Dünyaya Damga Vuracak Bir Ciğerimiz Var

Dünyaya Damga Vuracak Bir Ciğerimiz Var "Edirne Ciğeri"

Türkiye'nin önde gelen şefleriyle projeler hazırlamaya başladık 'larını belirten Soytürk, Edirne Valisi Ekrem Canalp öncülüğü 'nde saray mutfağı lezzet...

Dünyaya Damga Vuracak Bir Ciğerimiz Var... 
"Edirne Tava Ciğeri"
 
Osmanlı'ya yüz yıla yakın başkentlik yapan Edirne'de, Osmanlı saray mutfağının önde gelen lezzetlerinden Edirne tava ciğeri Coğrafi İşaretli Ürünler ve tescilli yemekler ile kentin marka lezzetlerinin UNESCO'ya girmesi için çalışma başlatıldı.
 
Edirne'nin meşhur tava ciğeri 'UNESCO' yolcusu
 
Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, yaptığı açıklamada, Edirne'nin, saray mutfağının tüm öğelerin yaşatan bir şehir olduğunu söyledi. 
 
Türkiye'nin önde gelen şefleriyle projeler hazırlamaya başladıklarını belirten Soytürk, Edirne Valisi Ekrem Canalp öncülüğünde saray mutfağı lezzetlerini ön plana çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.
 
Edirne lezzetlerini dünyaya tanıtacaklarını vurgulayan Soytürk, "Saray mutfağıyla ilgili Edirne gastronomisiyle ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaları yaparken Türkiye'nin önemli şeflerini kentimizde ağırlıyoruz. 
 
Dünyaya Damga Vuracak Bir Ciğerimiz Var...UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası ve UNESCO'nun gastronomi alanı için saray mutfağını anlatıyoruz. Şeflerimize ilk olarak tava ciğerini anlattık ama saray mutfağının diğer yemeklerini de tanıtmak için projeler yapacağız." dedi.
 
"Dünyaya damga vuracak bir ciğerimiz var"
Gastronomi yazarı ve şef Özlem Mekik de Edirne'nin derin bir yemek kültürüne sahip olduğunu belirtti.
 
Kentin gastronomi alanında önde gelen yemeklerinden tava ciğerin UNESCO'ya girmesi için çalışmalar yapacaklarını aktaran Mekik, şöyle devam etti:
 
"Tava ciğer en iyi sakatat yemeklerinde bence mutlaka UNESCO'ya girmeli. Edirne ve ciğer bir buluşma noktası. O yüzden en kısa zamanda yerimizi almalıyız. Dünyaya damga vuracak bir ciğerimiz var. Böyle lezzetli bir ciğeri hiçbir yerde kolay bulamazsınız. 
 
Bu lezzet Trakya'nın bereketli topraklarından geliyor. Burada yetişen hayvanlar, bereketli nehirlerden akan sulardan içip kenarındaki otlardan beslenerek yetişiyor. O yüzden ince kesilmiş lezzetli bir tava ciğeri Edirne'de yiyebilirsiniz."
 
Mekik, Edirne'de ciğerin yanı sıra Karaağaç acı biberi, Edirne beyaz peyniri ve tava yoğurdu gibi kente özgü marka lezzetler bulunduğunu sözlerine ekledi.
 
Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ise tava ciğerinin saray mutfağının önde gelen en iyi lezzetlerinin başında geldiğini, doğranmasından pişirilmesine ve sunuma kadar geçen her sürecin kendisine özgü olduğunu dile getirdi.
 
Gurme Akif Budak da saray mutfağı lezzetlerinin dünya çapında tanıtılması için çalışmalar yapılacağını ifade etti.
 
Edirne Tava Ciğeri Nasıl Yapılır? Edirne Tava Ciğeri Tarifi...
 
Edirne'nin en meşhur yemeği olan Edirne tava ciğerini Edirne'ye gitmeden evde yapmanız mümkün! İşte size hem leziz hem de pratik Edirne tava ciğeri tarifi...
 
Peki Edirne tava ciğerinde hangi malzemeler bulunur? Edirne tava ciğeri nasıl yapılır? İşte cevabı...
 
Edirne Tava Ciğeri Tarifi İçin Malzemeler
 
*     1 kg dana ciğeri
*     3 su bardağı un
*     Yeteri kadar tuz
 
Edirne Tava Ciğeri Kızartmak için:
 
*     Bol sıvı yağ
 
Edirne Tava Ciğeri  Servis için:
*     Kızartılmış acı biber
 
Edirne Tava Ciğeri Yapılış Tarifi:
Ciğerin zarını çıkarıp, ince yaprak şeklinde kesin. Süzgece alıp, 5-10 dakika dinlendirin. Daha sonra 8 saat buzdolabında bekletip, sonrasında unlayın. Bol sıvı yağda 1-2 dakika kızartın. Ocaktan almaya yakın tuzunu ayarlayın. Ciğeri süzgeç yardımıyla sıvı yağdan alın. Acı biber ile birlikte servis yapın.

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler