• Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?

    Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?

  • Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?

    Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?


Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?

Ramazan ayında peynir tüketmek ağız kokusuna çözüm olurmu? Sahur menülerinde peynir çeşitlerinden tüketmek bağışıklık sisteminde ne gibi etkilere sebep olur?

 
Türk aşçı haberleri ve güncel mutfak haberleri olarak kaynağından edinmiş olduğumuz bilgilere göre ramazan ayında peynir tüketmek ağız kokusuna çözüm olurmu sorusunu araştırdık. Sahur menülerinde peynir çeşitlerinden tüketmek bağışıklık sisteminde ne gibi etkilere sebep olur?
 
Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?
Diş Çürüğü Kaynaklı Ağız Kokusuna Sahurda Peynir Tüketin Önerisi...
 
Ramazan ayında oruç ibadetini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için ciddi bir problem olan ağız kokusunun önüne geçilebilecek önerilerde bulunan Diş Hekimi Öğr. Gör. Nuri Yeniev, içerdiği bazı mineraller bakımından diş çürümesini engelleyen peynirin, çürüme kaynaklı meydana gelen ağız kokusu için de etkili olabileceğini belirtti.
 
Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?
Ramazan ayında uzun süre susuzluk durumunun tükürük tamponlama etkisini düşürmesiyle oluşabilecek çürük, apse ve diş taşı gibi ağız ve diş sağlığı problemlerine karşı öncelikle mutlaka bir hekime görünmenin faydalı olacağını kaydeden Öğr. Görevlisi Nuri Yeniev, bu süreçte ağız sağlığını korumak için önemli bilgiler paylaştı. 
 
Ağız bakımının düzenli yapılmamasının diş sağlığına olumsuz etkilerinin olabileceği gibi ağız kokusunun sosyal hayatı etkileyen problemleri de meydana getirebileceğini aktaran Yeniev, iftar ve sahur menülerinde tüketilen besinlerin de diş sağlığı için etkili olduğunu söyleyerek, “Sahurda peynir çeşitlerini tüketmek ağız kokusunu önlemede önemli. Peynirin içerdiği bazı mineraller, çürüğün oluşumunu engelliyor. 
 
Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?
Çürük meydana gelmeyen sağlıklı dişler ağzı kokusunun oluşmasını da engellemiş oluyor” önerilerinde bulundu.
 
Çürük Ve Diş Eti Rahatsızlıklarına Karşı Dikkat
 
Ramazan ayında en sık karşılaşılan ağız ve diş sağlığı problemlerinden bahseden Öğr. Görevlisi Nuri Yeniev, “En sık karşılaşılan sorun ağız kokusudur. 
 
Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarımızın değişmesiyle birlikte çürük görülme riskinde de artış meydana gelebilir. Çünkü ağızdaki tükürük oranının düşmesi, besinler yoluyla sağlanan fiziksel temizliğin azalmasıyla birlikte çürük ve bazı diş eti rahatsızlıklarının da önü açılmış oluyor” dedi. 
 
Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?
Ağız kokusundan kurtaracak önlemler Ağız kokusuyla alakalı alınacak önlemleri sıralayan Yeniev, “Ramazan ayında ağız kokusunun önüne geçilmesi için bazı önlemler alınabilir. Dişlerin fırçalanmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. 
 
Sabah ve akşam olmak üzere iki kez diş fırçalamayı öneriyoruz. Bununla birlikte dil ve çevre dokuların, yanakların, dudakların yani komple ağız bölgesinin temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Bunu sağlamak için dil fırçaları kullanılabilir. Özellikle gargara kullanımı çok önemli. Gargara kullanmak istemeyenler için tuzlu su ile gargara yapmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.
 
Peynir Tüketimi Ağız Kokusuna Çözüm Olurmu?
 
Tüketilen besinlilerle de ağız kokusundan kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Yeniev, “Çay, kahve ve sigaranın fazla kullanılmasıyla ağızda bir kuruluk meydana geliyor. Ağız kuruluğunun meydana gelmemesi için ramazan ayı boyunca iftar ile sahur arası bol bol su tüketilmeli. Ağız kuruluğu meydana geldiği zaman ağız kokusu da oluşuyor. Sahurda peynir tüketmek ağız kokusunu önlemede önemli.
 
Çünkü peynirin içindeki bazı mineraller, çürüğün oluşumunu engelliyor. Çürük meydana gelmeyen sağlıklı dişler ağız kokusunun oluşmasını da engellemiş oluyor. Bunun dışında ramazandan önce ağız ve diş kontrollerinin profesyoneller tarafından yapılmasında da fayda var.” dedi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler