Dr. Atilla Bektaş; Glutensiz Beslenme Gerekli mi?

Dr. Atilla Bektaş; Glutensiz Beslenme Gerekli mi?

Son zamanlarda popülerliği hızla artan glutensiz beslenme trendi, bilimsel dayanağının olup olmadığı konusunda tartışmalar yaratıyor. Dr. Atilla Bektaş, bu konuda önemli açıklamalar..

 
Glutensiz Beslenme Gerçekten Gerekli mi? Dr. Atilla Bektaş Yanıtlıyor
Türk Aşçı Haberleri olarak, glutensiz beslenme konusundaki yanlış algıları düzeltmek amacıyla Dr. Atilla Bektaş'ın önemli açıklamalarını sizlere sunuyoruz.
 
Son zamanlarda popülerliği hızla artan glutensiz beslenme trendi, bilimsel dayanağının olup olmadığı konusunda tartışmalar yaratıyor. Dr. Atilla Bektaş, bu konuda önemli açıklamalarda bulunarak, çölyak hastalığı dışında glutensiz beslenmenin gereksiz olduğunu vurguladı.
 
Dr. Bektaş, çölyak hastalarının glutensiz diyet yapmaları gerektiğini belirtti, ancak bu diyetin herkes için daha sağlıklı olduğu yönünde oluşturulan algının yanıltıcı olduğunu söyledi. Bilimsel dergilerde yayınlanan araştırmaların sonuçlarına atıfta bulunan Bektaş, "Glutensiz beslenme düzeni, hiçbir bilimsel veriye ve çalışmaya dayanmıyor" dedi.
 
Glutensiz beslenmenin çölyak hastalığı haricindeki bireyler için gereksiz olduğunu açıklayan Dr. Bektaş, toplumda çölyak dışı gluten hassasiyetinin iddia edildiği kadar yaygın olmadığını belirtti. "Toplumda bu oran yüzde 5-6 olarak düşünülüyordu, ancak gerçekte bu oranın yüzde 1-2 civarında olduğunu görüyoruz" dedi.
 
Türk Aşçı Haberleri olarak, Dr. Atilla Bektaş'ın bu açıklamalarıyla glutensiz beslenme konusundaki yanlış algıları düzeltmeyi ve doğru bilgiyi kamuoyuna sunmayı hedefliyoruz. Sağlıklı bir yaşam için bilinçli beslenmenin önemini vurguluyoruz.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler