loader

Gastronominin Sıfır Noktası Göbeklitepe

Sevgili arkadaşım Şef David Hertz ile geçirdiğimiz 6 muhteşem gün sonunda...

Gastronominin Sıfır Noktası Göbeklitepe
Sevgili arkadaşım Şef David Hertz ile geçirdiğimiz 6 muhteşem gün sonunda yaptığımız ekmekler gezdiğimiz sığınma kampları, projelere yönelik atölye ve arazi ziyaretlerden ve dünkü Gastro Global Ekonomi Zirvesinden sonra bugün onu ülkesine yolcu ediyoruz.
 
Bu gezi sırasında yapılan röportajlar, ulusal ve uluslararasi görüşmeler ile birlikte Turkiye'den tüm dünyaya harika mesajlar verdik. Gastronominin dönüştürücü gücünün altını çizerken; Tarımın burada başladığını, tarihin ve tarımın dolayısı ile gastronominin sıfır noktasının burası olduğunun her mesajınızda belirttik. 
 
İklim değişikliğine karşı biyolojik çeşitliliğin korunması, yerel tohumların önemini ve toprağa ve çiftçiye saygılı tüketimin gözden geçirilmesini anlattık.
 
Dünyanın farklı noktalarında hayatini insanların hayatını değiştirmeye adamış iki şef olarak Sosyal Gastronominin gastronominin dönüştürücü gücünü birlikte bir kez daha vurguladık. 
 

Bizim misyonumuz yaptığımız tabağın iyi ve lezzetli olmasının yanısıra toplumsal faydaya dönüşmesi insanların hayatına dokunması için çok çalışmak.
 
Sevgili Şef David Hertz altı gün süresince geride bize bıraktığın iz hepimiz için çok kıymetli. Merkezine insanı, doğayı, gastronomiyi koyarak değiştirdiğin hayatlar ve mücadelen için sana insanlık adına minnettarız. Yolun açık olsun, kardeşim.
Şef Ebru Baybara DEMİR
 
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler