Beyin Tava Tarifi

Suyundan çıkarılan beyinler, boyuna 6 8 parçaya dilimlenir. Tuz ve karabiber serpilir. Dilimler önce una, sonra yumurtaya batırılıp kızgın yağda pembe olarak kızartılır.

Şırdan Dolması Tarifi

Koyunun iç yağı (karaciğer gibi organların yanındaki yağ dokusu) Pirinç veya bulgur Kıyma Toz biber Karabiber Biber salçası İç malzemeler hazırlanıp, birbirine katılıp, köfte yoğurur gibi iyice yoğrulur.

Sakarca Tarifi (Kara Tavuk)

Sakarcanın tüyleri yolunur ve geri kalan küçük tüyler için ateşte yakma ve yanan tüyler sert bir bezle temizlenir. Daha sonra kuşun iç organları alınarak temizlenir. Ve kuşlar bolca suyla yıkanır. Soğanlar halka halka ve ince doğranır.

Pirpirim Aşı Tarifi

Kücük küpler halinde doğranmış ve tencereye konmuş etlerin suyunu bırakması sağlanır. Bu ete yağ, ince kıyılmış soğan ilave edilir ve orta ateşte soğan biraz solunca domates ve biber salçaları konur.

Mumbar Dolması

Taze bağırsağın içi boşaltılır, kaba kirlerinden arındırılır, etrafı ve içindeki bağırsağın haricindeki dokular, tabakalar kazınır, tekrar tekrar iç dış yapılarak yıkanır. Bir gün (iki gün de olabilir)

Gaziantep Baklavası Üzerine Bir İnceleme

Çoğu organizma için temel besin kaynağı olan karbonhidratlar enerji verici, yapısal ve koruyucu özellikleri bakımından insanlar için vazgeçilmez kaynakların başında yer alır. Bu nedenle insanlar, Homo Habilis’ten günümüze kadar karbonhidrat

Malhıtalı Köfte Tarifi

Diğer taraftan sebzeler doğranır bir tarafa konur. Pişirilen kırmızı mercimek, simit karışımı, el girecek kadar soğuyunca 5 dk. yoğrulur. Yağ ve kızarmış soğanlar bu harca katılarak karışana

Kibbe Sınniyye “Tepside İçli Köfte”

İçi için, kıyma bir tavaya alınır ve topak topak olmaması için iyice dağıtarak kavrulur. Biraz tuz, karabiber, çok az salça ve tereyağını ilave edilir. Kıyma bir miktar suyunu saldıktan sonra

Cağırtlak Kebabı Tarifi

Ciğer, kuşbaşı büyüklüğünde parçalara ayrılır. Ciğer çözü de aynı büyüklükte parçalara bölünür. Kuşbaşı büyüklüğündeki 5 tike ciğer ve 1 çöz; her şişe iki tike ciğer, 1 tike çöz, 3 tike ciğer olacak şekilde saplanır

Beyran Tarifi

Bir tencerede 1 kg. et, suyla yüksek ateşte kaynara çıkıncaya kadar kaynatılır ve bu arada etin kefi alınır. Kaynara çıkan etin ateşi kısılır ve haşlanıncaya kadar kaynatılmaya devam edilir.

Gaziantep Mutfağı Hakkında

Coğrafi konumu, ürün çeşitliliği, tarihsel süre. içinde ilişki kurulan uygarlıklar, iki büyük imparatorluğun yeme-içme geleneğine getirdiği yeni açılımlar Türk Mutfak kültüründeki çeşitliliğin belirleyici etkilerini özetliyor.