loader
Londra’da Kıbrıs Türk Festivali

Londra’da Kıbrıs Türk Festivali

Kıbrıslı Türkler, İngiltere’nin başkenti Londra’da ‘Kıbrıs Türk Kültür Sanat Festivali’ düzenledi. İngiltere’de yaşayan...

Londra’da Kıbrıs Türk Festivali
Kıbrıslı Türkler, İngiltere’nin başkenti Londra’da ‘Kıbrıs Türk Kültür Sanat Festivali’ düzenledi. İngiltere’de yaşayan çocuk ve gençlere Kıbrıs Türk kültür ve sanatının tanıtılmasını amaçlayan bir günlük festival Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türkleri buluşturdu.
LONDRA’DA faaliyet gösteren Türk Toplumu Futbol Federasyonu, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi, Londra Türk Masterleri, Kıbrıs Türk Cemiyeti, Kıbrıslı Sanatçılar Platformu ve Şeyh Nazım Dergahı’nın organize ettiği festival Lea Valley Athletics Centre’de pazar günü 12.00-20.00 saatleri arasında yapıldı. 
Festivale Barones Meral Hussein Ece, KKTC Londra Konsolosu Ülkü Alemdar, Enfield Milletvekilli Joan Ryan, Belediye Lideri Nesil Çalışkan, Belediye Başkanı Saray Karakuş, Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Karahasan, Ahmet Öykener, Güney Doğan, Mustafa Çetinkaya, Sabri Özaydın, Mahmut Aksanoğlu, Ergin Erbil ve Sinan Boztaş’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda siyasetçi, sanatçı da katıldı.
Festivalden Daha Fazlası
Yılcan Ağaoğlu, Fatoş Törer ve Seyit Kemal’in sunduğu festivalin açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk Toplum Merkezi Başkanı Niyazi Enver, ilk kez böyle bir festival düzenlediklerini belirterek, “Festivaller, sadece kültür ve sanatımızı, örf, adet ve geleneklerimizi bize hatırlatmak amacıyla yapılmazlar. Diasporada yaşayan toplumların yaşamında çok önemli roller oynarlar. Bu festival gençlerin kültür ve kimlikleri hakkında donanım sahibi olmaları, kültürlerini yaşayıp yaşatmaları açısından önemli bir fırsat” dedi. 
KKTC Konsolosu Ülkü Alemdar da, festivalin İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler ve Türkçe konuşan toplumları bir araya getirdiğini belirterek “Organizasyonu düzenleyen sivil toplum örgütlerimizi, halkın buluşmasına, sanat ve kültürümüzü yeni nesillere ve yabancı kültürlere tanıtmaya olanak sağladığı için tebrik ediyorum” dedi.
Festivali Coşturdular
Kıbrıslı sanatçılar Örge Volkan, Grup Frekans, Kıbrıs Dörtlüsü, Grup Abone, Doğan Akın, Sevjan Sıtkı ve Mehmet Raif şarkılarıyla festivali coşturdu. Osman Balıkçıoğlu ile Ayhan Salih Korel’in eğlenceli parodileri ile Fatoş Törer ve Ertanç Hidayettin’in mani atışmaları da festivale katılanlara keyifli anlar yaşattı.
Lefkoşa Folklor Derneği ile Londra Türk Folklor Kurumu ekipleri de festivali halk dansları ile renklendirdi.  El sanatları, yazar ve şairlerin kitapları, Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içecekler, eski çocuk oyunları da festivalde ilgi gördü.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler