Türkiye "Dünya Turizm Örgütü-Unesco" Toplantısının Ev Sahibi Olacak

Kudüs'ün korunmasının önemine vurgu yapan Kurtulmuş, "Kudüs'ün çok kültürlü, çok dinli tarihi kimliğinin ve...

Türkiye "Dünya Turizm Örgütü-Unesco" Toplantısının Ev Sahibi Olacak
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) ile UNESCO'nun ortak yıllık toplantısının, gelecek yıl Türkiye'de yapılacağını bildirdi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) ile UNESCO'nun ortak yıllık toplantısının, gelecek yıl Türkiye'de yapılacağını bildirdi.
 
Kurtulmuş, BMDTÖ ve UNESCO tarafından Umman'ın başkenti Maskat'ta düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma için Kültür ve Turizm" temalı ikinci BMDTÖ/UNESCO Konferansı esnasında TRT Haber'e yaptığı açıklamada, şehirlerin nasıl korunacağına ilişkin ana temaların konferansta konuşulduğunu aktardı.
 
Bu açıdan Kudüs'ün korunmasının önemine vurgu yapan Kurtulmuş, "Kudüs'ün çok kültürlü, çok dinli tarihi kimliğinin ve asırlardır Müslümanların, Hristiyanların, Yahudilerin oradaki bir arada yaşama kültürünün, tarihi mirasın, geleneklerin, kazanımların, geleneklerin yok edilmemesi gerekir." değerlendirmesini yaptı.
 
Kurtulmuş, bu kapsamda Türkiye'nin girişimleriyle konferansın sonuç bildirgesinde Kudüs'ün korunması noktasında ifadelerin yer aldığını belirterek, "Kudüs'ün çok dinli, kültürlü kimliğinin korunması için uluslararası camianın üzerine çok büyük sorumluluklar düşmektedir, anlamında ifadeleri konferansın sonuç bildirgesine koydurtmayı başardık. İnşallah böylece bu kadar önemli bir uluslararası toplantıda Kudüs'ün İslami kimliğinin de korunması zarureti, uluslararası camianın üzerine bir sorumluluk olarak verilmiş oldu." dedi.
 
"Böyle bir konuyu gündeme getirmek bizim vazifemizdi"
Bakan Kurtulmuş, ay sonunda görevi bırakacak olan DTÖ Genel Sekreteri Talep Rifai ile Umman Turizm Bakanına Kudüs'le ilgili hassasiyetlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.
Kudüs'ün sonuç bildirgesinde yer almasının çok önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Türkiye olarak böyle bir konuyu gündeme getirmek bizim vazifemizdi. Biz de böylece kendi sorumluluğumuzu yerine getirmiş olduk. Bu bildirilerin belki siyasi bir sonucu yok ama gündeme gelmiş olmasının dünya kamuoyunun, uluslararası camianın, sadece İslam ülkelerinin değil, Dünya Turizm Örgütü ve UNESCO'nun üyesi olan ülkelerin de Kudüs'ün çok kimlikli, çok dinli yapısının korunması konusunda duyarlı olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.
 
Böylece uluslararası camiada sıcak gündeme bir cevap teşkil etmektedir. Sayın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın almış olduğu, hiçbir şekilde adaleti yansıtmayan, uygulanma imkanı olmayan bu karara karşı da her iki uluslararası kuruluşun bir nevi karşı duruşunu gösteren önemli bir adımdır."
 
 
BMDTÖ-UNESCO ortak yıllık toplantısı
Numan Kurtulmuş, konferans kapsamında çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirildiğini belirterek, "Bizim için toplantının bir önemli kazanımı da 2018 yılında Dünya Turizm Örgütüyle UNESCO'nun ortak yıllık toplantısı Türkiye'de yapılacak." şeklinde konuştu.
 
Uluslararası toplantılarda aktif bir şekilde yer almanın sonuç verdiğine dikkati çeken Kurtulmuş, gelecek yıl Türkiye'de gerçekleştirilecek toplantının, 2019'da da Japonya'da yapılacağını bildirdi.
 
Kurtulmuş, "Türkiye önümüzdeki yıl çok önemli bir uluslararası tanıtım etkinliğini de yapmış olacak. Sadece bu ülkelerin bakanlarını Türkiye'ye davet etmek değil, onlar vasıtasıyla Türkiye turizminin, kültürel zenginliğinin, çeşitliliğinin dünyaya tanıtılması bakımından da bizim için bulunmaz bir fırsat olacak. Bunu da en iyi şekilde değerlendireceğiz." dedi.
 
Bakan Kurtulmuş, toplantının İstanbul'da gerçekleştirilmesinin planlandığını ama buna henüz tam olarak karar verilmediğini belirtti.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler