Mengen Pilavı Tarifi (Bolu/Mengen)

Mantarlar ince ince kıyılır. İki adet soğan küp şeklinde so- yularak doğranır. Üç yemek kaşığı tereyağında kavrulur. Et eklenir ve su- yunu salıp tekrar çekene kadar pişirilir. Kekik ile tatlandırılır. Mantarlar eklenir

Hamsili Pilav tarifi (Trabzon)

Hamsi denilince akla Trabzon, Trabzon denilince de akla hamsi gelir. Derler ya hamsinin kırk çeşit yemeği yapılır Trabzon’da diye, doğrudur. Kışın sofaların baş tacı olan hamsi, yazın da soğuk suların başında tuzlamasıyla aranan

Acem Pilavı Tarifi (Kahramanmaraş)

Kahramanmaraş geleneğinde Acem pilavı yeni evlenen çiftin evle- rine bereket getirmesi için yapılır. Ayrıca yemek damat evinin de zenginliğinin göstergesidir. Yöre halkı tarafından özel

Perdeli Pilav Tarifi

20 dakika kapak açılmadan demlenir. Sonra pirinçler ezilmeden karıştırılır. Kavrulmuş fıstık, badem ve kuş üzümü, küçük parçalara ayrılmış piliç eti, tuz, karabiber, pilava ilave edilir.

İç Pilav Tarifi

Pilav tenceresinde yağ eritilir. Süzülmüş pirinç konup pirinçlerin kırılmamasına dikkat ederek karıştırılır. Sıcak, et suyu, tuz ve karabiber serpilip kapak kapatılır.

Kabune Pilavi Tarifi

Pirinç ayıklanıp yıkanır. Ilık tuzlu suda 20 dakika bırakılır. 4 bardak su tencerede kaynatılır. Etler suya bırakılarak haşlanır. Tuz, karabiber atılır.

Tavuklu Bahar Pilavı Tarifi

Pirinç ayıklanıp yıkanır. Ilık tuzlu suda 20 dakika bırakılır. Tencerede sıvı yağ ısıtılır. Fıstıklar pembeleştirilip dışarı alınır. Aynı yağa önce kuşbaşı etler atılıp 5 dakika kadar kavrulur.

Firik Pilavı Tarifi

Koyun eti bir tencereye konur, yıkanır, üstünü örtecek kadar suyla ateşe konur. Kopükleri üstüne birikince (kaynamaya başlarken) alınır. Tuz atılır.