Yediğimiz İçtiğimiz Hormon

Yediğimiz İçtiğimiz Hormon

En ücra köylere bile girdiler. Hani bir süt tozu var ya ahırda benim ineğim yatırken bize süt tozunu sattılar ve en ilginç yanı güya Uzmanlar tarafından faydalarını saydılar, benim halkım da...

Yediğimiz İçtiğimiz Hormon
Șef Seyit ÇETİNKAYA
 
Rahmetli Dedemin bir lafı vardı, Doktorun çizdiği çizik, Mühendisin çaktığı kazık oynatılmaz, derdi. 
 
Asıl vahim olanı bizlere asıl olan tatları unutturdular, sahtesini bize satarak rant elde ediyorlar. 
 
En ücra köylere bile girdiler. Hani bir süt tozu var ya ahırda benim ineğim yatırken bize süt tozunu sattılar ve en ilginç yanı güya Uzmanlar tarafından faydalarını saydılar, benim halkım da inandı. 
 
Bu gün bir bahçe yanından geçerken topladım otları inanın ne yapacağımı 10 kişi sordu. 
 
Bilmiyorlar alışmışlar DNA oynanmış ıspanağa ve rokaya bunda yapacak bir şey kalmıyor. 
 
Halbuki doğallığa bir alışsalar 10 senedir aynı besiciden süt alıyorum ve şimdide dışarıda ne sağlıklı ayran içebiliyorum ne de yoğurt tüketebiliyorum. 
 
Bu mesele çok ama çok uzun. 
 
Ufak bir çabayla evlerde insanlar sağlıklı gıdalar elde edip tüketsinler. 
 
Geleneksel Türk mutfağında kullanılan:
 
Konserveler, turşular, kurutmalar, közlemeler, salçalar, reçeller, ev yoğurdu, sirke, bitki çayları, ufak da olsa balkonda saksılarda zerzevat üretme, peynir, lor, çökelek, kefir, meyve suları, şerbetler, nar ekşisi, pul biber, yabani karabiberlerden toplayıp öğüterek karabiber elde etmek gibi. 
 
Ama bizim millet kraliyet ailesinden gelme elini sıcak sudan soğuk suya sokmayı sevmiyor...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler