Dünyaca Ünlü Şefler Batman Yemeklerini Tanıtacak

Dünyaca Ünlü Şefler Batman Yemeklerini Tanıtacak

Festivalin ilk gününde yörenin lezzetlerini dünyaya tanıtacak 'larını belirten Gastronomi Fuarı Koordinatörü Ünlü Şef Mehmet Kudat “Ünlü 80 şef’ten oluşan ekibimizle Hasankeyf...

Dünyaca Ünlü Şefler Batman Yemeklerini Tanıtacak
Seyithan Çetin
 
Batman sonsoz'ün haberine göre 21- 22 Mayıs Cumartesi ve Pazar Günleri Hasankeyf’te 1.si düzenlenecek olan festival,  gastronomi, doğa ve su sporları, fotoğrafçılık olarak üç ana başlıktan oluşacak. Irak, İran Tur Operatörü Temsilcileri, TÜRSAB Temsilcileri, Makedonya, Bosna Hersek, İran ve Ülkemizin Dünyaca Ünlü Fotoğrafçıları, Ünlü Blogger, Fenomen, Gezgin ve Sporcularının katılacağı festival, 2 gün sürecek.
 
Dünyaca Ünlü Şefler Batman’da
 
Festivalin ilk gününde yörenin lezzetlerini dünyaya tanıtacaklarını belirten Gastronomi Fuarı Koordinatörü Ünlü Şef Mehmet Kudat “Ünlü 80 şef’ten oluşan ekibimizle Hasankeyf Gastronomi Günleri, Hasankeyf Kent Meydanı’nda gerçekleştirilecek. İlimizin lezzetleri 12 tandırda pişirilerek, festivali gezen ziyaretçilere ikram edilecek. Batman’da 28 yöresel yemek hazırlanacak ve tanıtımı yapılacak. Ünlü şeflerin her yemek sunumunda eşlik edeceği tandırlarda gün boyu yemekler yapılacak. 
 
Batman Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğrencileri, ünlü şeflerle söyleşi ve atölye çalışmalarına katılacak. Tandırlarda hazırlanan yemeklerin çekimleri belgeselleştirilecek. Yöresel yemek yarışması düzenlenecek, Aşçılar Federasyonu Jüri Değerlendirmesiyle dereceye girenlere ödüller verilecek” dedi.
 
Fuara Gastronomi Yazarı Chef Mehmet Kudat, Araştırmacı-Yazar Chef Yunus Emre Akor, Chef Emre Keleş, Mehmet Butcher, Che Neclan Karakaş, Chef Eyüp Kemal Sevinç, Chef Ayvaz Akbacak, Chef Hayri Altay, Gurme Yazar Hayri Altay, Chef Murat Temel, Şırdancı Mehmet, Gurme Yazar Emine Beder, Chef Mehmet Atlaş gibi televizyon ekranlarının tanınan ustaları katılacak. Tekalp Turizm aracılığı ile Batman’a gelecek olan dünyaca tanınmış şef ve aşçılar, ilçede kurulan tandırlarda et, balık ve ekmek pişirerek yörenin yemek kültürünü dünyaya tanıtacak.
 
Cengiz İmren, Hemşerileriyle Buluşacak
 
Etkinliğin ilk gününde Batmanlı Sanatçı Cengiz İmren, Batmanlı Hemşerilerine konser verecek. Konser etkinliğinde yerel sanatçılar de yar alacak.
 
İkinci Gün Doğa Ve Su Sporları Yapılacak
 
Doğa ve Su Sporları Alanında Dünyaca Ünlü Paraşütçü Hasan Kaval tarafından akrobatik yamaç paraşütü gösterisi gerçekleştirilecek. Gösterinin birinci gününde kano ile uçuş yapacak olan Hasan Kaval, suya inerek suda kano ile şovuna devam edecek. 
 
Hasan Kaval, ikinci gün atlayışında ise havada yöremize ait bir yemeği deneyimleyerek yere inecek. Doğa ve su sporları alanında flyboard gösterisi gerçekleştirilecek. Festivalin ilk akşamında Hasankeyf Kalesinde kamp etkinliği ve gece gözlem etkinliği yapılacak. Festivalin ikinci günü jetski, kano, dalgıç, kaya tırmanışçıları, trekkingcilerden oluşan sporcular, alternatif turizm etkinliklerinde bulunacak. 
 
Protokol Heyeti ile Hasankeyf Kalesinde gerçekleştirilecek olan trekking yürüyüşü, kamp alanında son bulacak. Fotoğrafçılık Alanında Dünya Fotoğrafçılar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Reha Bilir, Makedonya, Bosna Hersek, İran ve Ülkemizin Dünyaca Ünlü Fotoğrafçılarının katılacağı 20 kişilik ekip, Kozluk, Sason ve Beşiri’de çektiği fotoğraflar sergilenecek. İran ve Irak’tan gelen misafirler ise Şia Dünyasına hitap eden ve Hasankeyf’te bulunan Zeynel Bey Kümbeti ve İmam Abdullah Türbesi’ni gezecek.  
 
Hedef, 28 Yemeği Tescillemek, Batman’ı Dünyaya Tanıtmak
 
Gastronomi Fuarında Batman’a özgü 28 yöresel yemeğin, coğrafi işaret alması için çalışma yürütülecek. 5 ilçe ve şehir merkezimizde gerçekleştirilecek olan fotoğraf etkinliklerinde ise Batman’ın dünyaya tanıtılması hedeflenecek.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler