Google, Dünyada Türk Mutfağı Tanıtımlarında Görev Aldı...

Google, Dünyada Türk Mutfağı Tanıtımlarında Görev Aldı...

Google Türk Mutfağını tanıtmak için Yeditepe Gastronomi’yi seçti. Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak için Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr...

Google, Dünyada Türk Mutfağı Tanıtımlarında Görev Aldı ...
 
Dünyanın her yerindeki iş ortağı kültür kuruluşlarının kültür-sanat eserlerine, sayfasında yer veren Google Arts & Culture, Türk mutfak kültürünün tanıtımı için Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile iş birliği anlaşması imzaladı. Misyonu, Türk mutfağını, bilim, sanat ve kültür ekseninde farklı yönleriyle dünyaya tanıtmak olan bölüm, bu platformda yer alan ilk Türk Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü oldu.
 
Google Türk Mutfağını tanıtmak için Yeditepe Gastronomi’yi seçti
 
Google ve Yeditepe Üniversitesi arasındaki iş birliği, Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak için Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sibel Özilgen’e teklif götürülmesiyle başladı. Prof. Dr. Özilgen’in Gastoartoloji® konsantrasyon programıyla birlikte yürüme önerisiyle de kapsamlı bir projeye dönüştü.
 
Google: “Türk yemeklerini dönüştüren profesör”
 
Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, bu projeyle, Prof. Dr. Özilgen başkanlığında bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Google Arts & Culture Prof. Dr. Sibel Özilgen’i “Türk yemeklerini bilime dönüştüren profesör” olarak tanımlıyor.
 
Google Arts & Culture’da üniversitemize ayrılan özel platformda, akademik çalışmalar kapsamında gerçekleştirilen proje ve derslerden oluşturulmuş hikâyeler, sergiler ve fotoğraflar bulunuyor. 
 
Türkiye gastronomi turizmi ve gastronomi haberlerinde de yer alan bilgilere göre;
 
Çalışmaların bilim, sanat ve kültürden oluşan üç ana başlık altında toplandığı özel platformda her bir fotoğrafın kendisini anlatan detaylı akademik açıklaması yer alıyor. Google Arts & Culture’da yer alan bu özel platformda ayrıca, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün eğitim programının kapsamı çerçevesinde Türkiye’nin tanıtımı ve dünyada Türk mutfağı tanıtımları için İstanbul özelinde çekilen Türk mutfak kültürü odaklı fotoğraflar da kullanılıyor. 
 
Platformda ayrıca, “Mutfak bilimin laboratuvarıdır, şefler de en önemli gıda bilimcileridir. Yeditepe Üniversitesi’ni hem geleneksel hem de modern Türk mutfağında dünya lideri yapan şey bu bilimsel süreç anlayışıdır. Yeditepe Üniversitesi, yeni gıda ürünleri geliştirme alanında PATENT’e sahip tek Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’ne ev sahipliği yapmaktadır” ifadelerine de yer veriliyor.
 
“Bu bir milli görev”
 
Konuya ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Sibel Özilgen, programın önceliğinin Türk mutfak kültürünün her yönüyle dünyaya tanıtılması olduğunu kaydederek “Bu milli görevin gerçekleştirilmesinde kurumumuzun tercih edilmiş olması bizim için gururdur. Yeditepe Üniversitesi bu alanda proje ortağı olan dünyadaki tek üniversitedir” diyor.
 
Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün, Güzel Sanatlar Fakültesi çatısı altında kurulduğunu ve halen eğitimini bu fakülte altında devam ettirdiğini belirten Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Gülveli Kaya da, “Üniversite olarak hem bir ilki başlattık hem de akademik ve mesleki bilgilere sahip şefler, sanatçı gibi düşünebilen bireyler yetiştirmeyi görev edindik. 
 
Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümümüzün bünyesinde oluşturulan ve isim hakkı yine bölümümüze ait olan, Gastroartoloji® konsantrasyon programı bu düşüncenin bir eseridir. 
 
Programın misyonu ve vizyonunun Google Arts & Culture’ın bu projesiyle adeta üst üste örtüşmesi, programın doğru kurgulandığının bir ispatıdır.  Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, Google Arts & Culture platformunun daimi ve adeta doğal bir partneri konumundadır” diye konuşuyor.
 
Resim: Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir'in şahsi aşçılık kütüphanesinde Türk Mutfağı Yemekleri Arşivi.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler