Meşhur Amasya Yağlısı Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Meşhur Amasya Yağlısı Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Amasya'da sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olup il dışından da sipariş verilen Amasya yağlısı coğrafi işaretle tescillendi. Kadınların hamurunu oklavayla açıp sac üstün..

Meşhur Amasya Yağlısı Coğrafi İşaret Tescili Aldı
 
Amasya'da sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olup il dışından da sipariş verilen Amasya yağlısı coğrafi işaretle tescillendi.
 
Amasya'da sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olup il dışından da sipariş verilen Amasya yağlısı coğrafi işaretle tescillendi. Kadınların hamurunu oklavayla açıp sac üstünde pişirdikleri Amasya yağlısı, zengin mutfak kültürüne sahip şehzadeler şehrinin 11. coğrafi işaretli markası oldu.
 
Amasya Valiliği'nin şehrin tanıtımına yönelik uyguladığı çalışmalar kapsamında Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği'nin tescil müracaatını yaptığı tescilli yemeklerimizden Amasya yağlısı, tarihi kentte her öğün sofralarda yer alabiliyor. Gelen konuklara özenle ikram ediliyor.
 
"Hem hüzünlü, hem de mutlu günümüzde sofralarımızda"
 
Amasya Valisi Mustafa Masatlı, "Bizim tarihi köklerimizi anlatan, hem hüzünlü günümüzde hem de mutlu günümüzde sofralarımızda olan ürünümüz Yöresel Mutfaklarımızda, Yöresel Lezzetlerimizden Amasya yağlısının tescil edilmesinde memnuniyet duymaktayız" dedi.
 
Geçen yıla kadar 4 olan coğrafi işaretli ürünlere Amasya etli çiçek bamyası yemeği, Amasya toyga çorbası, Amasya baklalı dolma, Amasya çöreği, Amasya patlıcan pehli, Amasya burmalı çöreğinin ardından Amasya yağlısının da eklendiğine değinen Vali Masatlı, "Sahip olduğumuz 11 coğrafi işaret tesciliyle yetinmiyoruz. 
 
Kısmet olursa 2022 yılı içerisinde diğer 22 adet coğrafi işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 33'e çıkaracağız. Bu çalışmaların nihayete ermesiyle ilimizin köklü tarihi, mutfak kültürü ve geleneklerini de en iyi şekilde yansıtarak bu alanda Türkiye'de önemli bir noktaya gelmiş olacağız" diye konuştu.
 
Çok talep var
 
Yapımında un, su, haşhaş ve cevizin de kullanıldığı Amasya yağlısının sofralardan eksik edilmediğini anlatan Amasya Misket Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Şükran Bozkurt da "Çok talep var. Yapan arkadaşımız da çok. Sürekli sipariş almaktayız. Çeşitli şehirlere de sipariş de gönderiliyor" şeklinde konuştu.
 
Tavada Kolay Amasya Yağlısı Tarifi İçin Malzemeler;
Tavada Kolay Amasya Yağlısı Hamur için;
 
*  Bir tutam tuz
*  1,5-2 kg un
*  1,5 su bardağı haşhaş
*  1 su bardağı zeytinyağı
*  Su
 
Tavada Kolay Amasya Yağlısı Tarifi Nasıl Yapılır?
 
Hamuru yoğuralım ve 3-4 beze yapalım. Bezeyi açalım. Haşhaş ve zeytinyağı sürelim. 4’e keselim. Üst üste koyup, yuvarlayalım. Tekrar açalım. 
 
Pişirelim, pişirirken tavayı yağlayalım.
 
Not: Kulak memesi kıvamında olması için, su miktarını siz yumuşaklığa göre ayarlayınız.
 
Afiyet olsun.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler