loader
Kestaneli İç Pilav Tarifi

Kestaneli İç Pilav Tarifi

Kestaneli İç Pilav, Osmanlı Saray Mutfağı; Tencereye et, tuz ve karabiber de ilave edilir ve malzemeler...

 
Kestaneli İç Pilav Tarifi
Kestaneli İç Pilav Kullanılan Malzemeler : 
 
*    200 Gr. Kestane, 
*    400 Gr. Kuşbaşı Et, 
*    1,5 Kg Pirinç, 
*    2 Soğan, 
*    150 Gr. Nohut, 
*    50 Gr Kavrulmuş Fıstık, 
*    20 Gr Kuş Üzümü, 
*    30 Gr Badem, 
*    Kekik, 
*    Karabiber, 
*    Tuz 
 
Kestaneli İç Pilav Tarifi Yapılışı: 
Kuşbaşı et yıkandıktan sonra bir tavada yağsız olarak kavrulur. Et suyunu çekince kekik, karabiber gibi baharatlar ile bir miktar tereyağı da tavaya eklenir ve et bir müddet daha kavrulmaya devam eder. 
 
Et pişince tuz eklenir ve tava ateşten alınır. Ayrı bir tencerede iki baş soğan tereyağı ile sararana dek kavrulur. Önceden suda bekletilip kabukları çıkarılan bademlerde, soğanların üstüne ilave edilir ve kavurma işlemi bademler kızarana kadar devam eder. Pirinç sıcak suyla haşlanıp, soğuk suda yıkanır ve bademlerin üzerine eklenir. 
 
Ama istenirse pirinç, etle birlikte de kavrulabilir. Bademle karışan pirinç tencere içerisinde sürekli karıştırılarak kavrulur. Sırayla önce kuş üzümleri, sonra haşlanmış nohut ve kavrulmuş fıstık eklenir. 
 
Tencereye et, tuz ve karabiber de ilave edilir ve malzemeler pembeleşene dek kısık ateşte kavrulmaya devam edilir. Sonra malzemeyi bir parmak geçecek kadar su eklenip pilavın pişmesi beklenir. 
 
Kestaneli İç Pilav Tarifi Servisi;
Piştikten sonra demlenmeye alınan pilava haşlanmış ya da kavrulmuş kestaneler eklenip tencerenin kapağı kapatılır. "Osmanlı Saray Mutfağı"
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler