Mutfak Hikayesi Gelecekle Buluşuyor

“Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında şehrin yiyecek ve içecek sektörü...

Göbeklitepe'de Başlayan Mutfak Hikayesi Gelecekle Buluşuyor
“Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında şehrin yiyecek ve içecek sektörü temsilcilerine yönelik gerçekleştirilecek Gelenek ve Gelecek Şanlıurfa Uluslararası Mutfak Atölyesi, Şanlıurfa mutfağının yerelden evrensele açılması anlamında önemli adımlardan biri olacak.
 
Göbeklitepe’den başlayan 12 bin yıllık mutfak zenginliğiyle dünyanın sayılı gastronomi merkezlerinden biri olmaya aday Şanlıurfa, 8 - 9 Aralık 2017 tarihlerinde Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğinde düzenlenecek Gelenek ve Gelecek Şanlıurfa Uluslararası Mutfak Atölyesi etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 
 
Şanlıurfa’daki yiyecek ve içecek işletmeleri, şefler, oteller ve sektör paydaşlarına yönelik olarak 9 Aralık’ta düzenlenecek atölye çalışmalarında ülkemizin yetiştirdiği şeflerden Eyüp Kemal Sevinç, Ebru Baybara Demir ve Hazer Amani, yereldeki şeflerle mutfağa girerek kentin yiyecek ve içecek işletmelerinin dünya standartlarını yakalaması adına iyi uygulama örnekleri paylaşacak.
 
Ayrıca 8 Aralık’ta gerçekleşecek açılış töreninin ardından dünyanın en ünlü aşçılık okullarından Le Cordonbleu ve eğitmen şeflerden ünlü Fransız şef Arnaud De Clercq, televizyon programlarıyla tanınan Hazer Amani ve Şanlıurfalı yerel şef Hatice İnan’ın eş zamanlı olarak gerçekleştireceği gastroshow, Şanlıurfa mutfağının yerelden evrensele açılması anlamında önemli adımlardan biri olacak. 
 
Düzenlenecek etkinlik programıyla, Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’de başlayan kadim mutfak kültürünün ulusal ve gastronomi turizmi bağlamındaki önemi, yöre mutfağının gelenekselliğinin modern çağın bilgisi ile harmanlanarak gelecek nesillere aktarılması ve en nihayetinde Şanlıurfa’nın dünyadaki en önemli turizm trendi olan gastronomi turizmi alanında rekabet gücünün artırılması hedefleniyor. 
 
Organizasyon özelinde Şanlıurfa’ya davet edilen ulusal ve uluslararası basın mensupları ve gastronomi alanındaki kanaat önderlerinin katılımı, Şanlıurfa mutfağının yükselen bir turizm değeri olarak önce ulusala daha sonra da dünyaya pazarlanması anlamında etkin rol oynayacak.
 
Etkinlikle ilgili görüşlerini belirten Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Urfa yemek kültürünün tarihinin Urfa tarihi kadar eski olduğunu ifade ederek, “İnsan, hayatını yemekle devam ettirmek mecburiyetindedir. Dünya geliştikçe, buna paralel olarak insanlık damak zevkini de geliştirmiştir. 
 
Urfa, dünya tarihinin yazılmasında kaynak teşkil ettiği gibi insanlığın damak zevkine, sofrasına, mutfağına da kaynaklık etmiştir. Bu etkinlik Şanlıurfa’nın gastronomi turizmi merkezi olması yolunda önemli bir aşama” dedi.
 
Son dönemlerde Şanlıurfa değerlerinin tanıtımı adına ulusal ve uluslararası dev buluşmalar düzenleyerek bu yöndeki adımların mimarı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise, "Şanlıurfa, gerek tarihi gerek kültürü ile dünyada eşi benzeri bulunmayan bir adres. 
 
Bu zenginliğin bilincinde olan yerel yönetimler olarak değerlerimizin tanıtımına büyük önem veriyoruz. Kültür yelpazesinin önemli unsurlarından olan damak tadımızı da tanıtmak adına atılacak tüm çalışmalara öncülük ederken, bu yöndeki kararlılığımızı da sürdürmeye devam ediyoruz" diye konuştu.
 

Projeye ilişkin görüşlerini açıklayan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi”nin Şanlıurfa’da turizmin canlandırılmasına katkı sunacağına inandığını belirtti. 
 
Maral sözlerini,“Proje kapsamında gerçekleştirilen mutfak atölyeleri neticesinde ilimizin önemli gastronomi turizmi destinasyonlarından biri olma hedefine bir adım daha yaklaşacağı ve ilimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında önemli artışlar olacağı kanaatindeyim” şeklinde sürdürdü.
 
Yaklaşık bir yıldır devam eden Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesinin Takım Lideri Mary McKeon yaptığı açıklamada, bu etkinliğin Şanlıurfa’daki en önemli turizm değerlerinden olan gastronomi özelinde sektör paydaşlarının büyüme potansiyelini ve rekabet edebilirliğini artıracağını söyledi. McKeon, “Alanında en önde gelen şeflerin Urfa’lı meslektaşlarıyla bilgi paylaşımı yapacakları atölye çalışmalarının şehrin yeme içme sektörü standartlarının evrensele taşınması anlamında çok verimli olacak diye düşünüyorum” dedi.
 
8-9 Aralık 2017 tarihlerinde düzenlenecek Gelenek ve Gelecek Şanlıurfa Uluslararası Mutfak Atölyesi etkinliğine yerel, ulusal ve uluslararası basın mensupları ve kanaat önderlerinin yanı sıra şehrin önde gelen yiyecek ve içecek,otelcilik, tur rehberleri, tur operatörleri ve seyahat acenteleri ve ulaştırma sektörlerinden temsilcilerin katılması bekleniyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler