loader
Baş Pilavı Tarifi

Baş Pilavı Tarifi

Baş Pilavı Tarifi; Osmanlı saray mutfağında ‘da yapılan önemli pilav çeşitlerinden biri Baş Pilavı dır...

 
Osmanlı saray mutfağında ‘da yapılan önemli pilav çeşitlerinden biri Baş Pilavı dır. Türkiye’nin geleneksel olarak bir çok bölgesinde ‘de "Yöresel Yemekler ve Yöresel Mutfaklar" olarak ahali tarafından Baş Pilavı sevilir ve yapılır. 
 
Baş Pilavı Tarifi 
5 kişilik
 
Baş Pilavı Tarifi  Malzemesi:
*   450 gr. baldo pirinç (2 su bardağı)
*   2 adet kuzu (ya da koyun başı), (temizlemiş)
*   tuz
*   150 gr. tereyağı. (10 çorba kş.)
*   taze çekilmiş karabiber
*   1 çay  kş. tarçın
 
Baş Pilavı Tarifi  Yapılış;
Pirinci ayıklayın. Soğuk su ile üç su yıkayıp bulanık, nişastalı suyu dökün. Yıkama suyu berraklaşınca pirinci bir süzgece çıkarıp süzdürün.
 
Kuzu başlarını bir tencereye koyup, tencereyi ağzına kadar su ile doldurun. Tuzunu atıp 30 dakika kaynamaya bırakın. Tencere yi ateşten alıp, başları süzdürerek bir tabağa aktarın . beyinleri çıkarın ve bir kaba aktarın. Yoğurt kıvamına gelinceye beyinleri iyice ezin ve bir kenarda ılık tutun.
 
tenceredeki haşlama suyunu bir tencereye süzdürüp, bir taşın, kaynatın. içine tereyağı, biberi, tarçını ve sakızı ekleyip karıştın. Et suyu kaynayınca. pirinci salıp, ateşi kısın. kapağını kapatıp pirinçler suyunu çekinceye kadar yaklaşık 10 dakika pişirin.
 
Fırınınızı 180°C'ye getirip ısıtın Pişen pilavı tahta bir kaşıkla  ezmemeye özen göstererek karıştırıp bir fırın tepsisine boşaltın. Yüzeyini düzleyip, Üzerini ezilmiş beyin ile sıvayın. Tepsiyi fırına sürüp, üzerindeki beyin ezmesini hafifçe kızanın ve servis yapın.
 


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: Orhan Akçay
    12.10.2018 Email: orhanakcay********

    Pilav gerçekten süper olmuş. Teşekkürler admin.

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler