Yöresel Lezzet

Yöresel Lezzet "Çaman"a Coğrafi İşaret Alınıyor

Afşin’de üretilen Koçovası Sarımsağı, kırmızıbiber, kemik suyu ve 7 çeşit baharatın karışımı sonucu elde edilen Afşin...

Yöresel Lezzet "Çaman"a Coğrafi İşaret Alınıyor 
Afşin’de üretilen Koçovası Sarımsağı, kırmızıbiber, kemik suyu ve 7 çeşit baharatın karışımı sonucu elde edilen Afşin Çamanı'na coğrafi işaret alınması için çalışmalar devam ediyor. Afşin’de üretilen Koçovası Sarımsağı, kırmızıbiber, kemik suyu ve 7 çeşit baharatın karışımı sonucu elde edilen Afşin Çamanı'na coğrafi işaret alınması için çalışmalar devam ediyor. 
 
Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Afşin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’na (DOĞAKA) ve Patent Danışmanlık hizmeti veren firma üreticilerle bir araya geldi. Afşin Ticaret ve Sanayi Odası seminer salonunda üreticilerle bir araya gelen, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’na (DOĞAKA) ve Patent Danışmanlık Hizmeti veren firma yetkilileri, 200 yıllık yöresel lezzet Afşin Çamanının coğrafi işaretinin alınması için patent kurumuna verilecek tescil dosyası için bilgilendirme yaptı. 
 
Afşin Çamanının gün geçtikçe değer kazandığını belirten Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, coğrafi işaretlerle ürünlerin değerlerinin daha da artırılabileceğini söyledi. Can, “Bugün Afşin Çamanı için güzel bir adımı daha atmak için toplandık. Afşin Çamanının coğrafi işaret belgesini almak için gerekli dosyanın hazırlanması gerekiyor. Bunun için DOĞAKA ve Patent Danışmanlık hizmeti veren firmamızdan yetkililerimiz ilçemize geldiler. 
 
Yöresel lezzetimiz çamanın coğrafi işaret alınması için gerekli dosya hazırlayacağız." dedi. Çamanda, Afşin'in yerel ürünlerinin bir araya geldiğini dile getiren Can, "Çamanın ham maddeleri Afşin’imizde üretilen sarımsak ve biber. Bu ürünlerimizin karışımıyla çaman elde ediliyor. Çaman üretimi yaygınlaştığı takdirde hem ticaret hem tarım alanında da sarımsak ve biber üretiminde artış olacağını biliyoruz. 
 
Bizler Afşin Çamanının en iyi konuma getirene kadar elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. “ ifadelerine yer verdi. Çamanın Afşin’in çok önemli bir değeri olduğunu belirten Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muttalip Kurt, “ İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak her ne kadar tarım ve hayvancılıkla ilgili görülsek de ismimizdeki gıda kelimesinin altını dolduruyoruz. 
 
İlçemizin değerlerinin markalaşması için projeler üretiyoruz. İlçemizin her hanesinde yaz, kış severek tüketildiğini bildiğimiz yöresel lezzet çamana coğrafi işaret almak amacıyla gerekli belgelerin hazırlaması için üreticilerimizle bir araya geldik. Afşin’de üretilen çamanın, gıda sektöründe güvenilir bir konuma gelmesi ve marka değeri taşıması için tescil edilmesi gerekiyor. 
 
Bunun için öncelikle coğrafi işaretinin alınması gerektiğini biliyoruz. Afşin Ticaret ve Sanayi Odasının işbirliğinde dosyamızı hazırladık. İnşallah ilçemizin önemli bir değerini daha tanıtmak ve çaman üretimini ilçemizde steril bir şekilde yaymak istiyoruz.” açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından DOĞAKA Program Yönetim Birim Başkanı Erdal İlbay,  üreticilere, Afşin Çamanı için coğrafi İşaret alınmasının öneminden bahsetti. Patent yetkilisi Hülya Doğan ise üreticilere, patent kurumuna verilecek olan patent ve tescil dosyası hakkında bilgi verdi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler