Şef Şaban Gülmez Kimdir? Aşçılık Serüveni

Şef Şaban Gülmez Kimdir? Aşçılık Serüveni

Türk mutfağının gurur kaynakları 'ndan biri olan Şaban Gülmez'in ilham verici başarı hikayesi, gastronomi dünyasında örnek teşkil ediyor. Çorum'un Kargı ilçesinin Saracık köyünden..

 
Çorumlu Şef Şaban Gülmez'in İlham Verici Başarı Hikayesi...
 
Türk Aşçı Haberleri - Türk mutfağının gurur kaynaklarından biri olan Şef kimdir haberlerimizde ele aldığımız Şaban Gülmez'in ilham verici başarı hikayesi, gastronomi dünyasında örnek teşkil ediyor. Çorum'un Kargı ilçesinin Saracık köyünden çıkarak dünya mutfaklarında adından söz ettiren Gülmez'in öyküsü, azim ve tutkunun bir yansıması.
 
Çocukluk Yıllarından Profesyonel Mutfaklara
Başarılı Türk mutfağı şeflerinden Şaban Gülmez, 7 çocuklu çiftçi bir ailenin üçüncü ferdi olarak dünyaya geldi. Babası Kızılırmak havzasında pirinç yetiştirirken, Şaban Gülmez ilk ilhamını köyündeki maharetli kadınların yaptığı yemeklerden aldı. Köyde pişen ekmek ve yemeklerin kokusuyla büyüyen Gülmez, bu deneyimlerin meslek hayatına yön verdiğini belirtiyor.
 
Mutfakta İlk Adımlar
Gülmez, ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındıktan sonra Etiler'deki Adres Restaurant'ta bulaşıkçı olarak çalışmaya başladı. Altı ayın sonunda şefinin yeteneklerini fark etmesiyle mutfakta çırak olarak görev aldı. İlk pişirdiği yemekler mercimek çorbası ve ızgara köfteydi. "Bu tabakları çıkarmak bana ayrı bir mutluluk verdi," diyen Gülmez, City's Restaurant, Levent Tenis Kulübü ve MN Cafe gibi çeşitli restoranlarda deneyim kazandı.
 
Oligark İstanbul'da Beş Yıl
Çorum doğumlu Şaban Gülmez, askerlik görevinde de yemek pişirmeye devam etti. İstanbul’a döndüğünde Reina Club Restaurant’ta sous şef olarak çalışmaya başladı. Yedi yıl boyunca bu pozisyonda kalan Gülmez, daha sonra Tahincioğlu’nun brasserie mutfağında iki yıl şeflik yaptı. 2019'dan itibaren Oligark İstanbul'un mutfaklarında Türk ve dünya mutfağının en seçkin tatlarını lezzet severlerle buluşturmaktan büyük keyif aldığını belirtiyor.
 
Disiplin ve Hijyen Önceliği
Şef Şaban Gülmez, mutfakta disiplin, temizlik ve hijyenin vazgeçilmez olduğunu vurguluyor. "Ekip arkadaşlarım, mesai başladığında kendi görev yerlerinde en iyi tabağı hazırlamak için hazırdır," diyen Gülmez, ekip içindeki uyum ve işbirliğinin önemine dikkat çekiyor.
 
Sürdürülebilirlik ve Yerellik
Gülmez, tabaklarında tazelik, yerellik ve sürdürülebilirlik ilkesine sadık kalıyor. İthal ürünlere karşı olan Gülmez, yerel ürünleri kullanmanın lezzet ve sağlık açısından olduğu kadar bölgenin yerel üreticilerine destek açısından da önemli olduğunu belirtiyor. "Gelecek kuşakları düşünmek zorundayız. İsraf etmeden kaynaklarımızı kullanmalıyız," diyor.
 
Gelecek Planları ve Doğaya Bağlılık
2005-2010 yılları arasında TÜYAP'ta düzenlenen gastronomi yarışmasında çeşitli ödüller kazanan Şaban Gülmez, Türk mutfağını tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak istiyor. Oligark İstanbul bünyesinde misafirlerine en iyi lezzetleri sunmaya devam eden Gülmez, "Misafirlerimizin buradan mutlulukla ayrılmasının hazzını daha uzun yıllar görmek istiyorum," diyor.
 
Türk Aşçı Haberleri olarak, Şaban Gülmez'in başarı hikayesini ve gastronomi dünyasına kattıklarını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Türk mutfağının dünya çapında tanınmasına katkıda bulunan şeflerimizi desteklemeye devam edeceğiz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler