Nevin Halıcı Mutfak Eşyaları Sergileniyor

Nevin Halıcı Mutfak Eşyaları Sergileniyor

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru da, "Konya kültürümüzün yaşatılması, ecdadımızın bize bıraktığı emanetlerin...

Nevin Halıcı Mutfak Eşyaları Sergileniyor
Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri kapsamında, Konya kültürüne önemli katkıları olan Nevin Halıcı Özel Mutfak Eşyaları Sergisi’nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
 
Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri kapsamında, Konya kültürüne önemli katkıları olan Nevin Halıcı Özel Mutfak Eşyaları Sergisi'nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Nevin Halıcı Özel Mutfak Eşyaları Sergisi Şehrin Tasarım Atölyesinde gerçekleştirildi. Konya kültürüne çok önemli katkıları olan Nevin Halıcı, "Bunlar, yıllarca yemek hocalığım esnasında biriktirdiğim şeylerdir. 
 
Türkiye'nin dört bölgesinde yöresel yemekleri derledim. 1970 yılından itibaren Karadeniz, Güneydoğu, Ege ve Akdeniz bölgelerinden derlediğim bakırlar. Bununla birlikte gördüğüm diğer mutfak eşyalarını da derledim. Burası mutfak bölümü. Diğer bölümde de annemin sandık eşyalarını sergiliyoruz" dedi.
 
Başkan Toru'dan teşekkür
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru da, "Konya kültürümüzün yaşatılması, ecdadımızın bize bıraktığı emanetlerin gelecek nesillere aktarılması anlamında Nevin Halıcı Hanımefendi'nin çok büyük katkısı oldu. Gerek mutfak kültürü anlamında gerekse Şehrin Tasarım Atölyesi olarak 'Safran Sarısı Sandık Lekesi' isimli sergi olarak. Bu projeye ilk olarak onun sandığını açarak başladık. 
 
Hem sandığındaki çeyiz eşyalarını hem de mutfak kültürü olarak gelecek nesillere ışık tutacak tüm mutfak malzemelerini belediyemize bağışlamış oldu. Bu katkılarından dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz. Yüreğine, gönlüne ve zihnine sağlık diyorum. İnşallah nice yıllar boyunca şehrimize hizmet üretmeye devam eder" diye konuştu.
 
Konuşmalardan sonra serginin açılışı yapıldı. Açılışa, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Elazığ Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Eskişehir Mihilgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, Nevin Halıcı, Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Etkinlikleri kapsamında şehrimize gelen çok sayıda davetli katıldı.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler