Gastronomi Şehrinin Vazgeçilmez Lezzeti

Gastronomi Şehrinin Vazgeçilmez Lezzeti "Belen Tava"

Sahip olduğu yüzlerce çeşit yemeğiyle Türk, Arap ve Fransız mutfağının özelliklerini içerisinde bulunduran ...

Gastronomi Şehrinin Vazgeçilmez Lezzeti "Belen Tava"
Sahip olduğu yüzlerce çeşit yemeğiyle Türk, Arap ve Fransız mutfağının özelliklerini içerisinde bulunduran gastronomi şehri Hatay'ın lezzeti "Belen Tava", geçmişten günümüze vazgeçilmez damak tatları arasında yerini alıyor.
 
İsmini Hatay'ın Belen ilçesinde alan küçük kuşbaşı şeklinde etlerin doğranıp içerisine domates, soğan, sarımsak, biber ve çeşitli baharatların konulmasıyla taş fırınlarda pişirilerek yenilen Belen Tava, unutulmaz bir tat sunuyor.
 
Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan Belen Tava, ismini aldığı Belen ilçesinin tarihi ipek yolu üzerinde olması ve Kanuni Sultan Süleyman'ın kervansarayında ikram edilmesi üzerine kısa zamanda tanındı.
 
Belen ilçesinde tava ustası Ahmet Göçmen, yaptığı açıklamada, Belen Tava'nın ilçelerinin en eski kültür miraslarından biri olduğunu belirtti.
 
Kuzu etinden hazırladıkları Belen Tava'nın yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça beğeni topladığını ifade eden Göçmen, tavayı lezzetli yapan şeyin, baharat ve pişirme metodunda saklı olduğunu kaydetti. 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler