"Mesir Macunu" Yurt Dışına Açıldı

Türk Gıda Kodeksi'ne uygun hale getirildikten sonra geçen yıl 15 ton dış pazarda satışa sunulan mesir macunu...

"Mesir Macunu" Yurt Dışına Açıldı
Türk Gıda Kodeksi'ne uygun hale getirildikten sonra geçen yıl 15 ton dış pazarda satışa sunulan mesir macunu, ihraç kalemi arasına girdi.
 
Festivali, UNESCO'nun "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası"  listesinde yer alan Osmanlı'dan günümüze miras yaklaşık 500 yıllık köklü geleneğe  sahip mesir macunu, yurt dışına da gönderilmeye başlandı.
 
Türk Standartları  Enstitüsünün ön gördüğü kül, nem ve protein gibi analizlerin ardından Türk Gıda  Kodeksi'ne uygun hale getirilen mesir macunu, kentte 12 aya ulaşan üretim ve  tanıtım çalışmalarıyla geçen yılın başında yurt dışına açıldı.
 
Birçok hastalığa şifa olduğunu düşünülen ve 41 çeşit baharat  karışımıyla hazırlanan mesir macunu ihracatı da 2017'de 15 tona ulaştı. Geçmişte  hediyelik olarak gönderilen mesir macunu başta Avrupa ve Arap ülkeleri olmak  üzere Rusya'dan ilgi görüyor.
 
12 Ay Mesir Macunu Üretimi
Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce sadece yurt içinde tüketilen mesir  macununun dış pazara açılmaya başladığını söyledi.
 
Mesir macunu ile ilgili analitik ve bilimsel onay çalışmalarının  2014'te başladığını ifade eden Tanık, şöyle konuştu:
"Böylece ürünümüz Türk Gıda Kodeksi'ne uygun hale getirildi. Bu bizim  istediğimiz bir sonuçtu. Derneğimiz de yılın 12 ayı imalathanede aktif duruma  geldi. Ürünlerimizi artık festival dışında da satabiliyoruz.
 
Son dönemde Almanya,  İngiltere, Avusturya, Rusya ve Arap ülkelerinden gelen teklifleri değerlendirmeye  başladık ve buralardan olumlu dönüşler oldu. Eskiden sadece ülke içine ürün  gönderirken şimdi 15 ton mesir macunu ihraç etmeyi başardık. Arap ülkeleri  baharat ürünlerini çok seviyor."
 
Yeni Çeşitler
Tanık, mesir macunun ticari ürün haline geldiğini belirterek, talebin  artarak devam etmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
 
Yurt dışında tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktaran  Tanık, "Mesir macununu tam anlamıyla ticarete dönüştürdüğümüzde hem ülkemize hem  şehrimize katma değer oluşturmuş olacağız.
 
Bunun yanında daha önce sadece klasik  olan ürün çeşidimize çay, lokum, helva gibi çeşitlerini ekledik. Ticari anlamda  çeşit ne kadar olursa insanların talepleri de o şekilde oluyor. Çalışmalarımızı  bu yönde devam ediyoruz." diye konuştu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler