Odun Köfte Tarifi (Manisa/Salihli)

Malzemeler yaklaşık on dakika kıvama gelinceye kadar yoğrulur ve şişlere takılır. Önceden hazırlanan meşe dalı odunlar ocakta yakılır. Köfteler odunun közünde pişirilir. Köftenin yanında isteğe göre közlenmiş domates, biber ve baharat ile servis yapılır

Ali Nazik Tarifi

Patlicanlari firinda közleyin. Kabugunu soyun ve biçakla ince ince kiyin. Yogurtla karistirip, bir güvece yerlestirin ve isitin.

İçli Köfte Tarifi

İnce doğranmış soğan, çam fıstığı, margarin ile kavrulur. Kıymanın yarısı ilave edilir. Suyunu çekince, tuz, karabiber, kimyon, doğranmış ceviz, kuş üzümü konup karıştırılır.

Patlıcanlı Köfte Tarifi

Rendelenmiş soğan, kıyma, ufalanmış ekmek içi, kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber, kimyon iyice yoğrulur. Küçük yassı köfteler yapılır.

Rosto Köfte (Dalyan) Tarifi

Kıyma, rendelenmiş soğan, ıslatılıp sıkılmış ekmek, tuz, karabiber, kimyon ve bir yumurta akı iyice yoğrulur. Fırın tepsisinin boyundan dört parmak kısa olarak silindir yapılır.

Mıhla “Ispanak, Patates” Tarifi

Kuru soğanlar ayıklanarak ay şeklinde doğranır. Tuzu atılır ve yağda iyice kavrulur, kavurması konur. Sonra yayvan bir tepsiye alınarak üzerine yumurtaları ister tek tek isterse çırpılmış olarak kırılır.

Etli Yaprak Dolması Tarifi

Soğan ve sarımsaklar yemeklik doğranır. Kıymaya ilave edilir. Maydanoz ince ince kıyılır. Domatesler rendelenir salça, tuz, karabiber konulur. Pirinç yıkanıp ilave edilir. Hepsi birden yoğurulur.