Adına Türkü Yakılan Tava Ciğer Öğrenciler İçin Pişirildi

Adına Türkü Yakılan Tava Ciğer Öğrenciler İçin Pişirildi

Adına türkü yapılan, ünü dünyayı aşan Edirne'nin gastronomideki en iddialı tadı tava ciğer, öğrencilerin kültür...

Adına Türkü Yakılan Tava Ciğer Öğrenciler İçin Pişirildi
Adına türkü yapılan, ünü dünyayı aşan Edirne'nin gastronomideki en iddialı tadı tava ciğer, öğrencilerin kültür dersleri eşliğinde sınıfta türküsü eşliğinde pişirildi. Adına türkü yapılan, ünü dünyayı aşan Edirne'nin gastronomideki en iddialı tadı tava ciğer, öğrencilerin kültür dersleri eşliğinde sınıfta türküsü eşliğinde pişirildi.
 
Bahçeşehir İlkokulu'na bağlı anasınıfı öğrencilerinin "Kültürümüzü tanıyoruz" dersleri için okul yöneticileri Tava Ciğeri Derneği Başkanı Bahri Dinar'ı okullarına davet etti. Kurulan ocakta Bahri Dinar ciğer pişirmenin püf noktalarını anlattı. Dünyanın en hızlı pişen yemeği diye nitelendirdiği tava ciğerin saniyeler içinde hazır olduğunu anlatan Dinar, ciğerin kelebek gibi hafif bir yemek olduğunu da kaydetti.
 
Ciğerci Türküsü 
Türkünün bestekarı Beyazıt Sansı'nın da kemanla çaldığı "Ciğerciler kızdırırlar tavayı, Mis gibi de kokuturlar havayı, Ayran, cacık tamam eder masayı, lezzetlerin sarayı" sözleriyle başlayan tava ciğer türküsü eşliğinde ciğer hem pişirildi, hem de öğrencilere ikram edildi.
 
Dinar, yaptığı açıklamada, tava ciğerinin lezzetine ilişkin tüm püf noktaları minik öğrencilerle paylaştıklarını söyledi. Çok keyifli bir ders olduğunu belirten Dinar, Edirne'nin tava ciğerini her platformda tanıtmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.
 
Minik öğrencilerinde bundan sonra Edirne'nin birer turizm elçileri olacağına inandığını ifade eden Dinar, öğrenciler ile Edirne'nin artık daha etkin bir biçimde tanıtılacağına inandığını aktardı. Okul Müdürü Mahmut Boztürk ise kolej olarak bu tür etkinliklere önem verdiklerini bildirdi.
 
Öğrencilerin ciğer pişirmeyi öğrendiklerini anlatan Boztürk, daha önceden de öğrencilere Edirne'nin tarihi ve kültürünü tanıttıklarını belirtti.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler