loader
Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi II

Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi II

Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan ödüllü şef Ömür Akkor tarafından, Komili’nin...

Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi II
Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan ödüllü şef Ömür Akkor tarafından, Komili’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi’nin ikinci kitabı yayımlandı. Kitap, Anadolu’nun unutulmaya yüz tutan lezzetlerine ışık tutuyor.
Türk Mutfağı üzerinde çalışmalar yapmak için Türkiye’yi gezen ünlü şef Ömür Akkor, çalışmalarını, Komili’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi’ kitabının ikincisinde derledi.
Ömür Akkor, 300 bin kilometre yolu geride bırakarak Ege’den başlayan seyahatnamede; Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu, Marmara ve Karadeniz bölgelerinden yöresel tariflere yer verdi.
Komili destek veriyor
Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi kitabının tanıtım toplantısında konuşan Bunge Gıda Direktörü Erman Erol, “Kurulduğumuz günden itibaren, tüketiciyi ön planda tutmak, kaliteden ödün vermemek, hep daha iyiyi sunmak, sektörü ilklerle tanıştırmak ve zeytinyağını tabiatın mucizesi olarak en iyi şekilde sofralara ulaştırmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. 
Ömür Akkor ile hazırladığımız Komili Lezzet Seyahatnamesi de bizim geleneklerimize ışık tutan, unutulan lezzetleri hatırlatan bir kitap. Böyle bir eserin ikincisini gastronomi dünyasına kazandırmaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.
“Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen daha çok lezzet var”
Kitabı hazırlamaktaki amacının, en bilinen lezzetlerin peşinde bir liste olmadığını belirten Şef Ömür Akkor da, “Gezerek, tadarak öğrendiklerimi geniş kitlelerle paylaşmak istedim.
300 bin kilometre yolu arkamda bıraktım. İnanıyorum ki, ülkemizin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen birçok lezzet var. Biz de Komili ile birlikte bu lezzetleri keşfetmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Ömür Akkor kimdir?
Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan, halen ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümüne devam eden Ömür Akkor, Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde Anadolu Mutfak Tarihi, Osmanlı Mutfağı ve Türk Mutfak Tarihi dersleri veriyor.
Türk mutfağı üzerine seyahatler yapan Akkor’un 19 kitabı, ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış 250’ye yakın makalesi bulunuyor.
Türkiye’de antik kazılarda görevli ilk ve tek mutfak şefi olan Ömür Akkor, televizyon programlarının yanı sıra yemek kültürü ve seyahat üzerine yazdığı yazılarla da lezzet tutkunlarıyla buluşuyor.
Komili
Türkiye’nin en köklü markalarından biri olan Komili, 1878’de Midilli’nin Komi Köyü’nde başlayan yolculuğuna 1923’den bu yana Anadolu topraklarında devam ediyor.
2017 yılında Bunge Gıda bünyesine giren Komili, zeytinyağı sektöründeki liderliğini sürdürüyor. 
Zeytinyağını başta Ayvalık ve Körfez Bölgesi’nin olmak üzere Ege’nin en iyi zeytinlerinden elde eden Komili, ayrıca zeytinyağının bilinirliğinin artırılması, üreticinin bilinçlendirilmesi, verimliliğin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve tüketimin yükseltilmesi için de çalışmalar yapıyor. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler