Ben Chefim, Ne Mutlu Bana

Ben Chefim, Ne Mutlu Bana

Bu yerinde sayan ‘"ben şefim, geleceğim en son noktaya geldim, bundan sonrası yok" saplantısında olan, şefleredir bu sitemim. Arkadaşlar Türk Mutfağını ve Türk Mutfak Şeflerini Avrupa normlarına..

Ben Chef’im
"Ben Chefim, Ne Mutlu Bana"  
 
​Yıldızlı Tesisler peş peşe açıldı ve açılıyor Akdeniz bandında ve Türkiye genelinde; peki bu yıldızlı tesislerde çalışacak yıldızlı şefler var mı? 
 
Benim görüşüm var ama ne yazık ki bu yıldızlı şefler gözükmüyor nedenini soracak olursanız o kadar çok amaçsız, hedefsiz, kendinden sonra gelecek gençleri düşünmeyen, yerinde sayan şefler var ki bahsettiğimiz aranan şefler gözükmüyor.
 
Bu yerinde sayan ‘"ben şefim, geleceğim en son noktaya geldim, bundan sonrası yok" saplantısında olan, şefleredir bu sitemim. 
 
Arkadaşlar Türk Mutfağını ve Türk Mutfak Şeflerini Avrupa normlarına çıkartacak isek kabuğumuzu kırıp açılan yeni tesislerde gözlemlediğimiz değişimi biz kendimizde de yapmalıyız.
 
Eski tabulardan kurtulmalıyız. Mutfağımızda değişim yapmalıyız. "Ben bunu böyle gördüm ustamdan mutfakta bu giyilmez, bu konulmaz, bu renk olmaz" saplantılarını bırakmamız gerekir. 
 
Yeni nesil çok iyi geldiğini okullu geldiğini unutmayalım, ben yapacağımı yaptım bizden geçmiş felsefesini bırakalım. Bu davranışlar tarzlar Avrupalı Şeflerde olmadığını devamlı kendilerini yenilediklerini, çağa ayak uydurduklarını buradan hatırlatmak isterim.
 
Şunu unutmayalım hayat dediğimiz en değerli hazinemiz bizim ona verebildiğimiz kadardır. Aynı yankı gibi ne verir isek onu alırız. Ne olur, Şefler olarak yerimizde saymayalım devamlı bir hedefimiz bir amacımız olsun ve bunu da yetiştirdiğimiz çıraklarımıza öğrencilerimize aşılayalım.
 
Mutfağımız çok renkli, kariyer olarak şef olunca her şey bitmiyor onun sonrasında da kendimize hedefler belirleyebiliriz. 
 
Bunlardan örnek verecek olur isek "yarışmalar, kitaplar, yurtdışı tanıtımlar, öğretmenlik, yeni menüler, konsept danışmanlığı vb." biz şefler bunları yaptığımızda gerek yatırımcılarımız gerek Genel Müdürlerimiz önümüzü açacak bize destek vereceklerini bütün samimiyetim ile inanıyorum.
 
Yeter ki biz hedeflerimizi, amaçlarımızı bir projeye dönüştürüp önlerine koyalım.
 
Hayat yarışından kopmamak dileği ile.
 
Haftaya Cumartesi Görüşmek Üzere Sağlıcakla Kalın…..
 
"Akıllı Olmak Önemli Bir Şey Değildir;
 
Önemli Olan
O Aklı Yerinde Kullanmaktadır.."
 
Ali Rıza DÖLKELEŞ
Limak Limra Hotel / Food EDİTÖR
www.limakhotels.com
www.turizmplatformu.org
www.chefard.com


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler