Rize'nin Coğrafi İşaretli Ürün Sayısı 12 Oldu...

Rize'nin Coğrafi İşaretli Ürün Sayısı 12 Oldu...

Rize Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Coğrafi işaret, temel olarak benzerlerinden farklılaşmış ve bu farkı kaynaklandığı yöreye..

Rize'nin Coğrafi İşaretli Ürün Sayısı 12 Oldu...
 
'Hemşin Çorabı'nın coğrafi işaret tescili alması ile birlikte Rize'nin, coğrafi işaret tescilli ürün sayısını 12’ye çıktı.
 
Rize Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Coğrafi işaretler, temel olarak benzerlerinden farklılaşmış ve bu farkı kaynaklandığı yöreye borçlu olan bir yöresel ürün adını ifade etmektedir. 
 
Bu anlamda coğrafi işaret, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarettir. 
 
Coğrafi işaretler yerel bir kalkınma aracı olarak bölgede turizm gelişimine de katkı sağlamaktadır. Coğrafi işaretli ürünlerin turizm değerine dönüştürülmesi için çalışmalar yapılmaktadır." denildi.
 
Rize Valisi Kemal Çeber ise coğrafi işaret tescilinin illerin kendini yöresel anlamda tanıtması adına çok önemli bir değere sahip olduğunu ifade ederek, “Şehrimiz çok fazla kültürel değeri içinde barındıran bir yapıya sahip. 
 
Bunların tanıtılması ve değerlerinin korunması adına coğrafi işaret tescili alınması bizler için çok önemli. Bu anlamda yapılan çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
 
Türkiyede yöresel mutfaklarımızdan Rize'nin 'Coğrafi İşaret Tescili' alan ürünleri şunlar:
 
"Rize Bezi, tescilli yemeklerimizden Çayeli Kuru Fasulye Yemeği, Derepazarı Pidesi, Rize Simidi, Rize Baston Ekmek, Rize Kavurması, Anzer Balı, Rize Çayı, Rize Muhlaması, Rize Pepeçurası, Rize Enişte Lokumu, Hemşin Çorabı...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler