Dalaman Kaya İnciri

Dalaman Kaya İnciri

Dalaman Kaya İnciri Nedir? Dalaman Kaya İnciri nerelerde kullanılır? Dalaman Kaya İncirinin faydaları nelerdir? Kaya inciri nasıl kurutulur? Siyah incir ne işe yarar? Muğla'nın coğrafi işaret tescili bekleyen..

 
Dalaman Kaya İnciri Nedir? Dalaman Kaya İnciri nerelerde kullanılır? Dalaman Kaya İncirinin faydaları nelerdir? Kaya inciri nasıl kurutulur? Siyah incir ne işe yarar?
 
Siyah incir ne işe yarar?
 
Kandaki kötü kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Diyet listelerinde de yerini alan siyah incir düzenli ve ölçülü tüketilmelidir. - Bağışıklığı güçlendirdiğinden tümöre neden olan hücrelerin sayısını azaltır.
 
Kaya inciri nasıl kurutulur?
 
Fatmana Teyze Ağustos ayında olgunlaşan ve suyunu iyice kaybedip yarı kuru bir şekilde ağacın dibine düşen incirleri elleriyle toplayarak güneşte kurutmaya bırakıyor. İncirler hiçbir müdahaleye maruz kalmadan güneşte kuruduktan sonra Fatmana Teyze onları çuvallayarak kara kazanlarda bir güzel kaynatıyor.
 
Dalaman Kaya İnciri Nedir?
Türk aşçı haberleri ve güncel mutfak haberleri olarak kaynağından edinmiş olduğumuz bilgilere göre, Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muğla'nın coğrafi işaret tescili bekleyen yöresel ürünlerinden ve İncir çeşitlerinden Dalaman Kaya İncirinin yaygınlaştırılması için...
 
Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muğla'nın coğrafi işaret tescili bekleyen yöresel ürünlerinden Dalaman Kaya İncirinin yaygınlaştırılması için başlattığı proje çerçevesinde bin 470 adet incir fidanını toprakla buluşturdu.
 
Üretime her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla üreticisinin deprem bölgeleri için yaptığı katkıların çok değerli olduğunu söyledi. 
 
Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Aydın İncir Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen "İncir Yetiştiriciliği" projesi Dalaman'ın Taşbaşı, Kayadibi, Kızılkaya, Sabunlu, Dariyeri, Kavacık, Çöğmen, Elcik, Bozbel, Gürleyik ve Narlı mahallelerinde devam ediyor. Proje çerçevesinde bin 470 adet "Dalaman Kaya İnciri fidanı toprakla buluştu.
 
Dalaman Kaya İnciri Nedir?
Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak deprem bölgelerinde yaşayan afetzedeler ve afeti yaşayan illerden Muğla'ya gelen vatandaşlar için ayrı ayrı kampanyalar başlattıklarını ve bu çalışmaların uzun bir süre devam edeceğini söyleyen Barış Saylak, "En anlamlı bağışlardan biri de Muğla balıkçılarının yaptığı yardım oldu. 
 
Şimdi de süt üreticilerimizle bir kampanya başlattık. Üreticilerimiz, 1 Mart'ta üretilen sütlerini depremzedelerimiz için bağışlayacak. Sütler peynir yapılacak ve depremzedelerimize dağıtılacak. Ayrıca her üreticimiz, ürettiği zeytinyağından bir şişe vererek afet mağduru kardeşlerimize katkı sunacak" dedi.
 
"Her zamankinden daha fazla üretmek zorundayız"
 
Yaşanan depremin aynı zamanda önemli ölçüde tarımsal kayba da yol açtığını belirten İl Müdürü Barış Saylak, "Türkiye'nin tarımsal GSMH'nın yüzde 17'sini üreten bölgede, şu anda tarımsal üretim durmuş vaziyette. 
 
O bereketli ovalar, OSB'leriyle ünlü şehirlerimizde üretim çarkları bir süre daha dönemeyecek. Bu nedenle biz her zamankinden daha fazla üretmeye mecburuz. Bunun için daha çok çalışacak ve daha çok üreteceğiz. Bugün de burada önemli bir ürünümüz olan Dalaman Kaya İnciri fidanlarını tamamı hibe olmak üzere üreticilerimize dağıtıyoruz. Vatanımız için çok daha fazla üreteceğiz" dedi.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler