Diyette Soslu, Kabuklu, Kavrulmuş ve Çiğ Fıstık

Diyette Soslu, Kabuklu, Kavrulmuş ve Çiğ Fıstık

Fıstık Kilo Aldırır mı? Fıstığın Faydaları Nelerdir? Fıstık genellikle kişiyi kolon kanserinden korumaktadır. Mide kanseri riskini de azaltan fıstık içerdiği polifenolik asitler..

Türkiye genelinde birbirinden farklı fıstık çeşidi bulunmaktadır. Özellikle soslu, kavrulmuş ve çiğ fıstık sevilerek tüketilmektedir. Fıstık kilo aldırır mı? Diyette soslu, kabuklu, kavrulmuş ve çiğ fıstık yemek kilo yapar mı tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
 
Fıstık yüksek kalorili olmasına rağmen kilo aldırmamaktadır. Bu konuda tüketilen fıstık türü de çok önem taşır. Yer fıstığının kalorisi düşük olduğu için rahatlıkla tüketilebilir. Antep fıstığı ise yağlı bir fıstık türü olduğu için çok fazla tüketilmemelidir.
 
Fıstık Kilo Aldırır mı?
 
Fıstık günümüzde en çok tüketilen besinlerden bir tanesidir. Fıstıkların bazıları yüksek kalorili olduğu için kilo aldırır. Yer fıstığının kalorisi az olduğu için kilo aldırmaz. Antep fıstığı ise yağlı bir fıstık olduğu için kilo aldırması ile bilinir. Türkiye genelinde en çok Antep fıstığı tüketilmektedir.
 
Lezzeti ile ön plana çıkan Antep fıstığı yağlı kuruyemişler arasında gösterilmektedir. Bu nedenle de kişiye kolaylıkla kilo aldırabilir. Spor yapan kişiler genellikle yer fıstığı tüketmeyi tercih ederler. 
 
Yer fıstığı kilo verme hızını arttırmaktadır. O nedenle yer fıstığı önemli bir atıştırmalık olarak ön plana çıkar. Besin değeri oldukça yüksek olan yer fıstığı spor yapanlar ve diyette olanlar için tüketilebilecek en faydalı fıstık çeşididir. Antep fıstığı kilo aldırdığı için dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.
 
Diyette Soslu, Kabuklu, Kavrulmuş ve Çiğ Fıstık Yemek Kilo Yapar mı?
 
Fıstıkların birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle sağlıklı atıştırmalıkların arasında fıstık da vardır. Fıstıkların ise birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Basit karbonhidrat açısından zengin olan fıstığın soslu ve kabuklusu da bulunmaktadır. Kabuklu fıstığa aynı zamanda Antep fıstığı da denilmektedir. Sağlığa çok yararlı olan fıstıklar doğru şekilde tüketildiğinde kilo yapmaz.
 
Özellikle yer fıstığı en sağlıklı fıstıklar arasında yer alır. Yer fıstığı kilo aldırmaz. Soslu fıstık genellikle tuz, şeker ve baharatlar ile zenginleştirildiği için kalori miktarı da artar. Bu nedenle soslu fıstık rahat bir şekilde kilo aldırmaktadır. Çiğ fıstık genel olarak kilo aldırmaması ile bilinmektedir. Kavrulmuş fıstığın kalori miktarı arttığı için kilo yapmaktadır. Yer fıstığı hariç diğer fıstık çeşitleri diyette kilo aldırması ile bilinir.
 
Fıstığın Faydaları Nelerdir?
 
Fıstığın birbirinden önemli faydaları bulunmaktadır. Fıstık genellikle kişiyi kolon kanserinden korumaktadır. Mide kanseri riskini de azaltan fıstık içerdiği polifenolik asitler sayesinde sinir hastalıklarına da iyi gelmektedir. Fıstık düzenli tüketildiği takdirde stresin yol açtığı göğüs sıkışmalarına da iyi gelmektedir.
 
Safra sağlığının korunması için de fıstık tüketilmesi önerilir. Safra sağlığının korunması için günde en az 2 avuç fıstık tüketilmelidir. Kilo vermek isteyenler de günde 2 kaşık fıstık ezmesi yemek obezite oluşumunu önlemektedir. Belli miktarda saf yer fıstığı ezmesi yemek genellikle kilo verilmesini kolaylaştıracaktır. Kolesterole faydalı olan fıstık ezmesi inme riskini de azaltması ile bilinir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler