Eşkina Balığı Nedir? Eşkina Balık Taşı Nasıl Kullanılır?

Eşkina Balığı Nedir? Eşkina Balık Taşı Nasıl Kullanılır?

Balık kafasındaki mucize: Eşkina balık taşı nedir? Eşkina Taşının Faydaları Nelerdir? Eşkina Balığı Taşı Nasıl Tüketilir? Eşkina balığının baş bölümünde...

Eşkina Balığı Nedir? Eşkina Balık Taşı Nasıl Kullanılır?
 
Eşkina balığı nedir?
 
Eşkina, yerli bir balık türüdür, göç etmez. Belirli bir bölgeyi sahiplenir ve yaşamı boyunca buradan ayrılmaz. Alnından çıkan 1–2 cm çapındaki taştan ötürü halk arasında Taş balığı olarak da bilinir. Gerçek taşların limonlu suda eritilip içildiğinde böbrek taşların düşmesine sebep oldugu iddia edilmektedir. 
 
Endüstriyel avcılığı yapılamadığı için balık lokantalarında levrekten sonra gelen balıktır. Avcılığı yıl boyunca devam eder. Türkiye'de avı yasayla sınırlanmıştır. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığının yayınlamış olduğu 31/2 no. lu sirküler ile 2007 yılından itibaren avcılığı serbest bırakılmıştır. 
 
Eşkina Balığı Nedir? Eşkina Balık Taşı Nasıl Kullanılır?Şu gün yürülülükte olan "Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1 ve 2 Numaralı Tebliğ" uyarınca Eşkina balığı "diğer türler" sınıfında belirtilmiş ve avının toplam limiti 5 kg olarak belirlenmiştir. 15 Ağustos resmi gazetede yayınlanan bilgi doğrultusunda tek seferde avlanacak balık 3 ile sınırlandırılmıştır.
 
Kafasında şifalı taş olduğuna inanılan eşkina balıkları, böbrek taşı sıkıntısı olan hastalar tarafından araştırılıyor. Peki eşkina balık taşı nedir, ne işe yarar, nasıl hazırlanır?
 
Balık kafasındaki mucize: Eşkina balık taşı nedir?
 
Nadiren avlanan balık türü olan eşkina  balığının başının iki yanında bulunan taşlar, böbrek hastalarına iyi geldiği iddiasıyla balıkçılar tarafından çıkarılıp satışa sunuluyor.
 
Böbrek taşını düşürmeyi hızlandırdığı öne sürülen, tanesi 3 TL'den satılan taşlara vatandaşlar talep gösteriyor.
 
Sert bir yapıya sahip olan bu taşlar otolit adı ile bilinmektedir. Otolitler, birçok balıkta bulunur ve en çok eşkina balığı ile gündeme gelir.
 
Peki böbrek ve safra kesesi hastalarına iyi gelen eşkina mucize balık taşı nasıl hazırlanır? İşte bilmeniz gerekenler..
 
Eşkina Balık Taşı Nedir?
 
Eşkina taşı Akdeniz, Marmara ve Ege denizinde kıyıda kayalık kısımlarda yaşayan genelde olta ve zıpkın balıkçılığıyla avlanan eşkina balığının kafa kısmının sağ ve sol tarafında bulunur. Mermer görünümünde beyaz renkli sert bir mineraldir.
 
Eşkina balığının baş bölümünde bulunan otolit taşlarının ebatları, balığın büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu taşlar kolayca çıkarılabilir ve sağlık açısından alternatif tıp alanında kullanılır.
 
Eşkina Taşının Faydaları Nelerdir?
 
Eşkina Balığı Nedir? Eşkina Balık Taşı Nasıl Kullanılır?
Böbrek taşları birçok kişinin korkulu rüyasıdır.
Ağrı ve sancı hissi oluşturan böbrek taşlarından bir nebze kurtulmanın bir doğal yolu da eşkina balığı taşını tüketmek oluyor.
Eşkina balığı taşını kullanan ve böbrek taşı şikayeti olan kişilerin yorumlarına göre; bu taşın böbrek taşını eritti bilinmektedir.
Eşkina balığı taşı safra kesesi rahatsızlıklarında da önerilen bir besin maddesidir.
Eğer safra kesesinde bir taş oluşumu tanısı yapıldıysa, eşkina taşı ile bu taşın etkilerini azaltabilirsiniz.
 
Eşkina Balığı Taşı Nasıl Tüketilir?
 
Malzemeler:
 
*     Yarım limon
*     4 adet eşkina balığı taşı
*     Cam kavanoz
 
Eşkina Balığı Taşının Hazırlanışı:
 
4 adet eşkina balığı taşını bir havanda iyi şekilde ezmelisiniz.
Tamamen ezildiğinden emin olduğunuzda cam kavanoza alabilirsiniz.
Cam kavanoza aktardığınız eşkina balığı taşının üzerine yarım limon suyu ekleyin.
Kavanoz içindeki malzemeleri karıştırın ve kapağını kapatın.
Kapağı kapalı olan kavanozu 1 gece buzdolabında bekletin ve kullanmak için ertesi sabahı bekleyin.
Uygulama:
 
Eşkina balığı taşının yararlarını bedeninizde hissetmek için 3 günde 1 olacak şekilde bu karışımı tüketmelisiniz.
Sabah uyandığınızda geceden hazırladığınız eşkina balığı taşı karışımını 1 büyük bardak su ile beraber içiniz.
Her kullanım günü arasında 3 gün mola vermeyi unutmayınız.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler