıktık. 
 
Unutulmaya yüz tutmuş gastronomi haritamızdaki yemeklerimizi yapıp sergileyerek öğrencilerimiz çok güzel başarılar elde etti. Bizler, katıldığımız yarışmada şehrimizin asla yıkılmayacağını yıkılsa da yıkılmayan gençlerle ayağa yeniden kalkacağını gösterdik.” diye konuştu.
 
 
Ayrıca öğrencilerin gastronomi alanındaki faaliyetlerine destek olmak ve Büyükşehir bünyesinde staj yapmalarına olanak sağlamak amacıyla HBB ile Nimet Fahri Öksüz Lisesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler