İsot Festivali Renkli Görüntülere Sahne Olacak

İsot Festivali Renkli Görüntülere Sahne Olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan URFES İsot Festivali...

İsot Festivali Renkli Görüntülere Sahne Olacak
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 7-8 ekim tarihleri arasında yapılacak olan ve bir çok sanatçının da katılacağı URFES İsot Festivalinin tanıtımında yaptığı açıklamada, "Bir şehri sadece fiziksel olarak ilerletemezsiniz. Siz o şehri kültür, edebiyat, sanat ve müziğiyle ilerletirseniz o şehirde mutluluk kat sayısı yükselir" dedi.
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan URFES İsot Festivali etkinliği için hazırlıklar devam ediyor. Kortej yürüyüşü, İsot fotoğraf sergisi, İsot yarışması ve çiğköfte yarışmasının yapılacağı URFES İsot festivalinde bir çok ünlü sanatçı sahne alarak Şanlıurfalılara unutulmaz bir gece yaşatacak. URFES İsot Festivali hazırlıklar devam ederken Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Nihat Çiftçi, basın toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Cumhuriyet Tesislerinde düzenlenen toplantıya yerel ve ulusal gazete ve televizyonların temsilcileri, muhabirler ve dernek başkanları katıldı.
 
"Amacımız isotu dünyaya tanıtmaktır"
Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan isotun Dünyaya ve Türkiye tanıtmak olduğunu ve bu nedenle kente 2 gün süreyle çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "İsotun coğrafi ürün anlamında tanıtımını yaparak ve 7-8 Ekim tarihleri arasında etkinlikler düzenleyeceğiz.
 
Gastronomi şehri olan Şanlıurfa’mız ve Şanlıurfa’nın tarihinde iz bırakan, mutfağına lezzet katan, sabah yaşamın onunla başladığı isotun festivalinde artık son haftaya giriyoruz. Festivalde Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak coğrafi işaretli ve tescilli olan isotumuzu tüm dünyaya ve Türkiye’ye tanıtmak, sahip çıkmak, isotun insanlar üzerindeki etkisi, ses üzerindeki o vermiş olduğu tatlı, güzel yanını da dikkate alarak bu defa Şanlıurfa’yı müzikle, müzik dünyası ve müzik şehri olarak ön plana çıkaracağız. Herkesin Büyükşehir Belediye Başkanlığının misafiri olarak bu organizasyonda yer almasını istiyoruz" dedi.
 
İsot üreticileri desteklenecek
İsot yetiştirmenin, damlarda kurutmanın bir kültür ve yaşam tarzı olduğunu, biber üreticisinin desteklenmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Başkan Çiftçi, “İsot, sofraya bereket, güzel bir tat katarak, sofrada güzel bir sunum olarak kendini gösteriyor. Bu festivalde isot yarışması ve çiğköfte yarışması da yapılacaktır.
 
Şanlıurfa’da bir çok isot üreticimiz var. Tarlada, köyde, bahçede, mahallede, evin damında isotu kurutmak suretiyle bunu bir kültür ve yaşam tarzı haline getirmiş olan ailelerimiz var. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak bu sektörü daha da geliştirip yer tahsis işlemlerini de bitirmek üzereyiz. İsotun daha güzel ve modern yerlerde işlenebilmesiyle bir dünya markası haline getireceğiz. Müzik ve isotu birleştireceğiz. 
 
 
Müzikle Şanlıurfa’daki kardeşlerimizi bir araya getireceğiz. 7 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecek olan festivalde Zekeriya Ünlü, Sedat Anar, Ferhat Göçer sahne alacaktır. 8 Ekim Pazar günü yine isotsuz olmaz denilen Çiğköfte yarışması yapılacak. Tüm anlamını isottan alan bir yemeğimiz, bir sunumumuz olacak.
 
Vatandaşlarımız hiç çekinmeden bu belediye ve bu şehir sizin. Rahat bir şekilde festivale katılım gösterin. Önemli olan paylaşmaktır ve önemli olan bu duyguları birlikte doruğa çıkarmaktır. Buna önem veriyoruz. Aşık Sefai, Münevver Özdemir ve Mahmut Tuncer’in vereceği muhteşem konser ile festivali bitireceğiz. Festivale katılan sanatçılarımız Şanlıurfa’nın yetiştirmiş olduğu ender sanatçılardandır. Biz Şanlıurfa’nın evlatlarını, Şanlıurfa’nın müziğine ve Şanlıurfa’nın sanatçılarına sahip çıkmak durumundayız” ifadelerini kullandı.
 
“Kültür bir toplumun can damarıdır”
Kültür faaliyetlerinin bir toplumun can damarı olduğunu ve şehirlerin kültürleriyle ilerleyebildiğini belirten Başkan Çiftçi, "Bizim Şanlıurfa için sanat, kültür mutfak ve müzik anlamında bir rota belirlememiz gerekiyor. Belediye olarak bu rotanın hazırlığını yapıyoruz. Kültür önemli, kültür bir toplumun can damarıdır.
 
Bir şehri sadece fiziksel olarak ilerletemezsiniz. Siz o şehri kültür, edebiyat, sanat ve müziğiyle ilerletirseniz o şehirde mutluluk kat sayısı yükselir. Bunun farkındayız ve planlı bir çalışma yapıyoruz" şeklinde konuştu. Başkan Çiftçi toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını cevapladı.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler