Rize’ye Özgü Ayder Balı Coğrafi İşaretle Tescillendi

Rize’ye Özgü Ayder Balı Coğrafi İşaretle Tescillendi

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı 1800-2300 rakımları arasında yer alan Ayder Yaylası eşsiz doğasının yanı sıra balıyla da meşhur. Ayder balı, tescillenerek coğrafi işaret...

Rize’ye Özgü Ayder Balı Coğrafi İşaretle Tescillendi...
 
Rize’ye özgü ürünlerden Ayder balı, Ayder Tarımsal Bal ve Turizm Kooperatifi’nin çalışmaları sonucu tescillenerek coğrafi işaretli ürünler arasında yerini aldı.
 
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı 1800-2300 rakımları arasında yer alan Ayder Yaylası eşsiz doğasının yanı sıra balıyla da meşhur. Ayder balı, tescillenerek coğrafi işaret aldı.
 
"Başvurulara Devam Edeceğiz"
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Valisi Kemal Çeber "İlimiz coğrafi yapısı gereği birçok güzelliği içeresinde barındıran ülkemizin nadide şehirlerindendir. Bizler de var olan bu güzelliklerimizi ve ürünlerimizi, şehrimizin birer marka değeri yapmak için coğrafi işaret tescili alanında çalışmalarımızı yürütüyoruz. 
 
Coğrafi işaret, gastronomi haritamızda illerin kendilerini yöresel anlamda tanıtmaları ve marka değer oluşturmaları anlamında çok önemli. 
 
Rize'mizin turizm alanında en önemli marka değeri olan Ayder balının da coğrafi işaret tescil belgesini almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Böylece ilimiz, coğrafi işaret tescilli ürün sayısını 13’e çıkarmış olduk. Başvuruları devam eden ürünlerimiz de var. İnşallah onlarınca tescilini tamamlayarak bu sayıyı daha yukarılar taşıyacağız” dedi.
 
Rize'nin Tescilli Ürünleri
 
Rize'de coğrafi işaret alan diğer ürünler şöyle: Rize bezi, Çayeli kuru fasulye yemeği, Derepazarı pidesi, Rize simidi, Rize baston ekmek, Rize kavurması, Rize çayı, Rize muhlaması, Rize pepeçurası, Rize enişte lokumu, Hemşin çorabı.
 
Beş Ürün Onay Bekliyor
 
Coğrafi işaret tescili başvuru yapılmış olan ürünler de şunlar: Rize kokulu üzüm pekmezi, Fındıklı sepeti, İyidere pileki taşı, Hemşin karakovan balı ve Çayeli koloti peyniri.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler