Eğitmen Şef Sevda Özkara: Sıcak Havalarda Gıda Zehirlenmeleri Artıyor, Önlem Almamız Lazım

Eğitmen Şef Sevda Özkara: Sıcak Havalarda Gıda Zehirlenmeleri Artıyor, Önlem Almamız Lazım

Gıda zehirlenmeleri genelde ishal kusma miğde krampları..

Eğitmen Şef Sevda Özkara: Sıcak Havalarda Gıda Zehirlenmeleri Artıyor, Önlem Almamız Lazım
Bakteriler en çok sıcak ortamlarda ürer. Yaz ayları deniz kenarları dere ve dağ etekleri, yaylalarda serinlemek için iyi bir fırsattır ama insanlar serin ve gölge yerleri ararken bakterilerde üremek için sıcak yerleri tercih ederler. Gerek ticari işletmelerde gerekse evlerimizde bakteri üremesi sonucu oluşacak gıda zehirlenmelerini önlemek için daha dikkatli olmak zorundayız.
 
Özellikle yaz mevsiminde sadece açıkta bekletilen yiyecekler değil buz dolaplarında muhafaza edilen gıda maddeleri dahi dış alanların aşırı ısınması sonucu olumsuz etkilenip bozulabilir. Yani malzemeler buz dolabında diye çok da güvenmeyelim, olabildiğince taze ve en az ihtiyaç kadar malzeme tedarik edip kullanalım. En önemlisi yaz başlarken buz dolaplarımızın bakımını yaptıralım. Buz dolabında sakladığımız yiyecekleri kullanırken renk, koku, tat gibi fiziksel kontrolleri yaparak kullanalım.
 
Sıcaklarda gıda zehirlenmeleri artıyor olsa bile alınacak önlemlerle bu durum zararsız atlatılabilir. Gıda zehirlenmeleri bazen hafif atlatılsa bile bazı durumlarda ağır olabildiği gibi ölümcül sonuçlarlada karşılaşabiliyoruz. İşte bundan dolayı daha çok dikkat etmek zorundayız.
 
MUTFAK TARİHİMİZDENGıda zehirlenmelerini önlemek için mutfak araç gereçlerin gıdaların temizliğine çok önem verilmelidir.
Burada en önemli görev biz aşçılara düşmektedir. Yemekler bir kez ısıtılmalı, yenilebileceği kadar yapılmalıdır. Kullanılacak malzemelerin son kullanma tarihinlerine göre hareket edilmelidir. Sebzeler taze ve günlük kullanılmalı, süt yoğurt gibi besinler pastorize tüketilmelidir.
 
Yine yaz günlerinde olası zehirlenmelerden zarar almamak için önlem olarak bol su içilmelidir.
Gıda zehirlenmeleri genelde ishal kusma miğde krampları olarak ortaya çıkar.. Bu durumda en yakın sağlık birimine gidilerek gerekli iyileştirme tedavi işlemi başlatılmalıdır.
 
Gıda zehirlenmeleri herkesin bildiği bir olgu. TV ve gazetelerde özellikle çok sayıda kişinin zehirlenip ölümcül haberlerinin gündeme alındığı bir konu. Ben herkesin çok iyi bildiği bu konuyu bu sıcak yaz günlerinde "haber değil makale" başlığı ile yazmayı ve iletebileceğim en son noktalara iletmeyi bir görev ve sorumluluk saydım kendim için.. Okunur, dikkate alınır da birkaç can kurtulur diye...
 
Besleyici, sağlıklı, serin, hafif ve ömür uzatan gıdaları sofralarımızda hep birlikte yiyerek iyi günlerde buluşmamızı diliyorum...
Sevda Özkara Eğitmen Şef
 
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler