Kadit Nedir?

Kadit Nedir?

Eski çağda gelen bu gelenek, özellikle yabani hayvanları avlayarak yapılırdı.. kırmızı etlerle beraber balık da güneşte kurutularak saklanırdı. Güneşte kurutma teknikleri ilkel...

Kadit Nedir?Kadit Nedir?
Şef Mustafa Polat
 
Mezopotamya ve Anadolu mutfağının vazgeçilmeyen lezzetlerinden olan güneşte kurutulmuş et.
 
Eski çağda gelen bu gelenek, özellikle yabani hayvanları avlayarak yapılırdı.. Kırmızı etlerle beraber balık da güneşte kurutularak saklanırdı..
 
Güneşte kurutma tekniklerinde tuz ön planda tutulurdu bu da etlerdeki yağların erimemesi ve etin bozulmasını önlemek içindi.
 
Bir diğer aşama ise tütsülenerek yapılan işlemdir.
 
Güneşte kurutma teknikleri ilkel olsada protein ve D vitamini açısından oldukça sağlıklı ve lezzetlidir.
 
Sıradışı görünse de bu bilinen bir teknik idi. hayatımızda çıksada, alışılan bir kültür olduğu için bu lezzetleri aramıyoruz değiliz...


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler