Lezzetli Yemek Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lezzetli Yemek Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir tencereye aynı anda konan tüm malzemeden, eğer sadece pişsinler diye rastgele attıysanız ne kadar lezzetli bir yemek ortaya çıkarki. Soteleme, Fırınlama, Poşe, Blanşe..

Lezzetli Yemek Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
Șef İsmail Karataş
 
Bir tencereye aynı anda konan tüm malzemeden, eğer sadece pişsinler diye rastgele attıysanız ne kadar lezzetli bir yemek ortaya çıkar ki…
 
1. Soteleme; 
Sotelemenin püf noktası az yağ kullanmak ve yüksek harlı ateş. Tereyağı kullanıyorsanız köpüklenmenin iyice sönmesini bekleyin. Soteleme işlemi tam veya yarım yapılır, tam soteleme için malzemenizin iki yüzü de karamel rengini almalıdır.
 
2. Fırınlama;
Fırınlama tekniğinde de yağ miktarınızı az tutmalısınız. Etin pişme derecesi kişiden kişiye değişen bir damak tadı olayıdır. İlk önce mühürleme işlemini Yapmak için 220 veya 240 santigrad dereceye ayarlamalısınız. Pişirmeye geçerken 200 derecede devam etmek uygundur.
 
3. Poşe;
Yüksek ateşte dağılabilecek hassas yiyeceklerden birisi örneğin; balık, yumurta gibi yiyeceklerdir. Poşe yönteminden önce suyunuzu kaynatmalısınız. Balık için; suya beyaz şarap, anason, tane karabiber ve yarım limonun suyunu koyup kaynattıktan sonra atılmalıdır. 
 
Yumurtayı pişirme tekniklerinde poşe yöntemiyle pişirmek için suya bir kaşık sirke ilave edin, çabucak pişecektir. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağı sosu ekleyerek servis yapın.
 
4. Blanşe;
Yeşil veya rengini korumak istediğiniz sebzeleri pişirmek için kullanılan tekniktir. Sebzenizi kaynar suya atın, bir kaç dakika pişirin. Çıkar çıkmaz buzlu suya aktarın. Böylece malzemeleriniz diri kalacak ve rengini kaybetmeyecek.
 
5. Kısık Ateşte Kendi Suyuyla Pişirme; 
Çok kısık ateşte, güveç veya tencereye malzemenizi bütün olarak atmalısınız. Et, tavuk ve sebze için aynı işlem geçerlidir. Kontroller dışında kapak açılmamalı, yemeğiniz pişene dek kapalı kalmalıdır.
 
6. Izgara veya Kavurma;
Kavurma veya ızgara yaparken tüm malzeme aynı aynda kullanılmalıdır. Et ızgara etmenin en ayrıntı noktası çatal kullanmamaktır. Çatal yerine eti çevirebileceğiniz başka gereçler kullanın.
 
7. Güveç Kavurma;
Bol havuç ve soğanı yüksek ateşte soteleyin. Büyük parçalı malzemenizi üzerinde koyun ve kapağını kapatın. Sebzelerin çıkardığı buhar etin, tavuğun veya balığın kurumasını önler ve yumuşak bir şekilde pişmesini sağlar. Az miktarda tereyağı kullanın.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler