Kaymakamlar Yemek Pişirmeye Devam Ediyor

Kaymakamlar Yemek Pişirmeye Devam Ediyor

Türk mutfağını tanıtmak için yola çıkan kaymakamlar yemek pişirmeye devam ediyor Türk mutfağına...

Kaymakamlar Yemek Pişirmeye Devam Ediyor
Türk Mutfağını Tanıtmak İçin Yola Çıkan Kaymakamlar Yemek Pişirmeye Devam Ediyor
Türk mutfağını tanıtmak için yola çıkan kaymakamlar yemek pişirmeye devam ediyor Türk mutfağına dikkat çekiyorlar Kaymakam, usta aşçıları aratmadıBALIKESİR - Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu tarafından düzenlenen etkinlikte mutfağa girerek 6 çeşit yemek yapan Balıkesir'in Burhaniye...
 
Türk mutfağını tanıtmak için yola çıkan kaymakamlar yemek pişirmeye devam ediyor Türk mutfağına dikkat çekiyorlar Kaymakam, usta aşçıları aratmadı. Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu tarafından düzenlenen etkinlikte mutfağa girerek 6 çeşit yemek yapan Balıkesir'in Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, becerisiyle usta aşçıları aratmadı. 
 
Türk mutfağı kültürünün korunması, yaşatılması ve tanıtılması amacıyla, ASTED tarafından başlatılan proje kapsamında, Edremit Körfezi'ndeki kaymakamlar yemek pişirmeye devam ediyor. Ayvalık ve Gömeç ilçelerinin ardından yemek pişirmek için mutfak önlüğü giyen kaymakam, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner oldu. 
 
İlçenin İskele Mahallesi'nde deniz kenarındaki bir restoranda ASTED Başkanı görme engelli Namık Tuncel ile buluşan Kaymakam Öner, önce proje hakkında bilgiler aldı. Mutfak önlüğünü takım elbisesinin üzerine giyen Öner, mutfağa giderek daha önce belirlenen ve malzemeleri hazırlanan levrek buğulama, kalamar dolması, akkız otu (Şevketibostan) yemeği, portakallı kereviz, bol zeytinyağlı patlıcan ezme ve tatlı yemeklerini yapmak için kolları sıvadı. 
 
Restoranın usta aşçıları ve Namık Tuncel ile birlikte yemekleri hazırlamaya başlayan Kaymakam Hüseyin Öner'in iş bilirliği ilgi topladı. Saatlerce mutfakta kalarak Türk mutfağının püf noktalarını öğrenen Kaymakam Öner, Tuncel ve ASTED yetkililerine teşekkür etti. Yemek yaptığı esnada Kaymakam Öner'i sürekli bilgilendiren Tuncel de, proje kapsamında Balıkesir'in tüm kaymakamları ile çevre illerde de projeyi devam ettireceklerini bildirdi.
 
Amaç; Türk mutfağının yaşatılması
Pişirdikleri yemeklerin tadına bakan Öner ve Tuncel, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kaymakam Hüseyin Öner, "Bugün burada Türk mutfağı kültürünün korunması, tanıtılması, gelecek kuşaklara da aktarılması açısından bu mütevazi adımlar oldu. Ayvalık ve özellikle Kuzey Ege yemeklerini tanıtmak, Türk mutfağında ve belki dünya mutfağında da yer almasını sağlamaya yönelik girişimleri olan sivil teşebbüsümüzü kutluyorum. 
 
Namık bey 2 ay öncesinden bana bu konuyu anlatmıştı. Bugünkü yemeklerimiz zeytinyağı ağırlıklı yemeklerimizdi. Levrek buğulama, kalamar dolması, akkız otu (Şevketibostan) yemeği, portakallı kereviz, bol zeytinyağlı patlıcan ezme ve tatlı hazırladık. Ben bu proje kapsamında bizi de davet eden Türk mutfağı kültürünün korunması, tanıtılması, gelecek kuşaklara da aktarılması açısından bu mütevazi adımları atmamıza vesile olan Namık Tuncel Bey'e çok teşekkür ediyorum. Pişirdiğimiz yemekleri birazdan tadacağız. Çok faydalı, duyarlı, sosyal etkinlikler yapılıyor. Restoranımızın sahibi Süleyman beye de teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
"Hazır yemekler yerine kendiniz pişirin"
ASTED Başkanı Tuncel ise, "Ben varım diyerek benimle birlikte önlüğünü giyip mutfağa giren Ayvalık Kaymakamı, Gömeç Kaymakamı ve Burhaniye Kaymakamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Yolumuz uzun, Edremit, Havran ve Balıkesir'in diğer ilçeleriyle devam edeceğiz. Bu yöreye ait olan yemeklerin unutulmaması için bu projeyi yürütüyoruz. Türk mutfağı Osmanlı'ya dayanan çok zengin ve güzel bir mutfak. Balıkesir de tarım ve üretim konusunda çok zengin bir ilimiz. Biz de yöresel ürünlerimizi de tanıtarak projemizi yürütüyoruz. Zeytinyağımıza dikkat çekiyoruz. Şifalı, lezzetli otlarımız ve balıklarımızı unutmuyoruz. 
 
İnsanların çok fazla hazıra kaçmadan, sağlıklı Türk mutfağı yemeklerini yapmalarını istiyoruz. Kültürümüz unutulmasın. En sağlıklı yemeklerin kendi yaptığımız yemekler olduğunu unutmayalım. Balıkesir'den sonra İzmir'deki dünyaca ünlü zincir otellerin mutfaklarına da gireceğiz. Bizim malzemelerimizle dünya mutfaklarına gireceğiz. Orada neler yapıldığını gireceğiz. O yöredeki kaymakamlar arasında Türk mutfağını en iyi kim temsil edebilecek halde ise birinci olana Edremit Körfezi'nde tatil hediye edeceğiz. Kaymakamımız Hüseyin Öner beye teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler