loader
Nihayet Çölyak Federasyonu Kuruldu

Nihayet Çölyak Federasyonu Kuruldu

Türkiye Çölyak Federasyonu ve Şanlıurfa Çölyak dernek Başkanı Hasan Doğan,"Türkiye çapındaki 40...

 
Nihayet Çölyak Federasyonu Kuruldu
 
Türkiye'de 40 Çölyak derneğinin katılımıyla Türkiye Çölyak Federasyonu kuruldu. Federasyon Başkanlığına Şanlıurfa Çölyak dernek Başkanı Hasan Doğan seçildi.
 
Türkiye genelinde 95 Bin Şanlıurfa’da Bin 216 Çölyak Hastası bulunuyor. Buğday ürünleri tüketildiği zamanlarda bağırsak ve sindirim sistemini etkileyen bir hastalık olan Çölyak hastaları özel ekmek ve unlu gıdalar tüketmek zorunda Şanlıurfa Çölyak dernek başkanı Hasan Doğan ve Türkiye genelinde bulunan 40 derneğin bir araya gelmesiyle Türkiye Çölyak Federasyonu kuruldu. Federasyon Başkanlığına Şanlıurfa Çölyak dernek Başkanı Hasan Doğan seçildi.
 
Türkiye Çölyak Federasyonu ve Şanlıurfa Çölyak dernek Başkanı Hasan Doğan,"Türkiye çapındaki 40 derneğimiz katılımıyla Türkiye çölyak Federasyonu kuruldu. Federasyon Urfa bölgesinde verirdi. Şanlıurfa Çölyak dernek başkanılğını yapıyorum ve aynı zamanda Türkiye federasyon Başkanlığını yapmaya çalışıyorum. 
 
Türkiye'de bir Federasyonu kurulması daha önemli etkili en azından Türkiye'deki olan 95 Bin Çölyaklının bu konuda daha yardımcı olması için federasyona gerek vardı. Federasyon Çölyakların yanında olacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki komisyonun takip edilecek ve aynı zamanda Bakanlıklarla irtibatlıyız bu şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığı Çölyaklara ödeme yükseltme konusunda meclis komisyonunda daha önce ödenen 80 ile 120 TL arasındaki ödemeleri üstünde Ödeme yapılması görüşmeler sürüyor. 
 
Komisyon Çölyaklara her ay 350 TL'ye ödeme noktasında çalışmalarını sürdürüyor. Tarım Bakanlığı 12 madde üzerinde ciddi bir şekilde çalışmaya devam ediliyor, Türkiye'deki Glutensiz malzemeleri çoğaltılması ve firmaların artması üzerine çalışmalar yapılıyor. Gümrük Bakanlığı Glutensiz ithal ürünlerinin vergi KDV'sinde düşürülmesi üzerine teklif sunacak bu gibi konular için irtibat ve takiplerimiz devam ediyor"dedi.
 
Çölyak Hastalığı
 
Masum Sandığınız Karın Ağrısı ve Şişkinlik Şikayetleriniz Çölyak’a İşaret Ediyor Olabilir.
 
Ekmek, makarna, bisküvi ve diğer unlu mamüller… En sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmak zorunda kalmanıza neden olabilecek bu hastalığın adı çölyak. “Yaşam boyu devam eden tek gıda alerjisi” olan çölyak, genellikle kalıtsal olarak ortaya çıkıyor; tedavi edilmediği ve özenli davranılmadığı takdirde de hayatı çekilmez hale getirebiliyor. Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü uzmanları, “Çölyak hastalığı” hakkında bilgi verdi.
 
Ailenizde çölyak hastası varsa siz de dikkat etmelisiniz
Stres de çölyaka zemin hazırlıyor
Çölyak; ishal, şişkinlik ve karın ağrısı ile kendini belli ediyor
Nasıl teşhis edilir?
Tedavi
Çölyak hastalığında tedavinin temelini sıkı bir glutensiz diyet uygulanması oluşturur
Çölyak hastalığında ilaç tedavisi yoktur
 
Ailenizde çölyak hastası varsa siz de dikkat etmelisiniz
 
Çölyak hastalığı bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalıktır. Çölyak hastalığı olan insanlar; buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta da bulunan bir protein olan ‘gluten’ e karşı hassasiyet gösterirler. Bu kişiler gluten içeren gıdalarla beslendiklerinde ince bağırsaklarında oluşan immunolojik reaksiyonlar sonucu hücrelerde iltihap ve hasar oluşturur. Oluşan bu hasar sonrasında besin maddelerinin sindirimi ve emilimi bozulacağından, ishal ve zamanla vücutta bazı maddelerin eksikliği ortaya çıkar. Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır ve hastaların yüzde10 kadarında ailede çölyak hastalığı olan başka bireyler vardır. Çift yumurta ikizlerinde yüzde30 oranında görülürken, tek yumurta ikizlerinde görülme oranı yüzde70’tir.
 
Stres de çölyaka zemin hazırlıyor
 
Bazı viral enfeksiyonlar ve stres durumları hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Her yaşta ortaya çıkarsa da 8-12 aylık çocuklarda ve 30-40 yaş aralığında daha sıktır. İleri yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. “Latent” veya “sessiz çölyak” hastalığı ise, bu hastalığa ait tipik bulguların olmadığı fakat kalıtsal yatkınlığı olan hastalar için kullanılan bir terimdir. Bu hastalarda zamanla çölyak hastalığı yerleşir. Çölyak hastalığının gerçek sıklığı bilinmemektedir. Kan bankasındaki kanlar üzerinde yapılan serolojik çalışmalar her 300 kişiden birinde bu hastalığın bulunabileceğini düşündürmektedir.
 
Çölyak; ishal, şişkinlik ve karın ağrısı ile kendini belli ediyor
 
Emilim ve sindirim bozukluğunun derecesine bağlı olarak Çölyak hastalığı çocuklarda ve erişkinlerde farklı belirtilerle kendini gösterir. Çocuklarda gelişme ve büyüme geriliği çölyak hastalığının erken bulgusu olabilir. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, huysuzluk, uyuklama, davranış bozuklukları ve okulda başarısızlık görülebilecek diğer belirtilerdir. Bulguların ortaya çıkması ve şiddetlenmesi yıllar sürebilir. Çölyak hastalığı erişkinlerde genellikle 30-40 yaş civarında ortaya çıkarsa da daha ileri yaşlarda da görülebilir. Hastalıklı kişilerde belirtiler iki şekilde kendini gösterir:
 
Emilim bozukluğuna bağlı olanlar
Besin, mineral ve vitamin eksikliğine bağlı olanlardır.
 
Hastalarda temel besin kaynakları olan; protein, karbonhidrat ve yağ emilimi bozulmuştur ve en ciddi emilimi bozulan ise yağlardır. Yağ emiliminin bozulması sonucu hastalarda ishal ve şişkinlik şikayetleri ortaya çıkabilir. Karbon hidrat emilim bozukluğu sonucu ise hastalarda laktoz intoleransı ortaya çıkar, bu durum sütlü yiyecekler sonrası hastalarda karın ağrısı ve şişkinlik gibi şikayetlere neden olabilir.
 
Hastalarda beslenme bozukluğu, vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı olarak;
 
Zayıflama ve ödem
Kansızlık (demir ve B12 vitamin eksikliği)
Kemik erimesi (osteoporoz)
Kolay çürüme (K vitamin eksikliği)
Sinir hasarı =periferik nöropati (B12 ve B1 vitamin eksikliği)
Kısırlık (adet bozukluğu, düşükler)
Kas güçsüzlüğü (potasyum, magnezyum yetersizliği)
Saç dökülmesi
İştahsızlıktır.
 
Nasıl teşhis edilir?
 
Çölyak hastalığından şüphelenildiğinde, ayrıntılı bir muayeneden sonra bazı kan ve dışkı testleri istenir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, protein, kolesterol, B12 vitamini, A vitamini, folik asit ve demir gibi bu hastalıkta vücutta eksilebilecek bazı maddelerin kandaki seviyelerinin ölçülmesi, tam kan sayımının yapılması ve iltihap belirteçlerinin kontrol edilmesi yanında; çölyak hastalığının teşhisinde kullanılan bazı testlerin de yapılması gerekir.
 
Çölyak hastalığının tanısında mutlaka yapılması gereken bir diğer inceleme, ince bağırsak mukoza biyopsisidir. Özellikle belirgin kilo kaybı, karın ağrısı, kansızlık, gece terlemeleri ve kanama gibi bulguları olan hastalarda bu incelemelerin yapılması ve gerektiğinde bilgisayarlı batın tomografisi gibi başka görüntüleme yöntemlerine başvurulması gerekebilir.
 
Tedavi
 
Erken dönemde teşhis edilmediğinde çölyak hastalığı ciddi problemlere yol açabilir. Yukarıda tarif edilen bulgulara benzer şikayetleri veya ailesinde çölyak hastalığı öyküsü olanların bir iç hastalıkları uzmanı veya gastroenteroloji uzmanına başvurmaları gerekir. Çölyak hastalığı olanların yüzde10 kadarında; anne, baba, kardeş veya çocuklarında da aynı hastalık görülebilir. Gebelik döneminde kansızlığı belirgin ölçüde şiddetlenen kadınların çölyak hastalığı yönünden araştırılması gerekir.
 
Çölyak hastalığında tedavinin temelini sıkı bir glutensiz diyet uygulanması oluşturur
 
Bu amaçla gluten içeren tahıl ürünleri (buğday, arpa ve çavdar) kullanılarak yapılan gıda maddelerinin kesinlikle yenmemesi gerekir. Pirinç, mısır, patates ve soya unundan yapılmış ürünler yenilebilir.
 
Meyve, sebze, yumurta ve et ürünlerinin yenmesinde sakınca yoktur. Gluten içermeyen bir diyetin uygulanması normal beslenmeye göre daha pahalı, güç ve sıkıcı olabilir. Bu nedenle kesin tanı konulmadan bu tür bir diyetin uygulanması tavsiye edilmez. Bu hastalarda laktoz eksikliği (laktoz intoleransı) de olabildiğinden başlangıçta süt ve sütlü gıdaların alınmaması önerilir.
 
Glutensiz diyete başlanmasından günler sonra şikayetlerde azalma görülmeye başlar. Şikayetlerin tamamıyla ortadan kalkmasına rağmen bağırsak mukozasının tamam olarak iyileşmesi bazen 2 yıl kadar sürebilirse de bağırsak mukozasındaki iyileşme genellikle 3-6 ay içinde gerçekleşir.
 
Çölyak hastalığında ilaç tedavisi yoktur
 
Sıkı bir glutensiz diyet uygulayan hastalarda hastalık genelde iyi bir gidiş gösterir. Tedavi edilmeyen vakalarda uzun dönemde (20-30 yıl) ortaya çıkabilecek ciddi bir hastalıklar arasında; ince bağırsak lenfoması, ince bağırsak ülserleri ve kollajenöz çölyak hastalığı sayılabilir. Sıkı diyet ile kansere dönüşüm engellenebilir.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler