Otelcilikte Franchise...

Otelcilikte Franchise...

edeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman, bünyelerinde 18 otel bulunduğunu belirterek, “Yönetim anlaşmaları yanında artık franchise modeliyle de..

Dedeman Hotels, franchise otel atılımına kalktı. 18 tane oteli bulunan grup, yönetim anlaşmaları yanında franchise olarak yeni otel yatırımları için kolları sıvadı. Grubun ilk franchise oteli Karahan Menzil Turizm Ticaret ve Yatırım tarafından Adıyaman’da açıldı.
 
Milliyet gazetesinden sn. Hanife Baş'ın haberine göre; 
 
Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman, bünyelerinde 18 otel bulunduğunu belirterek, “Yönetim anlaşmaları yanında artık franchise modeliyle de ilerleyeceğiz. Yatırımcıların bu yönde talep artışı oldu. İlk franchise otelimizi Adıyaman’da açtık” dedi.
 
Her yıl iki otel
 
Türkiye turizm haberlerinde de yer alan haber göre, Büyümeye devam edeceklerini dile getiren Dedeman, “Her yıl iki otel anlaşması yapma hedefimiz var. Yeni bir tane anlaşmayı finalize ettik. Düzce’de bir otel daha geliyor, anlaşma bitti, yapımına başlanacak. Ayrıca Ankara, Kocaeli, İzmir, Diyarbakır ve Mardin gibi şehirlerdeki yatırımcılarla da sıcak görüşmelerimiz sürüyor. Yurtdışında da Kazakistan ve Erbil’de otellerimiz var. Karadağ’ı düşünüyoruz. Balkan ülkelerini istiyoruz. Ayrıca Paris’ten de bir yatırımcıdan talep geldi” diye konuştu.
 
Dedeman, ciroları hakkında da, “Pandemi, otelcilik sektörü çok etkiledi. 2020 yılında 150 milyon TL’lik ciroyu yönettik. Bu yıl 350 milyon TL’lik cironun üzerine çıkmak istiyoruz. Yüzde 40 büyüme öngörüyoruz” bilgisini verdi.
 
Bulundukları bölgelerdeki turizm değerlerini öne çıkarma misyonuyla hareket ettiklerini de vurgulayan Dedeman, şunları söyledi:
 
“Ülkemizin kültür turizmi için Güneydoğu Anadolu bölgemizin önemi büyük. Park Dedeman Adıyaman, sadece ilk franchise otelimiz değil aynı zamanda Şanlıurfa ve Gaziantep’te yer alan otellerimizin ardından bölgenin 3’üncü Dedeman oteli. Park Dedeman Adıyaman ile Güneydoğu Anadolu kültür turizmi üçgenini tamamlamış olduk.”
 
Bölge turizmine katkı
 
Karahan Menzil Turizm Ticaret ve Yatırım Başkanı Osman Özdemir, “Park Dedeman Adıyaman otelimiz sadece bölgeyi değil, çevredeki diğer illeri de besleyecek bir konumda bulunuyor. Dedeman’ın ilimizdeki varlığının, bölge turizmine büyük katma değer sağlayacağına inanıyoruz. Dedeman markası ile yaptığımız bu iş birliğinden büyük memnuniyet duyuyoruz, ilimize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasını yaptı.
 
153 odası var
 
Adıyaman şehir merkezinde 2018 yılı şubat ayında hizmete açılan ve son olarak ‘Garden Hotel Adıyaman’ adıyla işletilen otel, Park Dedeman Adıyaman adıyla misafirlerini ağırlamaya başladı. İlin tek markalı oteli olmasının yanı sıra Adıyaman’ın en büyük oteli olma unvanını da taşıyan Park Dedeman Adıyaman’da, modern ve konforlu tasarıma sahip 153 oda, 450 metrekarelik balo salonu ve farklı büyüklüklerde 3 adet toplantı salonu yer alıyor. Otelde açık yüzme havuzu, 300 metrekarelik alana sahip spa merkezi, fitness center ve business center da yer alıyor. 
 
Otel, dünya mirasları arasında yer alan Nemrut Dağı’na 90 dakika, Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri olan ‘Perre Antik Kenti’ne 5 dakika, havalimanına 20 dakika, otogar, hastane ve şehir merkezine 5’er dakika mesafedeki konumu ile dikkat çekiyor.
 
Franchising Nedir?
 
Franchising bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın, belirli bir süre şart ve sınırlamalar dahilinde işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek (*know-how) sağlamak sureti ile, imtiyaz hakkını ticari işler yürütmek üzere ikinci tarafa verdiği imtiyazdan doğan, uzun dönemli ve sürekli bir iş ilişkilerinin bütünüdür. Franchising, birbirinden bağımsız iki taraf arasında meydana getirilen sözleşmesel bir ilişkidir. 
 
Franchising, sistemin yaratılma ve ilk uygulama yeri olan A.B.D' de başlamıştır. Bu sistem ile çalışan yaklaşık 60 iş kolu mevcuttur. Bunlar arasında ; Otomobil Kiralama, Otomobil Servis Ürünleri, İş Yardım Servisleri, İş Araçları, Giyim ve Ayakkabı, Yapı Dekorasyon, Bilgisayar, Kozmetik, Perakende Şatış Mağazaları, Eğitim, Yiyecek, Sağlık Ürünleri, Ev Aletleri, Kuru Temizleme, Fast-Food, Otelcilik ve Lokanta vb. sektörler bulunmaktadır. 
 
Özellikle hizmet sektöründe çeşitlendirme hızla artmaktadır. Lügat manası "imtiyaz" olan Franchise, İngilizce bir kelimedir. Fransızca "Affanchir" olan franchise sözcüğünden "Franchising İmtiyaz Verme" kelimesi türetilmiştir. Franchisor; ürüne, hizmete veya bilgi birikimine ve bunlara ait denenmiş, kalitesi kanıtlanmış ve başarılı bir markaya, isme sahip ve bunların satış dağıtım veya işletme hakkını belirli bir bedel karşılığı veren taraftır. 
 
Franchisor, kendisi ve bireysel Franchisee'lerinden oluşan franchising sisteminin kurucusu ve uzun vadeli koruyucusudur. Franchisee; doğrudan veya dolaylı bir malı bedel karşılığında Franchisor'un ticari adını ve/veya hizmet markasını, know-how'ını iş görme ve teknik yöntemlerini, sistemini ve diğer sınai ve/veya fikri mülkiye haklarını kullanma hak ve zorunluluğunu, taraflar arasında bu amaçla yapılan yazılı Franchise Anlaşması süresi ve kapsamı içinde devamlı olarak alacağı ticari ve teknik destek ile üstlenir. Franchisee'nin Franchisor'a ödediği bedel; isim, marka veya sistemi kullanma hakkı karşılığında ödenen bir başlangıç ücreti "Franchisee Fee"den ve yıllık ciro ve kardan, anlaşmada belirlenen oranlarda, yüzde olarak ödenen ücretlerden "Royalty"den oluşur.
 
Franchising türleri nelerdir?
 
Franchising sistemini uygulamaları açısından iki grupta incelemek mümkündür. Sistemin uygulandığı ülkeye göre: Ulusal ve Uluslararası Franchising'den söz edilebilir. Sunulan fırsatlar açısından; Ürün ve Marka Franchising' i, İşletme Sistemi Franchising'i şeklinde sınıflandırma yapmak mümkün. 
 
Ulusal ve Uluslararası Franchising nedir? 
 
Franchising Sözleşmesi bir ülke sınırları içerisinde, şehirler ya da bölgeler arasında yapılıyorsa Ulusal Franchising, iki ülke arasında yapılıyorsa Uluslararası Franchising'den söz edilebilir.
 
Ürün ve Marka Franchising'i nedir? 
 
Ürün ve Marka Franchising'i ABD'de üretici ve satıcı arasında bağımsız bir satış ilişkisi şeklinde başlamıştır. Bu ilişki çerçevesinde satıcı firma, kendini üretici firma ile özdeşleştirmeye çalışmaktadır. Belirli ürünlerin benzer görünümdeki bağımsız işletmelerde pazarlanması sonucu, üretici ile imaj birleşmesi sağlanmaktadır. Bu tür franchising'de esas olan belirli bir marka ya da ticari ünvanının kullanılmasıdır. Ayrıca imtiyazı veren firma karşı taraf üzerinde sevk ve idare dahil, geniş ve sürekli bir denetim hakkına sahiptir. Bazı basit konularda, franchise alan kuruluş üretim safhasına da girebilir. Otomobil ve kamyon satıcıları, benzin istasyonları, alkolsüz içki üreticileri bu tür franchising'in en tipik örneklerini oluşturmaktadır.
 
İşletme Sistemi Franchising'i nedir? 
 
Franchisingin bir başka türü işletme franchisingidir. Burada Franchisee ve Franchisor arasında sadece ürün, servis ve marka alanında değil, bir bütün olarak işletme sistemi içerisinde pazarlama ve üretimle ilgili tüm faaliyetler yer alır. Çok basit bir anlatımla, bu tür franchising "Akıl Satmak" şeklinde tanımlanabilir.
 
Oteller, restoranlar, perakende satış mağazaları, kiralama ve danışmanlık hizmetleri bu sınıflandırma içerisinde yer alır. Son yıllarda işletme sistemi franchising'inin büyüme hızı diğer franchising'lere göre daha fazladır. İşletme sistemi franchising'i diyebileceğimiz "Business Format Franchising" sözleşmesinde yer alan 4 temel unsur şunlardır:
 
Franchisor sahip olduğu belirli bir ismin veya markanın kullanılması için Franchisee'ye izin verir.
 
Franchisee üzerinde, sözleşme süresince davam eden bir denetimi mevcuttur.
Yine sözleşme boyunca Franchisor, Franchisee'ye belirli yardım ve hizmetlerde bulunur.
Bu imtiyaza karşılık bedelin ödeme şekli olan "Royalty" nin miktarı periyodik ödemeler şeklinde tespit edilir.
 
Franchising sisteminin Franchisee açısından yararları nelerdir?
 
Franchising sisteminin franchisee açısından yararları: o Daha önce denemiş, başarısı kanıtlanmış ve tanınmış bir marka ile birlikte, işletme sistemine ait teknikleri ve prosedürleri kullanmak mümkün olmaktadır.
 
* Marka ile birlikte Ulusal veya Uluslararası standarda ve kaliteye sahip olunmaktadır.
* Tanınmış markaların sağladığı sürekli müşteri ve iş yapma imkanı doğmaktadır.
* Franchise veren işletme Franchisee'ye eğitim hizmetleri ve uzman personel desteği sağlanmaktadır.
* Kaliteli personel bulma, işe alma ve yetiştirme konularında franchise veren işletmenin tekniklerinden yararlanılmaktadır.
* Mali, ticari ve personel konularında sağlanan destekle, teknik işlevlere ağırlık verilip başarı şansı arttırılmaktadır.
* Franchisor ile ortak hareket edilerek küçük işletmelerin karşılaşacakları risk ve işletmecilik sorunları minimize edilmektedir.
* Franchise veren işletmenin mali ve hukuk danışmanlarından yararlanılmaktadır.
* Franchisor'ın sürekli olarak yaptığı araştırma ve geliştirme çabalarından yararlanılmaktadır.
* İşletmenin kuruluş aşamasında ve kuruluş yerinin seçiminde bilimsel tekniklerin kullanılması mümkün olmaktadır.
* Kuruluş aşamasında leasing vb. kaynaklardan finansal destek sağlanması mümkün olmaktadır.
* Reklam ve tanıtma giderlerinden tasarruf sağlanmaktadır.
* Franchising sistemi, girişimcinin yalnızlığını ortadan kaldırarak, kendi işini kurmanın getirdiği riskleri azaltmaktadır.
* Franchisor'a yapılan ödemeler, başlangıçta, yeni bir işin ön yatırımından daha fazla olmasına rağmen, denenmemiş bir iş için yapılacak hata bedellerinin toplamından azdır.
* İşletmeler için standart yönetim, muhasebe, satış ve stoklama fonksiyonları mümkün olmaktadır.

 Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler