loader
Ekşi Elmalı Osmanlı Şerbeti  Tarifi

Ekşi Elmalı Osmanlı Şerbeti Tarifi

Ekşi Elmalı Osmanlı Şerbeti Tarifi; Su ve Osmanlı şerbetlerini soğutmak için kullanılan kar ve buz...

 
İzmir' deki "meyve gümrükhanesi" herhalde daha çok bu kuru meyveler içindi [IX 53]. Üzüm turşusu da İstanköy'den Mısır'a gönderiliyordu[IX ll5]. Su ve Osmanlı şerbetlerini soğutmak için kullanılan kar ve buz, devletin tekelinde bulunan önemli ticaret mallarındandı. Hem İstanbul civarında karın kuyularda toplanması hem de Uludağ'dan toplanan ve Mudanya iskelesinden gemilerle istanbul'a taşınan bu ürünler konusunda Evliya değerli bilgiler veriyor [I 251,1121-2].
 
Ekşi Elmalı Osmanlı Şerbeti  Tarifi
Ekşi Elmalı Osmanlı Şerbeti Malzemeler: 
 
*    2 Kg Yeşil Elma

*    1 Kilo Toz Şeker

*    2 Lt Su

*    2 Adet Tarçın Çubuğu

*    2 Adet Elma Kabuğu Rendesi 
 
Ekşi Elmalı Osmanlı Şerbeti Hazırlanışı 
Elmaların kabuğu soyulup dörde bölünür. Çekirdekler ve rendelenmiş elma kabuğuy- la birlikte derin bir tencereye alınır. Sırasıyla çubuk tarçın ve toz şeker ilave edilir. 30 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. 
 
Dinlenmesi için soğuyan- caya kadar tencerenin kapağı kapalı bir şekilde bekletilir. Tülbentten süzülür ve soğutulur. Servis yapılır. 
 
Elma meyvesi, doğanın insanlara sunduğu, faydaları bakımından oldukça değerli bir besindir. Elmayı değerli kılan etkenler ise, bünyesinde barındırdığı min- eral, vitamin ve de antioksidanlardır. 
 
 
Sour Apple Sherbet 
Ingredıents : 
*    2 Kg Sour Apple 
*    1 Kilo Of Granulated Sugar 
*    2 Lt Water 
*    2 Cinnamon Sticks 
*    2 Grated Peel Of Apples 
 
Preparatıon
The apples is peeled and divided into four. It is taken in a deep pot with its cores and grated apple peels. Cinnamon sticks and sugar is added. It is taken from the cooker after boiling for 30 minutes. 
 
The pan lid is closed until it is cooled in order to rest. It is sieved and cooled. And then it is served. 
 
Apple is a very valuable food in terms of usefulness. The most valuable things in the apple are the mineral, vitamin and 
antioxidants it contains. 

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler