loader
Patlıcanlı Pilav Tarifi

Patlıcanlı Pilav Tarifi

Pirinci ayıklayın. Soğuk su ile yıkayıp bulanık, nişastalı suyunu dökün. Yıkama suyu berraklaşınca pirinci...

Patlıcanlı Pilav Tarifi
5 kişilik
Patlıcanlı Pilav Tarifinin Malzemeri:
 
*   450 gr. baldo pirinci (2 su bardağı)
*   350 gr. Keme patlıcanı
*   150 gr. zeytinyağı
*   200 gr. soğan (ince kıyılmış) , (2 orta boy)
*   1 lt. su (4su bardağı)
*   tuz
*   taze çekilmiş karabiber
*   1/3 çay kş. safran
*   1/3 çay kş. sakız (az tuz ile dövülerek ufalanmış).
 
Patlıcanlı Pilavinin Yapılış Tarifi
Pirinci ayıklayın. Soğuk su ile yıkayıp bulanık, nişastalı suyunu dökün. Yıkama suyu berraklaşınca pirinci bir süzgece çıkarıp süzün. Patlıcanların saplarını kesin, kabuklarını alacalı soyun ve 2 cm.'lik küpler biçiminde doğrayın. Kaynar tuzlu suya alıp, 3 dakika haşlayın. Süzdürerek sudan çıkarın.
 
Bir tencerede zeytinyağını kızdırın. Yağ kızınca soğanları içinde esmerleşinceye kadar kanının.  Süzülmüş patlıcanları ekleyerek  biraz daha kavurup, suyu. tuzu, biberi, safranı ve sakızı katın.
 
Su kaynayınca pirinçleri de salıp. bir karıştırın ve ateşi kısın. Kapağını kapatıp pirinçler suyunu çekinceye kadar yaklaşık 10 dakika pişirin ve pilavı ateşten alın.
 
Pişen pilavı 10 dakika dinlenmeye bırakın. Tahta bir kaşıkla pirinçleri ezmemeye özen göstererek karıştırıp, sahanlara boşaltarak servis yapın.
 
Osmanlı Saray Mutfağı;
***İdari bir merkez durumundaki saray, padişahın, hanedan mensuplarının ikametgâhı olması nedeniyle yaşamın devamını sağlayan çeşitli birimlerden oluşmaktaydı.
 
Hayatın gereklerinden olan beslenme fonksiyonu sarayda, toplu bir evde, standart bir ailede olduğu gibi kendi içersinde basit belli kurallar ve temelde ana uygulamalar şeklinde kendini göstermekteydi.
 
Tek fark Osmanlı Saray Mutfağının çok kişiye ve tabii hanedan üyelerine hizmet verdiği için çeşitliliğe ve kaliteye yönelik bir abartıya sahip olmasıydı. Ancak en küçük mutfaktan, muhteşem saray mutfağına kadar düzen, lezzet arama ve damak zevkine cevap verme kaygısı daima var olmuştu.
 
Hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğimiz saray  mutfağı, kaynak zenginliği nedeniyle Fatih Dönemi Topkapı Osmanlı Saray  Mutfağıdır.

   • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: Şeyma Koyun
    29.9.2018 Email: seymakoyun********

    gerçekten çok lezzetli oldu

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler