• Menü Tasarımı Nasıl Yapılır?

  Menü Tasarımı Nasıl Yapılır?

 • Menü Tasarımı Nasıl Yapılır?

  Menü Tasarımı Nasıl Yapılır?


Menü Tasarımı Nasıl Yapılır?

Rafine Menü Tasarımı, Avangard Menü Tasarımı, Elegant Menü Tasarımı, Haute Cuisine Menü Tasarımı, Fine Dining Menü Tasarımı, Flame Cuisine Menü Tasarımı, Casual Dining Menü Tasarımı, En İyi Steak Resto..

Menü Tasarımı Nasıl Yapılır?
Has Aşçıbaşı - Ahmet Özdemir
 
Menü tasarımı ne demek? restoran menüsü tasarımları nasıl hazırlanır? Menü oluşturma ne demek? Menü tasarlarken nelere dikkat edilir? En çarpıcı restoran yemek menüleri için menü tasarımları ve tasarım ipuçları arayanlar. Açıkçası menü tasarımı konusuna naçizane bilgim dahilinde fikir beyan etme zorunda kaldığımı hissettiğim için bu konuda bazı araştırmalar yaptım.
 
Açıklayıcı bilgilerin daha iyi anlaşılabilmesi amacı ile daha önce yazmış olduğum benzen mesleki yazılarım ile bağlantı kurmak amacı ile ve konuyu daha detaylı anlatabilmek amacı ile etiketler vereceğim. Link verilmiş olan makalelere gittiğiniz zaman hizmet alanlarım içerisinde olan o konu hakkında çok daha detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz. 
 
Yeni Restoran Nasıl Açılır sorusunun en başında cevaplanması gereken maddelerden biri olan Restoran Menü Tasarımlarına Baktığımda En Çok Kullanılan İsimler; 
 
 1. Rafine Menü Tasarımı, 
 2. Avangard Menü Dizaynı, 
 3. Elegant Menü Tasarımı, 
 4. Haute Cuisine Menü Yapımı, 
 5. Fine Dining Menü Tasarımı,
 6. Flame Cuisine Menü Oluşturma,
 7. Casual Dining Menü Tasarımı,
 8. En İyi Steakhouse Restoranı Menü Tasarımı...
 
--Özellikle yazdım yukarıdaki ingilizce terimleri. Üzülerek Belirtmek İsterim ki Ben Bunların Hepsi Kendi Dilimde "Yüksek Restoran" Menüsü Yada Menüleri Olarak Adlandırıyorum (başka dillere çevrilemeyen kelimeler hariç).  Bu arada en başarılı mutfak şeflerinin Türkçe röportajları' nın içerisinde  Mönü kelmesine de çok rastlıyorum. Mönü fransızca'dır. İngilizcesi' de Menu' dür. Türkçesi ise "Menü" dür. 
 
Yemek isimlerinde, restoran konseptleri ve Konsept Çeşitlerinde restoran isimlerinde yabancı kelimeleri kullanmak restoranları daha başarılı yapmadığı gibi yemekleri de daha lezzetli yapmıyor!!! Bir şey ya Türkçe'dir ya da başka bir dildedir. Öncelikte bir şeyi kendi dilimizde yapmasını bir öğrenelim, sonrasında başka dillerde de yapmasını öğreniriz umarım.
 
En çok sorulan sorular arasında özellikle Alakart restoran menü tasarımları nasıl doldurulur sorusunun cevabında menüde illaki boşlukları doldurmak zorunda değilsiniz. Restoran konseptine göre olmak kaydı ile ana temada sadeliği koruyunuz. 
 
Açıkçası makalemi yazmadan önce bu konuda ilgili arama motorlarında bir araştırma yaptım ve okuduğum makaleler karşısında üzüldüğümü dile getirmek isterim. Kavramlar ve tanımlar birbirine girmiş. Konunun uzmanı olarak görülen kişi ve yayın siteleri ile birlikte bu konuda hazırlanan akademisyenlerin bile tezlerinde koskoca yanlışlar ile karşılaşmam bu konuda bir makale yazma düşüncemi daha da kuvvetlendirdi. Benimki bir makale olmayacak aslında. 
 
Menü tasarımının menü içeriği oluşturmak ile hiçbir ilgisi yoktur. Ancak menü içeriklerinin menüye nasıl yerleştirilmesi gerektiği konusunda bir ilgisi olabilir. Buradan ilgili makaleleri yazanları da uyarmak isterim.
 
Araştırdığım makale ve gastronomi uzmanlarının bile yazılarında gördüğüm hatayı dile getirmeden geçmek istemiyorum ve iki tanım yapmak istiyorum...
 
1- Menü Tasarımı Ne Demek?
 
Menü tasarımı; yiyecek, içecek ve konaklama işletmelerinde mevcut olan Marka Restoran menü çeşitlerinin şekil, görüntü, kalıp, estetik, grafik, dizayn ve tasarımının işletme prensiplerini ve konseptini dikkate alarak istenilen ölçülerde ve belirtilen yemek çeşitlerinin sıralanmasının en uygun şekilde meydana getirilmesidir. 
 
Tasarım Konusunu Restoran Yönetiminin Kararlarını Da Dikkate Almak Kaydı İle Daha Detaylı Açıklamam Gerekirse;
 
 1. Kağıt Ağırlıkları
 2. Kapak Kullanılıp Kullanılmayacağı,
 3. Menü Kapağının Hangi Materyalden Oluşması Gerektiği 
 4. (Deri, Metal Aksan, Karton Kapak, Sıvama, Parlak, Mat, Vb.),
 5. Prensipler,
 6. Yemek Kategorileri,
 7. Desenler,
 8. Renk Ayarlamaları,
 9. Sayfa Sayısı,
 10. Kullanılacak Resimler,
 11. Resimlerin Ölçüleri,
 12. Resimlerin Canlılığı,
 13. Nerede Hangi Resmin Kullanılacağı,
 14. Yazı Fontlarının Büyüklükleri,
 15. Yazıların Hangi Fontlarda Kullanılacağı,
 16. Akıllı İşaretler,
 17. Açıklamalar,
 18. Aydınlatıcı Bilgiler...
 
--Sektörde şehrin en iyi restoranlarında en başarılı restoran menüsüne sahip olabilmek için ilgili başlıklar yukarıdaki şeklinde sıralanabilir. Restoran menü tasarımı hakkında restoran menüsünün önemi hakkında dikkat edilmesi gerekenler isimli bir makale yazmıştım. Tekrar söylüyorum, Menü tasarımı tamamen restoran menüsünün estetik, dizayn, ölçü ve görünümü ile ilgili bir konudur.
 
2- Menü Oluşturma Ne Demek?
 
Açılacak olan restoranın yetkilileri tarafından mutlaka bir restoran konsepti oluşturulmuştur. Konsept ve menü tamamen restoranın ana kimliğini oluşturduğu için birbiri ile direk olarak bağlantılıdır. Benim tavsiyem her şeyden önce Restoran Açılış Bütçesini de dikkate alarak menünün oluşturulmasıdır. Çünkü restoran menüsünün içerikleri sonradan oluşacak olan her şeye ilham kaynağı olacaktır.
 
Yeni Restoranı Başarılı Yapan En Önemli Özellikler Nelerdir Dediğimizde Restoran konsepti ve diğer dikkate alınacak olan sebepler aşağıdaki gibidir;
 
 1. Restoranın Sınıfı,
 2. Restoranın Hizmet Alanları,
 3. Tedarik Zinciri,
 4. Yöresel Ürünler,
 5. Restoranın Konumu,
 6. Mevsimsel Özellikler,
 7. Mutfak Çeşitleri,
 
--Yeni Restoran Açmadan Önce Yapılması Gerekenler için dikkate alınacak sebepler arasında olabilir. Tabi ki hepsi bu sebepler ile sınırlı değildir. Menü oluşturma ve menü tasarımı konusundaki tanımları tamamladıktan sonra ana konumuz olan "Menü tasarımı" detaylarından bahsetmek istiyorum.
 
Şimdi restoran Menüsü Nasıl Yapılır sorusunun cevapları arasında bulunan makalenin ana konusu olan Menü tasarımını farklı bir şekilde yapmak istiyorum. Restoran menü tasarımını sorular ve cevaplar şeklinde düzenlediğim takdirde daha iyi anlaşılacağı ve dikkate alınacağını düşündüm. Zaten dikkatini çeken kişiler ilgili araştırmaları yaptıkları takdirde karşılarına büyük ihtimal gastronomi danışmanlığı hakkında benim yazdığım makalelerden bazıları çıkacak ve daha detaylı bilgiler sahip olacaklar. 
 
Aynı zamanda kalıcı bir restoran sahibi olabilmek için daha fazla bilgi isteyenler mutlaka restoran danışmanlığı ve menü danışmanlığında tarafım ile bağlantıya geçeceklerine inanıyorum. Şimdi menü tasarımında en çok dikkat edilmesi gereken hususları sorular şeklinde sıralıyorum;
 
* Menü tasarımını yapacak olan kişi yada kişiler restoranın konseptini, Restoran Konsept Tasarımını ve menü içeriklerini iyice inceleyerek hayal güçlerine yansıtsınlar.
Restoran yemek menüsünde asla gereksiz yazılara yer vermeyiniz. 
Menü kapağında çok büyük olmamak kaydı ile sadece restoranın logosu kullanılabilir.
Arka kapağın en altında sadece web siteniz ve sloganınız yer alabilir.
Asla yemek menüsünde yemek tarifleri gibi gereksiz bilgilere yer vermeyiniz.
Yüksek restoranlar içerisinde Şov Mutfağı olan restoranlar'da açık mutfak tasarımlara yansıtılabilir.
Misafir portföyünüzde bulunabilecek alerjenleri akıllı işaretler ile uyarınız,
Şefin tavsiyesi, vegan yemekler, vejetaryen yemek, Coğrafi işaretli ürünler yada çocukların yiyebileceği yemeklere akıllı işaretler koyunuz (bu konuda resmi web sitemde örnek restoran menülerini inceleyebilirsiniz).
Günün menüleri için daha samimi ve kısa isimler kullanınız.
Türkçe restoran menüsünde yabancı kelimelere yer vermeyiniz, yabancı kelimeler yemekleri daha lezzetli yapmıyor.
 
Restoran menülerinizde karmaşadan uzak, net ve kendi dilimizde anlaşılabilir tasarımlar sunun.
Menü tasarımında Kesin Başarı İçin sade, Akıllı işaretler kullanabilirsiniz.
Yüksek restoranlar ve bölgesel restoran için menü tasarımlarında mevsimsel özellikleri dikkate alınız. (Yaz menüsü-kış menüsü)
Restoran menüsünde 3 punto kullanınız (ana kategoriler, yemek isimleri ve açıklamalar.)
Yazı puntoları 35-40 cm uzaklıktan okunabilecek büyüklükte olsun.
Restoranınızın sınıfına göre renk çeşidi kullanınız. Çok fazla renk çeşidine girmemeye çalışınız.
Favori yemeklerinizi yada özel yemeklerinizi Menü Çeşitlerinde ayrı bir başlık adı altında sıralayabilirsiniz,
En iyi restoran (Fine dining, elegant, avangard) menülerinizde en fazla iki dil kullanınız yada ikinci dil seçeceğinizi ikinci bir menü olarak değerlendirebilirsiniz.
 
Asla ve asla menünün sağ tarafını ya da sol tarafını düşünerek hareket etmeyiniz. Yemek kategorilerini uluslararası restoran ve menü standartlarına göre ana başlıkların altında sıralayınız.
 
Peki Restoran Yemek Menüsünün Öneminde Yemek Kategorileri Neler Olmalıdır? (Has aşçıbaşı-Restoran Menüsünün Önemi Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?)
 
Özellikle bahsettiğim restoran sınıflarında genelde öğlen yemeği ve akşam yemeği verilir. Zaten bu tarz restoranların hizmete açılış saatleri en erken 10'dan sonradır. Yine de gelen misafirler kahvaltı ve çorba isteyebilir. Aşağıdaki örnekler standart değildir. Restoranın sınıfı ve konseptine göre azalabilir yada yeni seçenekler ile çoğaltılabilir. Kısaca yemek menüsünün bölümlerini sıralayacak olursam:
 
 1. Kahvaltı Ve Çorbalar,
 2. Soğuk Başlangıçlar,
 3. Sıcak Başlangıçlar,
 4. Salatalar,
 5. Özel Yemeklerimiz
 6. Ana Yemekler,
 7. Deniz Ürünleri,
 8. Tatlılar...
 
-- Gibi başlıklardan oluşabilir. Yeni Restoran Projelerinde Restoranın özelliklerine, ürün çeşitlerinin sayısına ve konseptine göre bu bölümler daha fazla olabilir. İlave yemek menüsü bölümlerine değinecek olursam; 
 
 1. Kara Fırınımızdan,
 2. Özel Yemeklerimiz,
 3. Pide Yada Pizzalar, 
 4. Makarnalar, 
 5. Balıklar, 
 6. Tencere Yemekleri, 
 7. Fırın Yemekleri, 
 8. Börekler, 
 9. Dondurma Çeşitleri 
 10. Meyveler,
 
-- Gibi vb. Menü bölümleri oluşturulabilir. Tasarım boyutunda sayfa fonlarının kesinlikle sade olması önemlidir. İllaki resim kullanmak isteyenler için her sayfa için ilgili sadece bir resim olabilir. Resim tasarımı da silik ve yazıları etkilemeyecek boyutta sayfanın en fazla %50 sini kaplayabilir.
 
Restoran menüsünün kapak arkası boş olarak kullanılabilir.
Menü sayfalarında fiyatları göze batacak derecede büyütmeyiniz (rafine, yüksek restoran, avangard restoranlar hariç) sınıfınıza güveniyorsanız menüde fiyat yazmayınız.
Her sayfa için birden fazla resim kullanmayınız.
Yada En İyi Restoranlar da kullanılan resimler kesinlikle menü içeriklerinin önünde göze batmamalı.
Eğer illaki yemeklerin resmini kullanmak istiyorsanız her yemeğin karşısına bir resmi var işareti koyunuz ve menü kitapçığının sonuna ilave sayfalar ekleyerek resim bölümünde kullanınız. Burada hatırlatmak isterim yemek sipariş edildiğinde resimdeki gibi gelmeyecekse hiç kullanmayınız.
Yemek menüsünün bütün sayfalarında ana sayfa fonu ve mevcut desenler ve font çeşitleri aynı olsun.
 
Rafine, yüksek restoran, avangard restoranlarda Restoran içecek menüsünü mutlaka ikinci bir kitapçık olarak düzenleyiniz. Ama yiyecek menüsü ile aynı menü tasarımına sahip olmalı.
Dünya 2022 dünya gastronomi trendlerine göre deri kapaklar kullanmamaya çalışınız.
Dünya 2022 yeni yemek trendlerine menü kapaklarında karton kapak desen sıvama ve mat filigran desenler' ler uygulanabilir.
Yüksek restoranlarda menü sayfaları 350 gramlık kağıtlardan oluşabilir (silinerek temizlenebilir, kısa sürede yıpranmaz).
En az 3 cümleden dahi oluşsa bile ikinci sayfa restoran prensipleri yer alabilir.
Menü içeriğinde bulunan glütensiz ürünleri akıllı işaretler ile belirtebilirsiniz.
 
Tüm akıllı işaretleri sayfaların en altında açıklamalı küçük puntolar ile sıralayarak misafirlerinizi bilgilendirebilirsiniz.
Haute Cuisine menü, Fine dining menü, elegant menü, avangard menü ve Bistro menü kavramlarını en farklı menü tasarımlarını desen, sadelik, hareket, renk, üslup, klasik ve modern konseptlerini sayfa yapısı farklılıklarını tasarımlarınız ile yansıtmaya çalışınız.
 
Yeni Restoran Açmak İsteyenlerin En Çok Sorduğu Sorulardan Restoran Menüsü Tasarlarken Nelere Dikkat Edilir sorularının devamında belirtmek isteğim konulardan biride menü tasarımının menü danışmanlığı, Menü Planlaması ve Menü Yönetimi ile bir ilgisi yoktur. Menü tasarım danışmanlığı ile ilgili bir konu olduğu gibi konuya hakim ilgili grafik dizaynda deneyimli grafikerler tarafından yapılır.
 
Restoran işletmesinin yöresel, bölgesel, Türkiye ve uluslararası prestiji açısından restoran konseptini yansıtır. Aynı zamanda bu çalışma üstün meziyetlere sahip ufku geniş insanların yapabileceği sanat'sal bir çalışmadır.
 
Restoran menüsü tasarımları aynı zamanda misafirlerin restoran ve yemekler hakkındaki merak ettiği soruların cevabını bulabileceği bir çalışmadır. Bu cevaplar bazen bir işaret bazen de tasarım desenlerinde gizlidir.
 
Hamburgerci, Kafe, pizzacı, pideci, sokak lezzetleri, al götür ve adrese teslim gibi yemek menülerinde daha rahat, samimi ve canlı figürler kullanılabileceği gibi daha uygun ölçülerde daha hafif kağıtlar ve illüstrasyonlar kullanılabilir. Çok daha farklı ölçülerde puntolar ve resimler kullanılabilir. Aynı zamanda bu tür menülerde yemekler gönderilirken yada teslim alınırken Restoran Tanıtımlarınızı da yaptığınızı unutmamanızı tavsiye ederim.
 
Yeni Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyim sorularının cevabında menü tasarımlarının markanıza verdiğiniz önem, restoranınızın özellikleri, kalitesi ve restoran konseptinizi dikkate aldığınızda kurumsal kimliğinizin yemek çeşitlerinizin satışını arttırabileceğini de unutmayınız. Bu konuda uluslararası restoran danışmanlığı yapmış kişiler ile işbirliği menü tasarımlarında daha başarılı bir çalışmanın ortaya çıkmasına vesile olabilir.
 
En Başarılı Menü Tasarımlarında Servis Personeli Hataları Da En Düşük Seviye'ye İndirilebilir...
 
Gastronomi araştırmalarına göre Restoran işletmeciliğinde misafir memnuniyeti ve Misafirlerin Restoranları Tercih Etme Sebepleri arasında en önemli başarıya giden yollardan biri olduğu için yemek menünüzdeki detayların müdavimlerinizin boğulmasına yol açmasın. Sizi konseptinize göre tercih eden misafirleriniz yemek menünüzü incelemeye başladılarında hayal kırıklığına uğramasınlar. Unutmayınız çok iyi olmanızın adı kalite değildir. Kalite demek standart demektir. Ürünlerinizdeki standartını sürdürebildiğiniz takdirde başarılı olursunuz...
 
Menü Tasarımı Haricinde Son Olarak Menü Analizinde Örnek Restoran Menüleri Nasıl Oluşturulur Sorusunun Cevabında Bazı İp Uçları Verecek Olursam;
 
 1. Karlılığı Yüksek Ve Maliyeti Daha Düşük Menü Çeşitlerini Tercih Ediniz, 
 2. Kar Marjı Yüksek Ürünleri Üst Sıralarda Tutarak Vurgulayınız,
 3. Bir Ürünü Bir Kaç Çeşit Yemekte Kullanılabilecek Şekilde Çeşitleri Tercih Ediniz,
 4. Casual Dining Menülerinde Yöresel Ürünlere Yer Vermeye Çalışınız
 5. Mutfak Ve Servis Personellerinize Sorarak Yeni Restoran İnşaat Bütçesini de Dikkate Alarak Menü İçeriği Belirlenmez!
 6. Ana Yemeklerin Hangi Garnitürler İle Geleceği Seçeceğini Misafirin Tercihine Bırakabilirsiniz.
 7. Salata, Makarna Ve Kahvaltı Seçeneklerinde Misafirin Tercihine Göre İlave Seçeneklere Yer Verebilirsiniz (Ekstra Ücrete Tabi Olmak Kaydı İle.)
 8. Yemek Menüsünde Türkçe Bölümünde Yabancı Kelimeler Kullanmayınız. Bu Yemeklerinizi Daha Lezzetli Yapmaz,
 9. Yabancı Kelimeleri İkinci Dil Seçeceği Bölümünde Kullanınız,
 10. Mutlaka Yemeğin İçerisinde Bulunan Ana Gıdaları Açıklama Bölünde Belirtiniz,
*** Bilgi Paylaştıkça Güzeldir Ve Çoğalır.... "PAYLAŞABİLİRSİNİZ"
 
Kaynak: 
Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Danışmanı Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir'in Resmi Web Sitesinde Bulunan Yazılarından "Menü Tasarımı Nasıl Yapılır" İsimli Makalesi...
 
 
Menü Tasarımı Nasıl Yapılır?


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


 • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler