loader
Karpuz Peynir; Tehlikeli İkili

Karpuz Peynir; Tehlikeli İkili

Yaz aylarında en sevdiğimiz meyvelerden bir tanesi olan karpuz ve her öğünde tercih edebildiğimiz peynir, ...

 
Karpuz Peynir; Tehlikeli İkili
 
Yazın diyet yapanların ve öğünü hafif geçirmek isteyenlerin tercih ettiği “karpuz-peynir ikilisi” göründüğü kadar masum değil. Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyenleri, bu ikilinin çok miktarda tüketilmesi halinde kiloya neden olacağını söylediler.
 
“Karpuz-peynir ikilisinin çok miktarda tüketilmesinin kilo verdirmek yerine kilo aldıracağı unutulmamalı. Tercih edilen peynir, eğer çok yağlı ve tuzlu ise karpuzun miktarını da fazla kaçırırsanız,masum gözüken bir öğün, tam bir diyet faciasına dönüşebilir. Karpuz yaz meyveleri içinde su oranı en yüksek olanı; aynı zamanda tadı ve serinletici özelliğinden dolayı en çok tercih edilen meyve. Karpuz peynir ikilisini diyetlerde ana öğün olarak kullanmak yerine, miktarı iyi ayarlandığı zaman iyi bir ara öğün olarak kullanmak gerekir. 
 
Ancak 15 adet üzümün, 12 adet kirazın, 5 adet eriğin ya da 1 adet incirin 1 porsiyon meyve yerine geçtiğini düşünürsek, akşam yemekten sonra televizyon karşısında yenilen meyve tabaklarının ne kadar kalorili olduğunu bilmemiz gerekir. Özellikle diyabet hastalarınında meyve şekerini fazla aldıkları zaman şekerlerini yükselteceğini bilmeleri gerekir.”
 
Antioksidan ve su deposu
Karpuz, C vitamini deposu ve mükemmel bir antioksidan meyve. Potasyum ve posa içeriği yüksek. Büyük bir dilim karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 80’ini karşılar. İçerdiği likopen ve beta karoten sayesinde tam bir cilt yenileyicisi ve bağışıklık sistemi destekleyicisi.
 
Yaz aylarında en sevdiğimiz meyvelerden bir tanesi olan karpuz ve her öğünde tercih edebildiğimiz peynir, yaz günlerinde vazgeçilmez ikilidir. Peki karpuz ve peynir ikilisi ne kadar masum? Karpuz, A ve C vitamini açısından zengin antioksidan etkili bir meyvedir. Lif ve su açısından çok değerli olan karpuzun kalorisi de bir o kadar yüksektir. 
 
Peynir her öğünde severek tükettiğimiz bir süt ürünü olmakla birlikte protein açısından zengin bir besindir. Yaz öğünlerinin vazgeçilmezi karpuz ve peyniri masumlaştırmak için karpuzun miktarına dikkat edilmelidir. 2-3 parça üçgen dilim karpuz, bir porsiyon meyveye denktir. Aynı zamanda peynir tüketirken düşük yağlı olanını seçmek ve bir kibrit kutusunu aşmayacak şekilde tüketmek fazla kalori alımını engelleyecektir.
 
"Meyve diyetleri, düşük kalorili, CHO içeriği yüksek ve yağ içeriği düşük diyetlerdir. Günlük tüketmemiz gereken aminoasitler ve gerekli yağ asitlerinden yoksundur. Bu tür diyetlerin uygulanmasıyla, kısa zamanda verilen fazla kiloların çok azı yağdan olmaktadır. Çoğu kas ve sudan olduğu için diyet bittikten sonra verilen kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır. Ayrıca bu diyetlerin sık yapılmasıyla metabolizma hızı bozulmaktadır."
 
Yazın diyet yapanların ve öğünü hafif geçirmek isteyenlerin tercih ettiği karpuz-peynir ikilisine dikkat etmek gerektiğini söyleyen Diyetisyen Aysun Yurdakul, şunları söyledi:
 
"Özellikle karpuz peynir ikilisinin çok miktarda tüketilmesinin kilo verdirmek yerine kilo aldıracağı unutulmamalıdır. Tercih edilen peynir eğer çok yağlı ve tuzlu ise karpuzun miktarını da fazla kaçırırsanız masum gözüken bir öğün tam bir diyet faciasına dönüşebilir. 
 
Karpuz yaz meyveleri içinde su oranı en yüksek olan aynı zamanda tadı ve serinletici özelliğinden dolayı en çok tercih edilen meyvedir. Karpuz -peynir ikilisini diyetlerde ana öğün olarak kullanmak yerine, miktarı iyi ayarlandığı zaman iyi bir ara öğün olarak kullanmak gerekir. 
 
Ancak 15 adet üzümün,12 adet kirazın, 5 adet eriğin ya da 1 adet incirin 1 porsiyon meyve yerine geçtiğini düşünürsek akşam yemekten sonra televizyon karşısında yenilen meyve tabaklarının ne kadar kalorili olduğunu bilmemiz gerekir. Özellikle diyabet hastalarının da meyve şekerini fazla aldıkları zaman şekerlerini yükselteceğini bilmeleri gerekir."
 
Karpuzun mükemmel bir antioksidan özelliği taşıdığı; ”Potasyum ve posa içeriği yüksek ve C vitamini deposudur. Büyük bir dilim karpuz c vitamini ihtiyacının yüzde 80'ini karşılar. İçerdiği likopen ve beta karoten sayesinde tam bir cilt yenileyicisi ve bağışıklık sistemi destekleyicisidir."


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler