Bağışıklık Sistemi nasıl Güçlendirilir? (Korona virüs)

Bağışıklık Sistemi nasıl Güçlendirilir? (Korona virüs)

Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek için Suyu asla ihmal etmeyin, Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin, Yulaf tüketin...

Korona virüsten korunmak için Bağışıklık Sistemi nasıl Güçlendirilir? (Korona virüs
 
Bağışıklık sistemi insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan güçlü bir savunma sistemidir....
 
Özellikle mevsim geçişlerinde görülen grip, soğuk algınlığı, yüksek ateş, boğaz ve baş ağrısı gibi birçok hastalıkla savaşabilmenin yolu da ancak güçlü bir savunma sistemine sahip olmakla mümkün olabilir.
 
İyi haber şu ki doğa bize bağışıklık sistemi üzerinde etkili olabilen zengin seçenekler sunmaktadır...
 
Yani güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıklı beslenme ile yakından ilişkilidir. Peki, güçlü bağışıklık sistemi için beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Bu sorunun yanıtını Beslenme ve Diyet Uzmanlarından aldık.
 
Sağlık ve yaşam açısından Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Suyu asla ihmal etmeyin...
 
Sıcaklığın azalmasıyla doğru orantılı olarak su tüketimi de azalır. Ancak vücudumuzun su ihtiyacı her mevsimde devam eder. Bu nedenle özellikle gripten korunmak için günde 2-2,5 litre su tüketin.
 
Sağlıklı beslenme için "köfte tarifleri" mize de Aşağıdaki Resmi Tıklayarak İnceleyebilirsiniz...
Sağlıklı beslenme için köfte tariflerimize de Aşağıdaki Resmi Tıklayarak İnceleyebilirsiniz...
Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin...
 
Sebze ve meyveler sahip oldukları antioksidanlar (A, C, E vitaminleri, folik asit gibi vitaminler, selenyum gibi mineraller, oligosakkaritler ve bazı fenolik bileşikler) sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler ve hastalıklara karşı vücut direncini artırırlar.
 
Özellikle maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, portakal, kivi, çilek, enginar içlerinde yüksek miktarda C vitamini, zeytin yağı, ceviz, badem, fındık ve türevleri E vitamini ve havuç, ıspanak, domates, brokoli, pırasa, bal kabağı gibi sebzeler ise bir A vitamini türevi olan “beta karoten” içerir. Bu nedenle bu sebze ve meyveleri mutfağınızdan eksik etmeyin.
 
Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Yulaf tüketin...
 
Yulaf, bağışıklık sistemini uyarıcı özelliğinin yanı sıra birçok bilimsel çalışmada kanser, mikrobiyal enfeksiyonlar, diyabet ve yüksek kolesterol tedavisinde de etkili olabileceği ortaya konulan “beta glukan” içerir. Bu nedenle özellikle sık sık soğuk algınlığı ve gribe yakalananlar, yoğun ve stresli bir çalışma temposu olanlar mutlaka beslenmelerinde yulafa yer vermelidir.
 
Sağlıklı beslenme için "etli yemekler" tariflerimize de Aşağıdaki Resmi Tıklayarak İnceleyebilirsiniz...
Sağlıklı beslenme için etli yemekler tariflerimize de Aşağıdaki Resmi Tıklayarak İnceleyebilirsiniz...
Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Sarımsaktan vazgeçmeyin...
 
Sarımsak sadece yemeklerimizin vazgeçilmez bir lezzeti olarak değil; insan sağlığı için de yüzyıllardır önemli bir deva olarak kullanılır. Sarımsak içerdiği “allicin” sayesinde güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemini destekler ve birçok hastalığın oluşumunu önler.
 
Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Yoğurt ve kefir tüketin...
 
Son yıllarda yapılan birçok araştırma probiyotik etki gösteren besinlerin özellikle bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Ayrıca probiyotik besinlerin iltihabi (enflamatuvar) hastalıkların oluşumunu önlediği ve antioksidan etki gösterdiği de yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Bu nedenle kefir ve yoğurdu sofralarımızdan eksik etmeyelim.
 
Sağlıklı beslenme için "balık yemekleri" tariflerimize de Aşağıdaki Resmi Tıklayarak İnceleyebilirsiniz...
Sağlıklı beslenme için balik yemekleri tariflerimize de Aşağıdaki Resmi Tıklayarak İnceleyebilirsiniz...
Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Günde 2-3 fincan yeşil çay tüketin...
 
Yeşil çay içerdiği “kateşin” sayesinde antioksidan etki göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kalbi güçlendirir ve kan şekerini dengeler. Ancak yeşil çayın diüretik (idrar söktürücü) etkisi olduğu için tansiyon ve böbrek hastaları, yeşil çayı doktor ve diyetisyenlerine danışarak tüketmelidirler.
 
Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Zencefil tüketin...
 
Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, manganez ve lif açısından oldukça zengindir. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.
 
Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Haftada 2 kez balık tüketin...
 
Özellikle soğuk deniz balıkları yüksek miktarda antioksidan etki gösteren Omega 3 içerir. Yapılan birçok çalışma Omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve özellikle kolon ve prostat kanserlerinin önlenmesinde yararlı olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle haftada 2 kez mutlaka balık tüketilmelidir.
 
Sağlıklı beslenme için "çorba tarifleri" mize de Aşağıdaki Resmi Tıklayarak İnceleyebilirsiniz...
Sağlıklı beslenme için ćorba tariflerimize de Aşağıdaki Resmi Tıklayarak İnceleyebilirsiniz...
Korona virüsten korunmak ve Bağışıklık Sistemi  Güçlendirmek için Şeker tüketimini azaltın...
 
Son yıllarda yapılan çalışmalar fazla şeker tüketiminin bağırsak florasını bozarak bağışıklık sistemini baskıladığını göstermektedir. Bu nedenle beslenmenizde mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli besinleri azaltın.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer mesleki haberinizin yada yemek tarifinizin sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki prosedürleri inceleyerek gönderebilirsiniz. Yapılacak kısa değerlendirmeden sonra haberin altında sizin isminiz olacak şekilde içeriğiniz sitemizde yayınlanacaktır.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı