Girişimci Kadınların Gücüyle Gastronomi Köyü Yeniden...

Girişimci Kadınların Gücüyle Gastronomi Köyü Yeniden...

Samandağ Kadın Kooperatifi, belediyeden kiraladıkları ve depremde zarar gören gastronomi köyünü yenileyerek, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir projeye dönüştürmeyi....

 
Samandağ Gastronomi Köyü Projesi: Kadınların Gücüyle Yeniden Doğuyor
Türk Aşçı Haberleri olarak, Oxfam KEDV ve MeyIDiageo'nun deprem sonrası Hatay'ın Samandağ ilçesinde hayata geçirdiği etkileyici projeyi sizlerle paylaşıyoruz.
 
Türkiye gastronomi haberlerinde de yer alan bilgilere göre, 6 Şubat depremlerinin ardından Oxfam KEDV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) ve MeyIDiageo, bölge halkı için güçlerini birleştirerek Hatay’ın Samandağ ilçesini kadınların liderliğinde bir turizm merkezi haline getirmek üzere çalışmalar başlattı. Bu hedef doğrultusunda, Samandağ Kadın Kooperatifi ve Samandağ Belediyesi iş birliği ile Samandağ Gastronomi Köyü projesi hayata geçirildi.
 
Türkiye gastronomi turizminde Samandağ Kadın Kooperatifi, Girişimci Kadınlar belediyeden kiraladıkları ve depremde zarar gören gastronomi köyünü yenileyerek, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir projeye dönüştürmeyi amaçlıyor. Bu iş birliği ile yeniden canlanan Samandağ Gastronomi Köyü’nde, bölgedeki kadınların "Yaşam Boyu Öğrenim" (Learning For Life) programı kapsamında eğitilmesi ve istihdama kazandırılması hedefleniyor. Ayrıca, yörenin geleneksel gastronomi kültürünün ve lezzetlerinin kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.
 
Yaklaşık 20 dönümlük bir alanda kurulan Samandağ Gastronomi Köyü, eğitim, konaklama ve restoran gibi bölümlere sahip. Projenin tanıtımı 8 Temmuz Pazartesi günü İstanbul IWSA’da gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına, Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, sektör profesyonelleri, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan MeyIDiageo Genel Müdürü Bahar Uçanlar ve Oxfam KEDV Başkanı Şengül Akçar, Samandağ Gastronomi Köyü’ndeki önceliklerinin bölge kadınlarının eğitilmesi ve iş gücüne kazandırılması olduğunu vurguladı.
 
Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, gastronomi köyünde eğitim alacak kadınların ilçenin eski günlerine dönmesinde önemli bir rol oynayacağına inandığını belirtti. Proje kapsamında, bölge kadınlarına iş ve ağırlama becerileri kazandırılması, kadın emeğinin desteklenmesi, agro-turizm ve gastro-turizmde kadın girişimcilerin sayısının artırılması hedefleniyor. Ayrıca, yörenin geleneksel gastronomi kültürünün kalıcı hale getirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için de gerekli adımlar atılacak.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan MeyIDiageo Genel Müdürü Bahar Uçanlar, gastronomi ve turizmin ekosistemlerinin en önemli bileşenleri olduğuna dikkat çekerek projenin uzun vadeli ve çok yönlü fayda sağlayacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Uçanlar, “Depremlerden sonraki dönemde, bölgedeki kadınların yeniden sosyal hayata kazandırılması ve üretken bireyler haline gelmesi için daha fazla ne yapabiliriz diye düşündük. Oxfam KEDV’in Samandağ Kadın Kooperatifi tarafından yapımına başlanmış ancak hasar görmüş olan bir gastronomi köyüyle ilgilendiğini öğrendik” dedi.
 
Türk Aşçı Haberleri olarak, Oxfam KEDV ve MeyIDiageo'nun bu anlamlı projesini destekliyor ve kadınların gücüyle yeniden doğan Samandağ Gastronomi Köyü’nün bölgeye katkı sağlamasını temenni ediyoruz.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler