loader
Kavun Dolması Tarifi

Kavun Dolması Tarifi

Osmanlı saray mutfağında kavun dolması tarifi, birçok padişah tarafından sevilerek tüketilmiştir

Kavun Dolması, Osmanlı Saray Mutfağının pek çok meyveli yemek ve dolma gibi 15. ve 16. yüzyıl döneminde önemli bir yere sahiptir.
 
Fatih Sultan Mehmet’in en sevdiği yemeklerden birisidir. Kavun Dolması, 1539 yılının Kasım ayının ikinci yarısında yapılan, Kanuni Sultan Süleymanın oğulları Şah Cihangir ve Beyazıt'ın sünnet düğününde ki çanak yağmasında sunulan ihtişamlı bir yemektir.  Osmanlı saray mutfağında oldukça büyük öneme sahip olan kavun dolması, birçok padişah tarafından sevilerek tüketilmiş bir dolma türüdür. 
 
O dönem mutfağında da tatlının ve tuzlunun birlikte kullanıldığının da göstergesidir.
 
Osmanlı Saray Mutfağının Özel Yemeklerinden Kavun Dolması Tarifi
 
10 Kişilik Kavun Dolması Malzemesi:
 
*   1 adet ballı kavun 2 kg lık
*   150 gr. kuşüzümü 
*   100 mi. zeytinyağı (6, 5 çorba kş.)
*   700 gr. badem (haşlanıp. kabukları soyulmuş)
*   100 gr. Çam fıstığı 
*   400 gr. soğan (ince kıyılmış), (4 orta boy)
*   600 gr. kıyma
*   tuz
*   taze çekilmiş karabiber
*   100 gr. tereyağı 
 
Osmanlı Saray Mutfağının Özel Yemeklerinden Kavun Dolması Yapılış Tarifi
 
Kavunun kök tarafından bir kapak kesip, çekirdeklerini boşaltın ve çekirdek yatağım temizleyin. Kavunun içini boşaltın. Kuş üzümlerini bir tel süzgecin içine koyup. sertçe ovalayarak saplarından ayrılmasını sağlayın. Yıkayıp süzdürün ve soğuk suya koyarak biraz şişmeye bırakın.
 
Zeytinyağını tavada kızdırın. Badem ve fıstıkları içinde pembeleşinceye kadar sürekli karıştırarak Soğanı ve kıymayı ekleyip, kıyma suyunu verinceye kadar kavurmayı sürdürelim. Tuzunu, biberini ve kişnişi. Kuş üzümünü de ekledikten sonra ateşten alın. Tereyağını katıp, karıştırın.
 
Fırınınızı 180°C'ye getirip ısıt ın. Kavunu tepsiye koyarak hazırladığınız harcı içine doldurun. Kestiğiniz kapağı üzerine kapatıp tepsiyi fırına sürün, yaklaşık 35 dakika pişirin.
 
Pişen dolmayı bir servis tabağına aktarıp, sıcak olarak servis yapın.
 
Tatlı ve tuzlunun bir arada kullanıldığı farklı bir damak tadında olan kavun dolması, birçok baharatlarla zenginleştirilerek yapıldığında ortaya inanılmaz bir lezzete sahip şahane bir dolma tarifi çıkıyor. Farklı lezzetler arayanlar için iyi bir seçenek olacak kavun dolması tarifi


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: İsa Akar
    9/23/2018 Email: isaakar********

    Soğanla kavunu çok bağdaştıramadım benim damak zevkime çok uymadı

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler