Geleneksel Türk mutfağı Nedir?

Geleneksel Türk mutfağı Nedir?

Anadolu’daki yemek ve sofra kültürü ile birlikte Türklerin orta Asya dan getirmiş oldukları mutfak terimleri, mutfak...

Geleneksel Türk Mutfağı Nedir?
 
Geleneksel Türk mutfağı terimi Anadolu’da 20. yüzyılın ilk çeyreğinden sonra dönemin en önemli gurmeleri ve yemek kültürü ile ilgilenen yazarları tarafından oluşturulmaya başlanan bir kavramdır.  
 
En önemli kaynakları ise defterzade Mehmet Paşa, Evliya Çelebi, narh listeleri ve saray mutfağı defterlerini kaynak almışlardır. Geleneksel Türk mutfağı kavramının gelişmesinde Anadolu’da tekke mutfakları, ateşbazı veli, aşçıların sığınağı Dikkate alınan ve önemli rol oynayan kaynaklardandır.
 
Anadolu’daki yemek ve sofra kültürü ile birlikte Türklerin orta Asya dan getirmiş oldukları mutfak terimleri, mutfak araç ve gereçleri, pişirme yöntemleri ve zengin mutfak mirasının yiyecek ve içecek çeşitleri Geleneksel Türk mutfağını oluşturulması ve büyümesinde büyük bir etkiye sahiptir. 
 
Tabiki bunun içerisinde Türklerin geçmişindeki yiyeceklere ilave olarak 780 milyon metrekarelik Osmanlı toparlaklarında yaşayan tüm kültürlerden yemekler de içerisinde yer almaktadır. 
 
Bunların içerisinde özellikle Fars, Abbasî mutfakları ve Arap mutfakları çoğunlukta olanlardır. Ayrıca o zamana kadar Anadolu’da yasayan, Ermeni, Musevi, Süryani ve Rum topluluklarının yemek kültürleride karşılıklı olarak etkileşime uğraşmıştır. 
 
Bölüm-03 -Devam Edecek...
 
Camiamıza Saygılarımla
Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi Koord. Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir
 
Yazının Daha Detaylı Bir Şekilde Tamamını Okumak İçin Aşağıdaki Linki TIKLAYINIZ…
 
Aşağıdaki kısa videolarda Geleneksel Türk Mutfağı, Osmanlı Saray Mutfağı Ve Yöresel Mutfaklar, Osmanlı Yemek Kültürü, Osmanlı ve Türk Mutfağından birçok önemli bilgi ve dipnotları bulabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça güzeldir ve çoğalır…
 
Evliya Çelebi Seyahatnamesinden Dipnotlar “Osmanlı Saray Mutfağı” 28
 
 
Yemeğe Göre Şarap Tavsiyesi Hangi Değerlere Göre Yapılır?

 Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer mesleki haberinizin yada yemek tarifinizin sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki prosedürleri inceleyerek gönderebilirsiniz. Yapılacak kısa değerlendirmeden sonra haberin altında sizin isminiz olacak şekilde içeriğiniz sitemizde yayınlanacaktır.


 • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

 • Yorumlayan: Mediha Akkor
  7.9.2019 Email: akkor_m********

  sefim.ben.yurtdisinda.calismak istiyorum. bana yardimci lurmusunuz lutfen. "akkor_m@gmail.com"

 • Yorumlayan: Gaye*******
  1.9.2019 Email: gaye04_********

  sefi.weeb.siteniz.varmi.bu.nkonuda.daha.cok.bilgiyi.nerede.bulabiliriz.

 • Yorumlayan: mehmet yalcinkaya
  12.8.2019 Email: yalcinkaya_m********

  Osmanlı ve Geleneksel Türk mutfağının Duayeni...

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı