Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras

Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras "Kastrofest" Devam Ediyor...

Kastamonu’nun mutfak kültürü nün zenginliğine rağmen henüz keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olduğunu belirten DMKİ üyesi ve festivalin...

Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras "Kastrofest" Devam Ediyor...
Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkıp, ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş olan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ) öncülüğünde, Kastamonu Valiliğinin himayesinde, Kastamonu Belediyesinin destekleriyle düzenlenen Kastrofest Kastamonu Gastronomi Festivali başladı. Bu yılki teması “Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” olarak belirlenen festival, açılış kortejinin ve kazan ateşinin yakılmasının ardından konuk ülke İtalya’dan katılan şef Michele Esposito ve Sahrap Soysal’ın gerçekleştirdiği gastroshowla başladı. 
 
Ardından ünlü beslenme uzmanı ve diyetisyen Dilara Koçak’ın katılımıyla gerçekleşen “Geleneksel Tatlar Sağlıklı Sofralar” başlıklı gastroshow da büyük ilgi gördü. Festivalde ayrıca etkinliğe destek veren kuruluşlardan Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde, gastronomi ve turizm dünyasından uzman isimlerin katılımıyla “Gıdanın Geleceği” üst başlıklı paneller ve söyleşiler düzenleniyor. 
 
Bu kapsamdaki ilk etkinlikler, İtalyan konuklar arasında yer alan Ayrıca Rareche Organik Çiftliği’nin kurucusu, sürdürülebilir tarım uzmanı Valentina Stinga’nın “Sürdürülebilir Tarımda Geleneksel Ürünlerin Önemi” başlıklı söyleşisi ve “Kaybolan Yerel Tarım Değerlerimiz ve Nitelikli Kastamonu Ürünlerinin Geleceği” başlığıyla Zeynep Kakınç (MDD Başkanı, Gazeteci) moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Mustafa Afacan(Gazeteci,Çiftçi), Birol Uluşan (METRO Kategori Müdürü), Ebru Baybara Demir (Şef, Sosyal Girişimci, Mutfak Araştırmacısı) gibi önemli isimlerin katıldığı panel oldu.
 
Festival Cumartesi De Dolu Dolu Geçecek
Kastrofest, 28 Eylül Cumartesi günü de Hazer Amani, Danilo Zanna gibi gastronomi dünyasının yıldız isimlerinden gastroshowlar,“Geleneksel Kastamonu Köy Yemekleri” gibi birbirinden eğlenceli yemek yarışmaları, “Kastamonu Ev Yemekleri”, “Kastamonu Saray Mutfağı” gibi geleneksel Kastamonu mutfağını yansıtan atölyeler ve çocuk etkinlikleri ile dolu dolu bir içerik sunmaya devam edecek.
 
Üyeleri arasında Dr. Atıf Uğurlu, Ali Raif İlaç Sanayi Genel Müdürü Muzaffer Bal, Cubis Art İstanbul Kurucu Ortağı Zeynep Esen, gazeteci Mine Esen Ergür gibi Kastamonu’nun önde gelen isimlerinin yer aldığı DMKİ’nin sözcülüğünü üstlenen Gülsen Kırbaş, “Festival için hazırlıklarımızı tamamladık. Bugüne kadar şehrimizin mutfağını hep İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde tanıtmaya çalıştık. Artık herkesin Kastamonu’ya gelmesi ve bu lezzetleri yerine deneyimlemesi gerekiyor. Kastamonu’nun geleneksel tatlarını tüm Türkiye’ye, hatta tüm dünyaya duyurmasını amaçladığımız Kastrofest, kentin gastronomi turizmi alanındaki tanıtımı için büyük bir adım olacak” dedi.
 
Kastamonu mutfak kültürünün zenginliğine rağmen henüz keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olduğunu belirten DMKİ üyesi ve festivalin ana sponsoru olan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis festivalle ilgili şunları ifade etti: “Kastamonu’da 800’den fazla yemek çeşidi olduğu belirtiliyor; her ilçemizin farklı yemekleri mevcut. Bu zengin mutfak kültürünün herkese tanıtılması için DMKİ olarak yola çıktık. Kastrofest, Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için bu alanda kente katma değer yaratacak ve bir ilki gerçekleştirecek. Bundan sonra festivalin sürdürülebilir olması da çok önemli, aslında esas iş festivalle başlıyor. 
 
2018 Türk dünyası kültür başkenti olan Kastamonu bir anlamda yemek kültürünün de başkenti. Şehrimizin mutfağıyla ilgili yiyecek ve içeceklerin, üretme tekniklerinin, sofra kültürünü de araştırarak önce Türkiye’ye sonra dünyaya tanıtmak istiyoruz. Festivalle başlayarak, yöresel mutfak mirasımızı tanıtmaya yönelik, yeni projeleri de hayata geçirmeye devam edeceğiz”.
 
Festivalin, Kastamonu’nun tarih boyunca farklı kültürlerle zenginleşmiş yerel gastronomik değerini öne çıkartarak kentin “yükselen turizm destinasyonu” olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.
 
Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, burada yaptığı konuşmada Kastamonu mutfağının saklı kalmış bir hazine olduğunu belirtti.
Kastamonu'nun Kastrofest-Kastamonu Gastronomi Festivali'yle gastronomi turizminde atağa geçmeye hazırlandığını ifade eden Kılıçarslan, "Kastrofest ilimizin tarihi, kültürel, doğal ve gastronomik zenginliğini ulusal ve uluslararası platformlarda en doğru mesajlarla tanıtacak, gastronomi turizminde yükselen turizm destinasyonu olarak markalaşması için bu alanda kente katma değer yaratacak çok önemli ve öncü bir projedir." dedi.
 
Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise festivalin ilkinin düzenlendiğini hatırlattı. Kastamonu'nun coğrafi işaretli ürünler konusunda Türkiye'nin ilk üç ilinden biri olduğunu anlatan Vidinlioğlu, şunları söyledi:
 
"Bu hızla devam edersek zirveyi zorlayacağız. İddialıyız çünkü eski bir sancak beyliğiyiz. Hemen hemen her boyun Kastamonu'da temsili var. Her gelen kendi kültürüyle birlikte geldiği için ilçeler arasında bile çok ciddi yemek farklılıkları var. Bizim bu kadar çok yemek çeşitliliğimizin olmasının bir sebebi de budur. Biz bu konuda biraz geç kaldık. Geç kaldık diye yılmayacağız. Azimle eksiğimizi kapatmaya çalışacağız. Her türlü desteği vermekten çekinmeyeceğiz. Kastamonu'yu sadece Türkiye'ye değil, dünyaya da tanıtmamız lazım."
 
Proje sorumlusu Gülsen Kırbaş da Kastamonu'nun büyük mutfak kültürüne sahip olduğunu anlattı.
Herkesin Kastamonu'ya gelmesini isteyen Kırbaş, "Yüzlerce yıllık usuller ve tariflerle yemek yapılabileceğine şahit olsunlar. Bu kadim mutfağı tanısınlar. İşte bu festival size bunları anlatacak. Kastamonu yemek kültürünün başkenti. Bu unvanı hak ettiğimizi biliyoruz, herkes de bilsin istiyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından İtalyan Şef Michele Esposito sahnede makarna yaptı.
Festival kapsamında daha sonra "Kastamonu Mutfak Kültürü Sergisi" ile "Kaybolan Yerel Tarım Değerlerimiz ve Nitelikli Kastamonu Ürünlerinin Geleceği" konulu panel ve "Sürdürülebilir Tarımda Geleneksel Ürünlerin Önemi" konulu söyleşi düzenlendi.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: YILDIZ SENGUL
    5.10.2019 Email: Yildiz_34********

    YABANCI SEFLERIN NE ISI VAR KASTAMONUDA TURK SEFIMI KALMADI?

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı